Miasto nad rzeką - w centrum Polski

Julian Tuwim przyjeżdżał tu do swojej ciotki na wagary. Maria Konopnicka zatrzymywała się w pobliskim zajeździe by zaczerpnąć inspiracji. To miasto jest takie, jakie chcesz. Nie narzuca się hałaśliwą ulicą, nie męczy wszechobecnym tłumem, dopasowuje się do Ciebie. Sieradz - miasto nad rzeką Wartą w centrum Polski, w którym z roweru przesiądziesz się do kajaka czy turystycznego melexa, a pieszo urokliwe uliczki zwiedzisz w jeden weekend. Weekend wystarczy Ci też by się w tym mieście zauroczyć.

xx x

W 40 minut z Łodzi i dwie godziny z Warszawy by znaleźć się niemal w innej strefie czasowej. Sieradz pamięta czasy królów i rycerzy, którzy upodobali sobie to książęce miasto. W tutejszym klasztorze rycerstwo podejmowało decyzje, które zmieniały losy Polski - jak wtedy, gdy uznali, że to Jadwiga zostanie królem Polski. I wtedy, gdy dwadzieścia siedem lat później chorągiew sieradzka wyruszyła na Grunwald. Dzisiaj te losy opisują unikatowe obrazy w tzw. Małej bazylice - Kościele pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Tym samym, w którym jest jedyny na świecie odlew dłoni Jana Pawła II.

Dawny zamek książęcy przypomina dziś Zamkowe Wzgórze z odrestaurowanym fundamentem rotundy, z bielonymi chatami pobliskiego skansenu, w których czuć zapach drewna i wypiekanego niegdyś chleba.

Stąd już tylko krótki spacer malowniczym parkiem A. Mickiewicza, by dotrzeć na kąpielisko nad rzeką Wartą, nad którą rozpościera się jeden z pierwszych w Polsce mostów wantowych. Pobliskie odkryte, kaskadowe baseny, miejsca karawaningowe, stanica kajakowa i plaża z boiskiem do siatkówki pokazują aktywne oblicze miasta.

xx x

Rzeka Warta nadała temu miastu rytm, szczególnie odczuwalny latem. Nie tylko za sprawą plaży, ale i plenerowego kina, kameralnych, ulicznych koncertów czy największego wydarzenia artystycznego w mieście - Sieradz Open Hair Festivalu , który w tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 22 lipca .

Tylko nieliczni potrafią pokochać Sieradz od razu. To wymagające miasto. Takie, które trzeba odkryć, poznać historyczne zaułki i zauroczyć się tak bardzo, by powrócić tu raz jeszcze. Wiedział o tym sam Mistrz Antoine Cierplikowski, sieradzanin, który stworzył fryzurę "na chłopczycę", stylizował królów i gwiazdy Hollywood, podróżując po największych miastach świata, nigdy nie zapomniał o swoim ukochanym mieście w centrum Polski.

Więcej informacji: http://sieradz.eu/

 

xx x