x x
W 40 minut z Łodzi i dwie godziny z Warszawy by znaleźć się niemal w innej strefie czasowej. Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski - jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski. I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice - Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II.
Dawny zamek książęcy przypomina dziś Zamkowe Wzgórze z odrestaurowanym fundamentem rotundy, z bielonymi chatami pobliskiego skansenu, w których czuć zapach drewna i wypiekanego niegdyś chleba.
Stąd już tylko krótki spacer malowniczym parkiem A. Mickiewicza, by dotrzeć na kąpielisko nad rzeką Wartą, nad którą rozpościera się jeden z pierwszych w Polsce mostów wantowych. Pobliskie odkryte, kaskadowe baseny, miejsca karawaningowe, stanica kajakowa i plaża z boiskiem do siatkówki pokazują aktywne oblicze miasta.
x x
Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście - Sieradz Open Hair Festivalu , który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca .
Tylko nieliczni potrafią pokochać Sieradz od razu. To wymagające miasto. Takie, które trzeba odkryć, poznać historyczne zaułki i zauroczyć się tak bardzo, by powrócić tu raz jeszcze. Wiedział o tym sam Mistrz Antoine Cierplikowski, sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o swoim ukochanym mieście w centrum Polski.
Więcej informacji: http://sieradz.eu/
x x