Gdzie na weekend motocyklem Dominar 400? Pięć najlepszych miejsc, które warto odwiedzić

Weekend to doskonały czas, żeby poznać nowe miejsca, wypocząć i zregenerować siły. Część Polaków nadal wybiera wycieczki zorganizowane przez biura podróży. Jednak wyjazdy na własną rękę, a w szczególności motocyklem, są zdecydowanie lepszą alternatywą dla tych zaplanowanych. Podczas samodzielnych wyjazdów działamy niezależnie, a tego typu podróżę są tanie i przyjemne. Wycieczka motocyklem daje wiele radości i sprawia ogromną frajdę, kiedy czuje się podmuch powietrza podczas jazdy.

Jeśli chciałbyś poczuć namiastkę tego szczęścia, możesz przetestować nowy motocykl Dominar 400 . Niektóre destynacje mogą być bardzo wymagające, w związku z tym warto zwrócić uwagę na to, czy jednoślad jest przygotowany na taką wyprawę. Dominar 400 został wyposażony w system z trzema świecami zapłonowymi, 6 biegową skrzynię, a jazda tą wersją to czysta przyjemność i niezapomniane wrażenia. Motocyklem firmy Bajaj można zwiedzić najpiękniejsze miejsca na świecie. Najlepszych miejsc na wolny okres jest wiele, a w nich historyczne Orle Gniazda, które rozciągają się od Częstochowy do Krakowa oraz Pętla Bieszczadzka, której drogi zaskoczą niejednego kierowcę swoją krętością. Co więcej, do popularnych kierunków zalicza się również Słowiński Park Narodowy oraz Pojezierze Drawskie, które zachwycą okolicznościami przyrody. Weekend z motocyklem nie musi ograniczać się tylko do naszego kraju. Pobyt nad Balatonem to również popularna opcja wybierana przez kierowców jednośladów.

Orle Gniazda

Trasa motocyklowa szlakiem Orlich Gniazd to prawdziwa gratka dla miłośników historii Polski. Orle Gniazda powstały za panowania Kazimierza Wielkiego i strzegły państwa, którego ówczesną stolicą był Kraków. Na szlaku z pewnością natkniemy się na zamki królewskie zlokalizowane w takich miejscowościach i wsiach jak: Babolice, Będzin, Ojców, Olsztyn, Wieluń, Rabsztyn, Żarnowiec i wiele innych. Ponadto na trasie znajduje się wiele zamków prywatnych, a najpiękniejsze z nich mieszczą się w Korzkwi, Sułoszowie, Podzamczu czy Rydnie. Warto udać się z Ogrodzieńca do Olkusza. Ten barwny odcinek trasy zachwyci każdego motocyklistę swoją naturą oraz promieniami słońca przebijającymi się przez korony drzew. Cały szlak kończy się na wzgórzu na Pomoście Krakowskim, czyli Wawelu. Niesamowitą historyczną podróż można zakończyć właśnie tam i odwiedzić siedzibę dawnych królów, katedrę, groby królewskie, dzwon Zygmunta czy Smoczą Jamę. Odpowiednia nawierzchnia drogi sprawi, że podróż minie komfortowo, a jej krętość dostarczy niezapomnianych wrażeń. Dzikość natury dostrzeżemy w wielu miejscach, ponieważ szlak obejmuje obszary praktycznie nietknięte ludzką ręką i przemysłem.

Pętla Bieszczadzka

Długość tej trasy to około 144 km. Ten szlak z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji. Napotkamy się na nim na bardzo ostre zakręty, ale również te rozległe i szerokie. Za jej początek uznaje się małą miejscowość Lesko położoną w województwie podkarpackim. Zaczynając swoją przygodę można odwiedzić również przepiękne synagogi, fascynujące kapliczki i wspaniałe kościoły w tym malowniczym mieście. Odcinki trasy obejmują drogi wojewódzkie: 893, 897, 896 oraz krajową 84.

Droga przebiega najpierw przez Hoczew, Baligród i Cisną, a następnie Wetliny, Ustrzyki Górne, a stamtąd z powrotem do Leska. Po drodze napotkamy między innymi niesamowite pozostałości po rodzinie Fredrych i wiele pomników przyrody. Jednym z nich jest Kamień Leski. Został on zbudowany z piaskowca krośnieńskiego, a jego unikatowy kształt jest efektem erozyjnych oddziaływań atmosferycznych.

Na trasie trafimy również na rezerwat przyrody Bobry w Uhercach, który jest chroniony od 1994 roku. Z pewnością znajdziemy tutaj kolonie bobrów, które warto oglądać o późnych porach, ponieważ w dzień chowają się do swoich norek, a pracują po zmroku.

Warto również zatrzymać się na dłuższą chwilę w Ustrzykach Dolnych i przejść się szlakiem architektury drewnianej, odwiedzić sanktuaria, cerkwie czy cmentarz żydowski. Niesamowite budowle i zróżnicowanie stylów można podziwiać również w Wetlinie. Co więcej, siklawa Ostrowskich, czyli niewielki wodospad znajdujący się w tej miejscowości, dostarczy niezapomnianych wrażeń i nie jedna osoba się w nim zakocha.

Pętla Bieszczadzka to zdecydowanie gratka dla fanów ostrej jazdy i adrenaliny. Drogi w tym rejonie porównywane są do najpiękniejszych krętych dróg w Szwajcarii i w Alpach. Co więcej, Bieszczady to miejsce popularne, ale nie tłoczne. Każda weekendowa przejażdżka motocyklem w tych rejonach z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i to jednym z najpiękniejszych. Znajdziemy w nim wiele jezior przymorskich, bagien, łąk, torfowisk, lasów oraz niezwykłych wydm ruchomych. Bez wątpienia te tereny są jednymi z ulubionych i najczęściej wybieranych przez kierowców jednośladów. Podróż motocyklem można rozpocząć od nadmorskiej Łeby. Miasto to oferuje wiele atrakcji turystycznych. Można znaleźć tu park dinozaurów oraz park linowy, a także przejechać się nad jezioro Łebsko i zregenerować siły przed następną destynacją. Niejednego turystę zachwyci przyroda tego miejsca, liczne pomosty i punkty obserwacyjne.

Niesamowitych wrażeń wizualnych dostarczy również jezioro Gardno i jego przepiękna okolica. Jest to akwen bardzo płytki, którego średnia głębokość wynosi zaledwie 1,3 metra, a w najgłębszym punkcie 2,6 metra. Tuż przy nim znajduje się wieża widokowa. Po wyprawie nad jezioro warto wybrać się do wsi Smołdzino, w pobliżu której znajduje się dawny ośrodek kultu religijnego na wzgórzu Rowokół, z którego również roztacza się niesamowity krajobraz. Stamtąd bardzo blisko do Muzeum Przyrodniczego SPN, w którym można podziwiać nie tylko części ekosystemu tego regionu, ale również pradawne narzędzia i naczynia ludności w epokach archeologicznych.

Najlepsze zostaje na koniec. W Słowińskim Parku Narodowym znajdziemy wydmy ruchome, których pasmo jest największym w całej Europie. Piasek zmienia swoją pozycję i formuje pagórki już przy bardzo małych prędkościach wiatru, a największe zmiany w krajobrazie można zaobserwować podczas sztormów i w wietrzne dni. Z największej z nich - o wysokości około 40 metrów - rozciąga się niesamowity widok przypominający pustynię z Morzem Bałtyckim w oddali. Ten nadmorski rejon z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich podróżujących motocyklistów. Odnajdziemy tu spokój, harmonię w bliskości z naturą i poczujemy najświeższe powietrze docierające do nas prosto z morza.

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie jest jednym z mezoregionów geograficznych w północnej Polsce. To skupisko borowiny i solanek stanowi przepiękny punkt w województwie zachodniopomorskim. Swoją przygodę na tym niezwykłym obszarze warto rozpocząć od miasta Połczyn-Zdrój. Trzy rzeki mają tutaj swoje źródła, a krajobraz jest bardzo zróżnicowany.

Rejon ten bogaty jest nie tylko w przepiękną przyrodę, ale również w bardzo ciekawą historię. Znajdziemy tutaj wiele szlaków przyrodniczych takich jak szlak "Dolina Pięciu Jezior" czy "Wyspa Bielawa". Niezapomnianych wrażeń z pewnością dostarczy droga z tej miejscowości do Czaplinka. Wiedzie ona przez liczne jeziora, rzeki i niewielkie wzgórza. Miasto to obfituje w przeróżne atrakcje i warto zatrzymać się w nim nawet na noc. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tutaj wszystko to co potrzebują. Jednym z punktów, które warto odwiedzić w tym rejonie jest plaża. Magię i klimat tego miejsca uzupełnia niesamowity śpiew ptaków.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na Pojezierzu Drawskim jest wzgórze Wola Góra. Znajduje się na niej punkt widokowy, który z pewnością na długo utkwi w pamięci podróżujących. Na trasie natkniemy się na niesamowite zamki i pałace. Jeden z nich znajduje się w Radaczu, a w pobliżu można podziwiać ceglany Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego. Kolejnym miejscem na zachodniopomorskiej trasie może być Szczecinek, który znajduje się na granicy Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego. Miłośnicy historii z pewnością znajdą swoje upodobanie w licznych zabytkach z tego regionu. Można zwiedzić wieżę kościelną św. Mikołaja, Kościół Narodzenia NMP, tradycyjne spichlerze, cerkwie prawosławne czy południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich.

Trasa w okolicach Pojezierza Drawskiego to idealny sposób na relaks oraz obcowanie z naturą nietkniętą ludzką ręką, gwarantujący jednocześnie niesamowite wrażenia podczas jazdy motocyklem.

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton to największy akwen termalny w Europie. Jest położone na Węgrzech i często nazywane węgierskim morzem. Przed tak długą podróżą motocyklową warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt oraz wykonać przegląd motocykla, tak aby nie sprawiał on żadnych problemów na trasie. Jednak miejsce warte jest tego poświęcenia i odpowiedniego przygotowania.

Na kilka dni warto zatrzymać się w Budapeszcie. To czarujące miasto bogate jest w wiele zabytków. W pierwszej kolejności można odwiedzić Zamek Królewski w Budzie, który zachwyci swoją architekturą i ogrodami z fontannami. Przejażdżka najstarszą linią metra w Europie z pewnością oczaruje podróżników atmosferą panującą w tym miejscu.

Trasa na Balaton na Węgrzech mija bardzo szybko. Z Budapesztu jedzie się równymi i szerokimi drogami przez zaledwie dwie godziny. Warto wspomnieć, że to miejsce jest niezwykle popularne i często wybierane na zloty motocyklowe. Wokół jeziora jest wiele ścieżek, deptaków i promenad. Pobyt nad Balatonem z pewnością zregeneruje wszystkie siły oraz zrelaksuje ciało i umysł. Kilkudniowe przebywanie nad jeziorem pozwoli na pełne doświadczenie tego miejsca oraz skorzystanie ze wszystkich atrakcji jakie ono oferuje.

Weekendowy wyjazd motocyklem Dominar 400 to niesamowity sposób na relaks. W Polsce można znaleźć wiele ciekawych miejsc, zarówno nad morzem jak i w górach. Nie trzeba szukać krętych dróg w Alpach czy w Szwajcarii. Podczas jazdy motocyklem można odczuć świeżość powietrza, zrelaksować się i zapisać w swojej pamięci niesamowite krajobrazy.