Dubrownik - 'Perła Adriatyku'

Słyszałeś już o Dubrowniku?

Dubrovnik  LovrijenacDubrovnik Lovrijenac Siggy Nowak CC0 Siggy Nowak CC0

Słyszałeś już o Dubrowniku ? Teraz warto poznać jego przepiękne okolice. Tysiące wysp, parki narodowe, wielowiekowe zabytki i fantastyczna gastronomia to tylko niektóre z atutów regionu dubrownicko-neretwańskiego, dzięki którym jest on jednym z najbardziej pożądanych światowych kierunków podróży. Swych gości wita zapachami i widokami Śródziemnomorza, które zachwycają niezmiennie - bez względu na porę roku. Najwyższy czas, by odwiedzić Dubrownik! Przejdź się imponującymi i pięknymi murami miejskimi - widok na otwarte morze uzmysławia unikatowe piękno tego miejsca. Ale uroda Dubrownika to nie tylko architektura, historia i przyroda - miasto skrywa wiele niespodzianek, jak międzynarodowe festiwale muzyczne i teatralne oraz inne wydarzenia kulturalne i wyjątkowe imprezy. Wymieńmy choćby Festiwal Dubrownicki, najbardziej prestiżową imprezę kulturalną w Chorwacji i jeden z pięciu najważniejszych europejskich festiwali kulturalnych. W sierpniu tego roku impreza odbędzie się już po raz 68! Niezwykłe wydarzenie otworzy pokaz sztucznych ogni przy akompaniamencie muzyki, w programie zaś: spektakle teatralne, pokazy filmowe, przedstawienia operowe i baletowe i in. Pod koniec czerwca Dubrownik serwuje specjalną ucztę teatralną - Midsummer Scene to jedyny w swoim rodzaju festiwal teatralny, którego sceną jest twierdza Lovrijenac. Dubrownicki Midsummer Scene jest jedynym festiwalem teatru szekspirowskiego w południowo-wschodniej Europie!

Wyspy Elafickie, zwane Elafitami, to niewielki adriatycki archipelag leżący na północny zachód od Dubrownika . Piaszczyste plaże z jednej, a wielowiekowe zabytki z drugiej strony warte są poznania. Piękno krystalicznie czystego Adriatyku i nietkniętej przyrody dają szansę na aktywny wypoczynek, ale także ucieczkę od codzienności.

PeljesacPeljesac Ivan Ivankovic CC0 Ivan Ivankovic CC0

Dzięki bogactwu żyznej gleby, Pelješac to kolebka kilku najlepszych na świecie gatunków wina . Szlaki winne i miejsca do degustacji znajdują się na każdym niemal skrzyżowaniu długich i krętych ścieżek, przecinających cały zielony półwysep.

 

Zwiedzając Chorwację nie wolno pominąć Stonu! Miasteczko jest znane od czasów średniowiecza ze swych murów obronnych, saliny, w której pozyskuje się sól morską oraz wspaniałej

oferty gastronomicznej

. Okolica słynie z hodowanych tu ostryg i małż, najlepszych win i oliwy. To dlatego Ston jest gospodarzem międzynarodowego Kinookus Film Food Festival! Organizatorzy imprezy starają się wspierać wysiłki społeczności lokalnej oraz organizacji obywatelskich na rzecz ożywiania i zachowania wyjątkowego ducha tego magicznego miejsca. Kinookus to coś więcej niż festiwal filmów kulinarnych - poruszając problem przemysłowej produkcji żywności i jej konsekwencji dla naszej planety, opowiada historie "zwykłych" kobiet i mężczyzn, którzy swoją kreatywność i pomysłowość zaprzęgają do przezwyciężenia istniejącego, a jednocześnie wyczerpującego się modelu społeczno-ekonomicznego. Średniowieczny taniec rycerski Moreška, starówka, domniemany dom podróżnika Marco Polo, gaje oliwne i winnice, skaliste zatoczki i plaże, port i niewielka zatoka - to w skrócie

Korcula

. Nie przegap wrześniowego Barokowego Festiwalu Korczulańskiego Korkyra, czyli międzynarodowego festiwalu muzycznego organizowanego od 2012 roku. Jego szósta edycja odbędzie się między 2 a 12 września 2017 r.

MljetMljet Andrija Carli Andrija Carli

Wyspa Mljet to miejsce, którego piękno nieustannie zachwyca . Mljet to park narodowy, lasy sosnowe i dwa połączone słone jeziora z jednej, a benedyktyński klasztor z kościołem św. Marii na wysepce Sveta Marija, położonej w południowej części Wielkiego Jeziora z drugiej strony. Wielkie i Małe Jezioro oraz większość terenu wyspy łączą ścieżki piesze, które ułatwiają zwiedzanie, a wędrówki nimi znakomicie regenerują ciało i umysł.

Dolina Neretwy to przestrzeń nietkniętej natury i miejsce, w którym doświadczyć można głuszy, ale i wspaniałej gościnności. Przepłynięcie wąskich kanałów i odnóg rzeki Neretwy w tradycyjnych neretwańskich łodziach to wyjątkowe przeżycie, gwarantujące całkowite odprężenie. W sierpniu nie przegap Neretwańskiego Maratonu Łodzi - amatorskich regat, podczas których tradycyjne łodzie pokonują dystans aż 22,500 m. Potem warto odwiedzić Lastovo - największą wyspę archipelagu o tej samej nazwie, czyli 46 wysepek i raf; wyspy Lastovo i Mljet stanowią najbardziej zalesione tereny w Chorwacji. Rozmaite odcienie błękitu niezwykle czystej wody wokół wyspy Lastovo sprawiają, że rozpościerają się tu jedne z najpiękniejszych widoków w całej Chorwacji. Na koniec pobytu rekomendujemy wizytę w gminie Konavle i jej sercu, miasteczku Cavtat, by doświadczyć jeszcze odrobiny tradycji i wyciszenia w wędrówce przez region. Cavtat to idealne miejsce dla gości chcących uniknąć letniego gwaru w Dubrowniku.

CavtatCavtat Ivan Ivankovic CC0 Ivan Ivankovic CC0

Lista atrakcji, którymi można wypełnić tu czas, jest ogromna i każdy gość z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można rozkoszować się słońcem na którejś z najpiękniejszych na świecie plaży lub spacerować po uroczych zatoczkach, podziwiając przy tym cudowny i niezmiennie zachwycający widok na otwarte morze. Można też wypoczywać aktywnie podczas nurkowania, wiosłowania, biegania lub wspinaczki. Bez względu na wybór, warto mieć zawsze na uwadze jedno: te miejsca po prostu nie mogą rozczarować!

xx x

zz z

embed