Ktorých wydarzeń Nie Wolno W Tym Roku przegapić? Hitem Tego lata i Jesieni SA Letni Letná, Festiwal Sygnału i Designblok

W nadchodzących miesiącach życie kulturalne w Pradze toczyć się będzie wokół tradycyjnych wydarzeń związanych z nowym cyrkiem, designem i video mappingiem. Letni Letná odbywająca się w sierpniu i październikowy Festiwal Signal przyniosą zapierające dech w piersiach widowiska wizualne, natomiast Designblok, który w tym roku przebiegać będzie w ostatnim tygodniu października, zaprezentuje aktualne trendy designu użytkowego, mody i biżuterii.

Akrobaci zapanują nad parkiem Letná

Od 18 sierpnia do 4 września 2016 r. przedstawią się światowej sławy artyści z Australii, Francji i Czech. Widzowie trzynastego rocznika festiwalu Letni Letná mogą się znów cieszyć na przegląd najlepszych przedstawień, będących połączeniem elementów kabaretowych, cyrkowych i akrobatycznych. Francuskie przedstawienie The Elephant in the Room autorstwa Cirque Le Roux inspirowane jest nieco dekadencyjną atmosferą czarno-białych filmów z gatunku noir. Zachwyceni krytycy piszą o sexy, delikatnym, chwytającym za serce widowisku oraz najbardziej kompleksowym połączeniu teatru i cyrku powietrznego, jakie można dziś zobaczyć. Circa z odległej australijskiej Brisbane przekroczy na Letnej granice snu i rzeczywistości, szaleństwa i normalności, świata ludzi i zwierząt. Siedmiu mistrzów akrobacji i aktorów tworzy wraz z muzyką, łączącą w sobie kabaretowe przyśpiewki, ballady i brzmienia elektroniczne, zachwycająco surrealne, czułe i nieoczekiwanie wzruszające przedstawienie.

Limbo - międzynarodowy zespół pierwszorzędnych akrobatów i artystów z Montrealu, Nowego Jorku, Marsylii i Australii, który zaprezentuje się w noszącym tę samą nazwę przedstawieniu, stanowiącym urzekającą mieszankę kabaretu, cyrku i akrobacji, przynosi obietnicę unikalnych wrażeń. Artyści występowali z widowiskiem podczas najważniejszych festiwali na całym świecie, a krytycy mówią w superlatywach o emocjonującej sensacji. Wśród widzów, w unikatowym secesyjnym drewnianym namiocie Magic Mirror, pojawiła się już dwukrotnie osoba, która zna się na scenicznym show jak mało kto - Madonna. Zespoły czeskie reprezentują Losers Cirque Company, Koeovná spoleenost Žeb ioák, Brat i v trieku, Holektiv czy VOSTO5 ze swoim kabaretem w stylu stand'art.

Praga jako teatr świateł

Już po raz czwarty rozjaśni Pragę  Festiwal Światła SIGNAL . Jego organizatorzy ponownie zaprosili światowej sławy artystów designu i technologii światła, którzy od 13 do 16 października 2016 r. przemienią praskie fasady i przestrzeń publiczną w ekrany projekcyjne i przestrzeń artystyczną. W historycznym centrum miasta odgrywać się będą 22 przedstawienia pełne zaskakujących wrażeń audio-wizualnych. Widzowie festiwalu będą mogli również zobaczyć instalacje usytuowane w mniej znanych miejscach starodawnej Pragi. W programie nie zabraknie miejsca na instalacje interaktywne, dzięki którym widzowie będą się mogli sami stać współtwórcami festiwalu.

Największe wydarzenia kulturalne w Czechach, łączące nowoczesną sztukę z nowymi technologiami, nadadzą dobrze znanym budynkom zupełnie nową postać. Przemienią je w obiekty sztuki i przestrzeń, która dzięki nietradycyjnym formom odzwierciedla różne oblicza współczesnej i zabytkowej Pragi. W ciągu trzech lat swojego istnienia Festiwal SIGNAL przyciągnął do praskich ulic ponad milion widzów z Czech i zagranicy.

Odkryj świat designu na Designblok, Prague Design and Fashion Week

Wybór tego, co najlepsze spośród autorskiego designu, przedstawi międzynarodowy przegląd  Designblok, Prague Design and Fashion Week , który tym razem odbywać się będzie od 27 do 31 października 2016 r. w kompleksie wystawowym Výstavišt' Praha Holešovice, w wybranych galeriach, studiach i showroomach oraz na terenach ogólnodostępnych. Na Designbloku prezentować się będą najbardziej znaczący autorzy z Czech, Słowacji, Polski, Austrii i innych krajów. Designblok poświęcony jest nie tylko designowi produktowemu, ale również modzie i biżuterii, prezentowanych w formie wystawy oraz pokazów mody w ramach wydarzenia Fashion Stage. Program Designbloku koncentruje się w kilku domach wystawowych. Pierwszym z nich jest Openstudio Designbloku, gdzie zaprezentuje się ponad setka designerów, projektantów mody, projektantów biżuterii i pracowni szkolnych. Designblok udziela znaczącego wsparcia młodym designerom nie tylko za pośrednictwem projektu Diploma Selection, ale również dzięki innemu narzędziu wsparcia dla studentów designu - Erste Premier Display, który jest przygotowywany we współpracy z partnerem generalnym Designbloku, i w ramach którego prezentują się wybrani czescy studenci designu.

Art House Designbloku poświęcony jest projektowaniu koncepcyjnemu oraz prezentacji projektów artystycznych. Jest to miejsce przeznaczone na twórczość poruszającą się na pograniczu designu, skierowaną raczej do kolekcjonerów niż szerokiego grona odbiorców.

Superstudio Designbloku łączy znaczących producentów designu zarówno z Czech, jak i zagranicy. Cały program powstaje pod okiem kuratorów. Rada kuratorów wybiera ok. 50 - 60% spośród zgłoszonych projektów.

Koncerty, festiwale teatralne, filmowe i festiwale sztuki odbywają się w Pradze przez cały rok. 

Dowiedz się więcej o tych najważniejszych

.

embed
embed