Raport narciarski: najlepsze warunki we Francji i Szwajcarii

Chamonix-Mont-Blanc to ośrodek, który ma obecnie najgrubszą na świecie pokrywę śnieżną - wynosi ona aż 4 metry! Jednak obfite opady z ostatnich dwóch tygodni znacząco poprawiły też sytuację narciarską we francuskich górach. Tylko w miniony piątek francuski oddział serwisu www.Skiinfo.pl wyemitował 41 Powder Alarmów. W Polsce czynne są niemal wszystkie ośrodki (choć nie wszystkie trasy), ale najgrubsza pokrywa śnieżna (w ośrodku Karpacz Kolorowa) ma w tej chwili ?zaledwie? 150 cm.

Podliczając opady z całego ubiegłego tygodnia w Formigueres spadło 80 cm, w Puy St Vincent - 60 cm, a w Alpe d'Huez - 20 cm świeżego śniegu. Carmen Hernandez, menadżer z Formigueres komentuje: "Tak jak się spodziewaliśmy, po piątkowych opadach jakość śniegu na stokach jest bardzo dobra . Obecnie każdy może oddać się narciarskim emocjom w optymalnych do tego warunkach na świeżym śniegu."

Obszar Wielkiego Masywu pokryty jest warstwą śniegu o grubości 270 cm. Pierre Claessen, menadżer z Flaine Tourist Office powiedział: "W tym sezonie opady były największe w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Jakość śniegu jest dobra, lecz należy uważać, gdyż na stokach zrobiło się niebezpiecznie ."

Sprawdzaj aktualne warunki narciarskie w naszym serwisie Narty.gazeta.pl

Ryzyko przetoczenia się lawin jest już bardzo poważne. W pięciostopniowej skali poziom 4 ogłoszono m.in. w ośrodkach: Abries, Alpe du Grand-Serre, Auron, Ax les Thermes, Isola 2000, Les 7Laux oraz Serre Chevalier .

Szwajcaria

W ubiegłym tygodniu również w Szwajcarii sypał śnieg. W Gstaad - Glacier 3000 podczas ubiegłego tygodnia jego warstwa zwiększyła się o 40 cm i obecnie jest to jeden z najgrubiej pokrytych śniegiem ośrodków w Szwajcarii. Na wyższych stokach jest go 181 cm, w dolinie natomiast - 45 cm. Najwięcej śniegu w tym kraju jest prawdopodobnie w Andermatt-Gotthard (220 cm). W Saas Fee jest 210 cm, a w St. Moritz niewiele mniej - 2 metry. Ten ostatni ośrodek w ubiegłym tygodniu za sprawą opadów zwiększył grubość swojej białej powłoki o 45 cm.

Austria i Niemcy

W ubiegłym tygodniu w Sölden w Austrii spadło 37 cm świeżego śniegu, jest tam już go w sumie 185 cm. Wielkość opadów w Heiligenblut wyniosła na koniec tygodnia 35 cm. Najwięcej śniegu w kraju jest nadal na lodowcu Mölltal (3,1 m).

Sporo śniegu spadło także w Niemczech (głównie w Bawarii). Najgrubszą śnieżną pokrywą w Niemczech może poszczycić się Zugspitzplatt (180 cm), zaś o jedyne 10 cm cieńszą - Oberstdorf.

Włochy

We Włoszech w ubiegłym tygodniu najwięcej śniegu spadło na północy. W Courmayeur oraz Val Senales spadło 40 cm śniegu, w La Thuile 30 cm. Opady śniegu, które nawiedziły w ubiegłym tygodniu północne Włochy, były zresztą największe w Europie. Przykładowo, w Limone Piemonte spadło 195 cm, a w Arabba Marmolada 120 cm śniegu. Lodowiec Presera powyżej Passo Tonale ma ponad 400-centymetrową pokrywę śnieżną, Borgio - 300 cm.

Inne regiony

Dobre wieści napływają z Pirenejów , gdzie opady śniegu przyczyniły się do otwarcia przez hiszpańskie ośrodki narciarskie kilku nowych tras. Także w Andorze warunki śniegowe są coraz lepsze.

W Europie Centralnej i Wschodniej warunki pogodowe są dobre ale tylko na północy. Ośrodki narciarskie w Bułgarii takie jak Borovets i Pamporovo zmagają się niestety z problemem szybkiego topnienia śniegu (który ma tam grubość zaledwie paru cm) i wysokich temperatur. Z kolei w Bansko po obfitych grudniowych opadach śniegu jest jeszcze sporo, co sprawia, że większość tras jest czynna.

Na Półwyspie Skandynawskim natomiast pomimo niskich temperatur opady śniegu były mniejsze niż w ciągu ubiegłych tygodni. Niedawno w szwedzkim Hemavan spadła rekordowo niska temperatura tego sezonu - w niedzielną noc z 10 na 11 słupek rtęci spadł do -40,8 C.

Więcej o: