Okręg Zagrzebski - zielony pierścień miasta Zagrzeb

Okręg zagrzebski, popularnie nazywany zielonym pierścieniem miasta Zagrzeb, otacza miasto swoim naturalnym pięknem, atrakcyjnymi miejscami oraz różnorodnością. W okręgu można znaleźć niezwykłe bogactwo naturalnego piękna (duża ilość chronionych obszarów naturalnych, dwa parki przyrody, wyjątkowy rezerwat ornitologiczny.), dopełnione kulturowym i historycznym dziedzictwem oraz ofertą gastronomiczną i winiarską. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i rekreacji w regionie zagrzebskim mogą znaleźć wiele ciekawych miejsc, gdzie będą cieszyć się jazdą na rowerze, wędrówką oraz podziwiać naturalny krajobraz. Dzięki temu wszystkiemu, region Zagrzeb jest idealnym miejscem do wycieczek, któremu udało się połączyć nowoczesną urbanistykę i zachować tradycyjne zwyczaje i wartości ludowe.

BAJKOWE WIDOKI - ŚREDNIOWIECZNE FORTECE I NATURALNE PIĘKNO

Okręg zagrzebski jest rejonem o niezwykle bogatym dziedzictwie kulturowym. Warte uwagi są tutaj liczne i wiekowe zabytki, które przypominają o jego bogatej historii: zamki, twierdze, kurie, bogate drewniane dziedzictwo sakralne. Bajkowe krajobrazy, zwłaszcza w zachodniej części regionu, szczycą się wieloma zamkami, które z dumą przypominają czasy świetności, a ich opowieści i legendy nadal przyciągają gości.

W pobliżu Samoboru znajdują się mury Starego Miasta, średniowieczna kamienna fortreca z XIII wieku która wznosi się na skale. Aby dostać się do niej, należy wspiąć się na wzgórze Tepec z którego roztacza się piękny widok na Samobor i okolicę.

xx x

W całym regionie możemy znaleźć budynki średniowieczne, takie jak Zelingrad czy wieża Zrinski w Vrbovcu, jak również i romantyczne miejsca jak np. Stare miasto Lukavec.

xx x

xx x

Kompleks Nowych pałaców Jelacić w Zaprešiću jest przykładem zachowania kompleksu szlacheckiego. Zamek ten został zbudowany w XVI wieku, a obok niego znajduje się neogotycka kaplica św. Josifa oraz dwa zachowane obiekty gospodarcze - wiertło i żwir. Miłośników architektury drewnianej mogą zainteresować drewniane perełki z Turopolja. Są one unikalnymi przykładami budownictwa sakralnego, z których najbardziej wyróżnia się drewniana kaplica św. Barbary w Velikiej Mlaki, która jest najbardziej atrakcyjnym i reprezentatywnym przykładem drewnianej architektury sakralnej w Chorwacji. Kaplica jest bardzo bogato zdobiona. Na sufitach i drewnianych konstrukcjach świątyni zostało zachowanych około stu pomalowanych powierzchni z wizerunkami świętych i motywami roślinnymi, a jedną ze specjalności jest rzadkie ikonograficzne przedstawienie św. Kümmernisse. Pięknym przykładem autochtonicznej, świeckiej architektury drewnianej jest również kuria Modić-Bedeković w Donjoj Lomnicy.

xx x

xx x

SMAKI TRADYCJI

Powiat zagrzebski wyróżnia się bogatą autochtoniczną ofertą gastronomiczną. Górskim wędrowcom oraz miłośnikom rekreacji i przyrody, którzy odwiedzają ten rejon mają do dyspozycji szereg przysmaków dostępnych w licznych restauracjach i schroniskach górskich. Na weekendowych turystów czeka ponad 40 miejsc w rodzinnych gospodarstwach domowych, trzy szlaki winne, oraz obiekty ze standardem typu "Smaki zagrzebskiego rejonu" które zapraszają na prawdziwe i wyrafinowane doznania gastronomiczne. Inspirujące zapachy przyciągają gości do stołu, niezależnie od tego czy serwowany jest tam rosół z domowym makaronem, tradycyjne samoborskie kiełbasy z musztardą, samoborskie salami, kapusta kwaszona, kurczak pieczony, gęś, indyk. czy nawet ciepłe samoborskie kremówki. Świeży ser krowi i śmietana to specjalności tego rejonu. Tak jak w dawnych czasach, dzisiaj nadal urzekają swoją prostotą, świeżością oraz pełnym smakiem. Większość tutejszych słodyczy jest nie do pomyślenia bez dodatku sera i kremu: rudarska greblica, plešivicki copanjak, vrbovecka pera, zlevke, sztrudle.

xx x

SZLAKI WINNE

Szlaki winne są jedną ze specjalności zagrzebskiego regionu. Naturalne uwarunkowania klimatyczne, słońce i gleba oraz sprawne ręce plantatorów i producentów win, sprawiają, że rejon ten słynie z doskonałych win. Na trzech szlakach - plešivicim, zelinskim i samoborskim, oprócz Purtugizec Plešivicu i Kraljevinu Zelinu (marki zagrzebskiego rejonu) można spróbować wielu rodzajów win, takich jak chardonay, szary pinot, rajnski rizling, czarny pinot, frankovkę czy škrlet.

Wzdłuż szlaków winnych rozciągają się miejsca do zwiedzania, restauracje i winiarnie, a także atrakcje turystyczne . Odwiedzający szlaki winne w Samoborze, podczas swojej wycieczki powinni odwiedzić jaskinię Grgosa oraz kopalnię św. Barbary. Podczas wizyty w tym rejonie zdecydowanie należy skosztować wina bermet, słynnego aromatyzowanego wina, które produkowane jest z wybranych odmian winorośli, piołunu oraz owoców południowych.

xx x

AKTYWNE WAKACJE

Aktywnych urlopowiczów przyciągną liczne trasy rowerowe , jazda konna, pola golfowe, a także liczne obiekty sportowe i rekreacyjne. Wędrówki po wzgórzach rejonu zagrzebskiego zadowolą tych, którzy lubują się w w pieszych wycieczkach na łonie natury, a Ci uzależnieni od adrenaliny powinni spróbować paralotni. Jeziora Svetonedeljska wzdłuż rzeki Sawy są bardzo atrakcyjne i w coraz większym stopniu wpływają na rozwój turystki wędkarskiej i wycieczkowej wraz z rozwiniętą siecią ścieżek rowerowych. Z kolei przy jeziorze Rakitje znajduje się pierwszy autokemping w rejonie zagrzebskim z 50 w pełni zorganizowanymi stanowiskami pod campery oraz czterema nowoczesnymi bungalowami i restauracjami. WYDARZENIA KULTURALNE

Oferta kulturalna w rejonie zagrzebskim jest różnorodna i bogata. Pośród wielu festiwali i wydarzeń organizowanych w ciągu roku, prawie trzysta z nich, przyciąga turystów z okolic, a nawet z sąsiednich krajów. Wśród największych wydarzeń znajdują się takie jak: Samoborski fašnika, Turopoljskog Jurjeva, Dana Jelacića, Stepinceva, Międzynarodowy turniej rycerski Rycerzy Zelingradskich, targ Bucijade, svetonedeljkse Fišijade, spotkania kulinarne "Kaj su jeli naši stari" i wiele innych.

Dzięki wyjątkowej ofercie gastronomicznej, kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej oraz turystycznej, rejon zagrzebski to idealne miejsce, które powinno sprostać nawet najbardziej wyrafinowanym podróżnikom.

xx x

CZY WIEDZIAŁEŚ?

Lecznicza ropa naftowa - naftalen jest rzadkością, a kopalnia przy Ivanić-Grada jest jedną z dwóch takich na świecie, jedyna w Europie.

Naftalen jest klasyfikowany jako naturalny czynnik leczniczy, który od dawna stosowany jest w celu zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Słynny podróżnik Marco Polo wspomina o nim w jednej ze swoich pierwszych notatek na temat medycyny. Wynalazek naftalenu i wody termomineralnej umożliwił wybudowanie nowoczesnego uzdrowiska w Ivanić-Grad, unikalnego w Europie i na świecie, do leczenia chorób skórnych i reumatycznych oraz do rehabilitacji medycznej.

xx x

 

Źródło: 1: https://croatia.hr/pl-PL/doswiadcz-chorwacje/Pelna-zycia