Przystanek Sieradz - naładuj baterie - rozładuj emocje.

Odpoczynek, najlepiej aktywny, to najlepsze lekarstwo na wszelkie dolegliwości szczególnie cywilizacyjne. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na długi urlop, nie rezygnujcie z wyjazdów. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć miejsce, które nie narzuca się hałaśliwą ulicą, nie męczy wszechobecnym tłumem, miejsce, które dopasowuje się do Ciebie i pomaga naładować baterie.

xx x

Sieradz - miasto nad rzeką Wartą w samym centrum Polski, w którym z roweru przesiądziesz się do kajaka czy turystycznego melexa, a pieszo urokliwe uliczki zwiedzisz w jeden weekend. Weekend wystarczy Ci też by się w tym mieście zauroczyć. To tylko 40 minut z Łodzi i Kalisza,  dwie godziny z Warszawy, Wrocławia czy Poznania by znaleźć się w zupełnie innej, bajkowo zielonej, spokojnej, ale również intrygującej rzeczywistości.

Zielona dolina, historyczne zabytki, żywe lekcje historii dawnej wsi polskiej w autentycznym skansenie czy aktywny Park Adama Mickiewicza ze ścianką wspinaczkową, parkiem linowym, dużą strefą edukacyjną i strefą zabaw dla dzieci oraz ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.

Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski - jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski.  I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice - Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II. Atmosferę tamtych czasów poczujecie na Starym Mieście, a przede wszystkim na Wzgórzu Zamkowym z odrestaurowanym fundamentem rotundy.

xx x

Nic tak nie odświeża i nie regeneruje jak woda. Wystarczy stanąć na "sieradzkim moście wiszącym", jednym z pierwszych w Polsce mostów wantowych, i poddać zmysły rewitalizującemu działaniu otoczenia. Cudowna dolina rzeki Warty, pobliskie odkryte, kaskadowe baseny, miejsca karawaningowe, stanica kajakowa i plaża z boiskiem do siatkówki pokazują aktywne oblicze miasta.

Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście - Sieradz Open Hair Festivalu, który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca. To Mistrz Antoine Cierplikowski stał się inspiracją do powstania festiwalu. Sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o  swojej spokojnej przystani, do której przybył ponownie u schyłku aktywnego życia.

xx x

To za jego kreatywnością i inspirującym duchem podążają przybywający tu na festiwal artyści. Począwszy od utalentowanych muzyków jak Dawid Podsiadło, Monika Bodka czy Kasia Nosowska ze zespołem Hey, którzy odwiedzili Sieradz w ubiegłych latach czy Kuby Badacha lub Alvaro Soler'a gwiazd tegorocznego festiwalu przez utalentowanych projektantów mody jak Maciej Zień, mistrzów grzebienia jak Yaga Hupało czy artystów z wielu innych dziedzin życia, podróżników, pisarzy.

Kiedy porannym spacerem, spływem kajakowym lub wycieczką rowerową naładujecie baterie, nie zapomnijcie rozładować emocji i energii podczas festiwalowych spotkań.

 

Więcej informacji: http://sieradz.eu/ http://openhair.pl/

xx x