Ile kosztuje przejazd z lotniska do centrum miasta? Wiadomo, gdzie jest najtaniej

Wyszukiwarka KAYAK.pl sprawdziła, z jakimi kosztami muszą liczyć się polscy podróżni, którzy odwiedzają największe miasta na świecie. Okazuje się, że na najtańsze taksówki można liczyć w afrykańskich i środkowoazjatyckich stolicach. Z kolei turyści, którzy lądują na japońskim lotnisku Narita, zapłacą ponad 850 zł za kurs do centrum Tokio.

Eksperci KAYAK.pl przeanalizowali ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum 140 najpopularniejszych stolic świata oraz sprawdzili koszty dla największych portów lotniczych w Polsce i zdradzają, gdzie lepiej baczyć na portfel. Warszawa uplasowała się 30. miejscu zestawienia, obok Dohy, Bukaresztu, Tbilisi i Baku.

Taksówka droższa niż samolot?

Jak pokazuje najnowsze zestawienie KAYAK.pl, taksówka na lotnisko może słono kosztować, dlatego warto pamiętać o tym punkcie, planując wakacyjny budżet. Za trasę z japońskiego portu lotniczego Narita do oddalonego o ponad 70 kilometrów centrum Tokio podróżni zapłacą najwięcej - aż 853 zł! Na kolejnej pozycji zestawienia uplasowały się skandynawskie stolice Norwegii i Islandii, gdzie przejazd do centrum będzie kosztował średnio 427 zł. Nieco mniej, bo 384 zł, zapłacą osoby wsiadające w taksówkę na lotniskach w Waszyngtonie, Monako czy Londynie. Mimo że loty do stolicy Szwecji można znaleźć za nawet kilkadziesiąt złotych, sama taryfa z portu Arlanda do centrum miasta kosztuje już 256 zł. Ranking najdroższych stolic zamykają Berno, Paryż oraz Seul.

Wśród najtańszych miast pod względem kosztów przejazdu taksówką znalazły się przede wszystkim egzotyczne stolice Azji i Afryki, jak choćby Victoria na Seszelach czy główne ośrodki Gambii, Gwinei Bissau i Nepalu.

Zestawienie światowych stolic oferujących średnio najdroższe transfery taksówkowe z lotniska do centrum miasta

Ceny za taksówki z lotniskaCeny za taksówki z lotniska materiały prasowe Kayak.pl

Dystans ma znaczenie

Eksperci wyszukiwarki sprawdzili również, jakie stawki obowiązują na największych lotniskach w Polsce. Jak podaje oficjalna strona warszawskiego portu lotniczego, za przejazd taksówką do centrum podróżni zapłacą około 40 zł. Tym samym Warszawa uplasowała się na 30. miejscu w rankingu KAYAK.pl i dzieli je ex aequo ze stolicami m.in. Kataru, Gwatemali, Mozambiku, Litwy i Rumunii. Co ciekawe, to właśnie w stolicy turyści mogą liczyć na najbardziej przystępne ceny taksówek w Polsce - najprawdopodobniej jest to spowodowane niewielką odległością, jaka dzieli lotnisko Chopina i centrum.

Koszt taksówki z małopolskiego portu Balice do oddalonego o 15 km centrum Krakowa to wydatek rzędu 89 zł, a z pomorskiego Rębiechowa do Gdańska (14 km) - 60 zł. Najwięcej zapłacą osoby podróżujące z/do katowickiego lotniska, które położone jest 27 km od miasta - muszą się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 160 zł.

Zestawienie pięciu największych portów lotniczych w Polsce oraz średnie ceny przejazdu taksówką z lotniska do centrum miasta

Ceny za taksówki z polskich lotniskCeny za taksówki z polskich lotnisk materiały prasowe Kayak.pl

Analiza powstała w oparciu o informacje dostępne na oficjalnych stronach internetowych 140 międzynarodowych portów lotniczych, aktualnych 19 października 2019 roku. Ceny podano w PLN lub w przeliczeniu zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 7.11.2019 roku. Wszystkie ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

Zobacz wideo
Więcej o: