Wakacyjny wyjazd w góry? Odkryj uroki Beskidu Sądeckiego

Nieuchronnie zbliżają się wakacje. Dla rodziców jest to szczególnie wymagający czas, bo trzeba zaplanować wczasy z rodziną. Jednym z niezmiennie popularnych kierunków takich wypasów są polskie góry. Bogata baza turystyczna w górach, powoduje, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Coraz częściej też, turyści szukają mniej popularnych miejsc niż najwyższe szczyty. Dlatego z roku na rok, rośnie popularność Beskidu Sądeckiego. Ten urokliwy rejon górski przyciąga osoby, które chcą spędzić wakacje z dziećmi w pięknych okolicach, a jednocześnie uciec od zgiełku i tłoku największych kurortów. Beskid Sądecki to wyjątkowa kraina.

Choć położona nieco na uboczu, to oferuje naprawdę wiele atrakcji. Wydaje się idealnym miejscem na wakacje z dziećmi. Beskid Sądecki graniczy od południa z Pieninami, na Północy z Beskidem Wyspowym, na zachodzie z Gorcami, a na wschodzie z Beskidem Niskim. Część szczytów i szlaków znajduje się również na Słowacji, a szlaki turystyczne prowadzą po obu stronach granicy.

Szczyty, które warto zdobyć i widoki, które warto zobaczyć

Na terenie Polski w skład Beskidu Sądeckiego wchodzą dwa duże pasma górskie. Rozpatrując wczasy z rodziną wygodniejszym wyborem wydaje się rejon Jaworzyny. Najlepszą bazą wypadową dla tego regionu jest Krynica Zdrój. Bogata baza hotelowa, powoduje, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ciekawym wyborem jest Hotel Czarny Potok, który, jak sama nazwa wskazuje, położony jest w dolinie Czarnego Potoku u podnóża liczącej sobie 1114 metrów Jaworzyny. W odległości krótkiego spaceru od hotelu znajduje się dolna stacja kolei gondolowej, którą szybko można dostać się na szczyt i rozpocząć dalsze wycieczki. To doskonałe rozwiązanie, podczas wakacyjnego wyjazdu rodzinnego.

xx x

Bez większego wysiłku można dostać się szczyt, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na rejon Krynicy, a także w stronę Słowacji i dolinę Popradu. Oczywiście na szczyt Jaworzyny Krynickiej prowadzi szlak pieszy. Wybierając się w góry z mniejszymi dziećmi warto korzystać z kolei gondolowej, a później zejść do Krynicy szlakiem zielonym lub czerwonym. Po drodze napotka się charakterystyczny Diabelski Kamień, gdzie można się też zapoznać z ciekawą miejscową legendą. Jeżeli jesteśmy w nastroju na dłuższe wycieczki, to warto wybrać się na wyprawę grzbietem Jaworzyny. Niedaleko szczytu napotkamy schronisko turystyczne, gdzie można odpocząć przed zejściem do Krynicy lub udać się dalej czerwonym szlakiem w stronę kolejnego schroniska, na Hali Łabowskiej. Oczywiście nie trzeba pokonać całej trasy i odbić szlakiem niebieskim w stronę Krynicy. Warto pamiętać, aby przed taką wyprawą zaopatrzyć się w mapę, która nie tylko pomoże nie zgubić się w terenie, ale wskaże wiele lokalnych atrakcji. Można też pokusić się o zejście szlakami do Żegiestowa czy Piwnicznej Zdrój, skąd pociągiem można wrócić do Krynicy. Podróż linią kolejową doliną Popradu jest przygodą samą w sobie, która z pewnością umili rodzinne wczasy w górach.

xx x

Drugim pasmem górskim w Beskidzie Sądeckim, które zapewnia równie wspaniałe wrażenia jest Radziejowa. Tutaj nie można liczyć na ułatwienia w postaci kolei linowej czy gondolowej i na szczyty trzeba się dostać korzystając z siły własnych mięśni. Jednym z najpopularniejszych szlaków, wiodących na liczący 1262 metry szczyt Radziejowej, jest Główny Szlak Beskidzki. Oznaczony kolorem czerwonym ciągnie się przez cały masyw Beskidów. Tutaj, polecamy rozpoczęcie wędrówki w Rytrze i wspinaczkę w stronę schroniska Kordowiec. Widoki na dolinę Popradu, z pewnością zrekompensują trudy wędrówki. Dalej szlak prowadzi szczytami w stronę Radziejowej, a później do schroniska Przehyba. To dobre miejsce na nocleg przed dalszą drogą. Z Radziejowej roztaczają się wspaniałe widoki na Pieniny, a przy dobrej pogodzie, również na Tatry. Wakacyjny wyjazd rodzinny w ten rejon na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Miejscowości najlepsze do wypadu w góry

Wybierając się na wakacje z dziećmi konieczne jest dobre zaplanowanie miejsca wypoczynku. Powinno być zlokalizowane przede wszystkim blisko atrakcji, z których chcemy skorzystać. Jedną z najlepszych miejscowości dla miłośników polskich gór jest Krynica Zdrój. Dogodny dojazd, czy to samochodem, autobusem, czy koleją to pierwszy atut. Drugim jest bogata baza noclegowa, gdzie każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Trzeci atut, który szczególnie docenią rodzice małych dzieci, jest bliskość kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Znacząco ułatwia ona górskie eskapady i pozwala oszczędzić rodzicielskie nerwy. Dodatkowo, Krynica Zdrój, to miejsce, gdzie można spędzić czas na spacerach po deptaku, słuchaniu koncertów czy korzystaniu z innych sezonowych atrakcji. Z kolei, dobrym punktem noclegowym przy wypadach na pasmo Radziejowej, jest Rytro, Piwniczna Zdrój, a nawet stanowiąca bramę do Pienin Szczawnica. Warto jednak pamiętać, że ta ostatnia będzie znacznie bardziej zatłoczona od dwóch poprzednich miejscowości, które oferują kameralną atmosferę i wypoczynek z dala od zgiełku.

Noclegi, gdzie ich szukać?

Kiedy już dokonamy wyboru miejsca zamieszkania trzeba odnaleźć odpowiednie miejsce na nocleg. Jeżeli planujemy długie wędrówki po górach, warto pomyśleć nad noclegami w schroniskach. Można w nich rezerwować miejsca noclegowe, ale nawet bez rezerwacji można spędzić tam noc w Sali zbiorowej. Wiąże się to z pewnym dyskomfortem, ale warto pamiętać o takiej możliwości. Wybierając się na wakacje z dziećmi warto jednak znaleźć stałą bazę pobytową. W Krynicy Zdrój, interesującym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty Hotelu Czarny Potok. Położony w zacisznej dolinie kompleks wypoczynkowy to także hotel spa , gdzie można poddać się zabiegom pielęgnacyjnym.

xx x

Nad brzegami potoku przygotowano nawet specjalną plażę, gdzie można odpocząć i zażyć relaksu słuchając szumu płynącej wody. Hotel położony jest w pobliżu dolnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Oczywiście niektórzy chcą spędzić wczasy z rodziną w bardziej aktywny sposób podczas wędrówek z namiotem. W rejonie nie brakuje miejsc biwakowych, gdzie można rozbić namiot. Jest to też możliwe, po uzyskaniu odpowiedniej zgody, w okolicach większości schronisk. Spędzenie nocy w lesie na szczytach, z pięknym widokiem na nocne niebo, może być olbrzymią atrakcją dla młodych zdobywców polskich gór.

Wybierz się z całą rodziną!

Jak widać, Beskid Sądecki oferuje naprawdę wiele atrakcji dla osób, które chcą spędzić wakacje w górach . Oprócz górskich szlaków można tu znaleźć np. Muzeum Zabawek czy ruiny średniowiecznych warowni. Podróżując między uzdrowiskami, można spróbować różnorodnych wód mineralnych. Dla dzieci to niezwykła atrakcja, choć na pewno będą krzywić nos, czując zapach niektórych z nich. Region słynie z dobrej wody i będąc na miejscu zdecydowanie trzeba z niej skorzystać. Podróżując po Beskidzie Sądeckim można znaleźć się bliżej przyrody i zdobyć praktyczną wiedzę o polskich faunie i florze. Doskonała baza hotelowa i bogactwo lokalnej kuchni umili wczasy z rodziną , które na pewno będzie się długo pamiętać.