x x
W 40 minut z Łodzi i dwie godziny z Warszawy by znaleźć się niemal w innej strefie czasowej. Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski - jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski. I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice - Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II.
Dawny zamek książęcy przypomina dziś Zamkowe Wzgórze z odrestaurowanym fundamentem rotundy, z bielonymi chatami pobliskiego skansenu, w których czuć zapach drewna i wypiekanego niegdyś chleba.
Stąd już tylko krótki spacer lub przejażdżka rowerem wzdłuż Żegliny, by dotrzeć do miejsca, w którym mała rzeczka wpada do Warty. Z mostu na Żeglinie rozpościera się doskonały widok na rozległą, piaszczystą plażę, nad którą góruje jeden z pierwszych w Polsce mostów wantowych. Czysta rzeka zaprasza do kąpieli na rozległym, strzeżonym kąpielisku, ale również do aktywnego wypoczynku. Po drugiej stronie plaży czekają nowe, kaskadowe baseny oraz stanica kajakowa. Amatorzy wypoczynku z wiosłem w ręku mają do dyspozycji malowniczą trasę spływów z położnego kilkanaście kilometrów od Sieradza Burzenina, natomiast dla trenujących kajakarstwo wyczynowo sportowców stworzono idealne wręcz warunki do treningu. Aktywne oblicze miasta widać także na plaży. Funkcjonują tu boiska do siatkówki plażowej z trybunami dla publiczności, a nad samą rzeką odbywa się w sezonie letnim wiele imprez, w tym maraton pływacki Między Mostami Warty.
Po drugiej stronie rzeki położony jest malowniczy kompleks parkowo-rekreacyjny, w skład którego wchodzą Park i. Adama Mickiewicza oraz Stadion Miejski. Park jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku, czy rodzinnego spaceru. W zaciszu parkowych alejek czekają na najmłodszych nowoczesne place zabaw, dla nieco starszych: park linowy i ścianka wspinaczkowa, a na wszystkich piękne ścieżki pieszo-rowerowe z licznymi miejscami do odpoczynku i najbliższego kontaktu z przyrodą.
W bezpośrednim sąsiedztwie parku położony jest stadion miejski wchodzący w skład kompleksu sportowo-rekreacyjnego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Aktywni sieradzanie, zrzeszeni w licznych klubach sportowych, mogą tu korzystać w hali gimnastycznej, siłowni, sauny, kortów tenisowych, a przede wszystkim z nowo wyremontowanego stadionu, który stał się sportową wizytówka miasta. Obiekt z pełną infrastrukturą piłkarsko-lekkoatletyczną musi cieszyć oko każdego kibica, a mecze piłkarskie lub inne zawody można też oglądać po zmroku, dzięki nowoczesnemu oświetleniu.
x x
Dynamiczny rozwój infrastruktury sportowej Sieradza zaowocował niespotykanym w historii miasta wydarzeniem, na przełomie czerwca i lipca (30.06 - 01.07) na miejscowym obiekcie odbędą się 35 PZLA Mistrzostwa Polski U23 w lekkiej atletyce. Powierzenie miastu organizacji tak dużej imprezy sportowej to duże wyróżnienie, ale też dostrzeżenie zmian, które konsekwentnie poprawiają wizerunek Sieradza.
x x
Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście - Sieradz Open Hair Festivalu, który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca.
Tylko nieliczni potrafią pokochać Sieradz od razu. To wymagające miasto. Takie, które trzeba odkryć, poznać historyczne zaułki i zauroczyć się tak bardzo, by powrócić tu raz jeszcze. Wiedział o tym sam Mistrz Antoine Cierplikowski, sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o swoim ukochanym mieście w centrum Polski.
Więcej informacji: http://sieradz.eu/
x x