Zdrowe podróżowanie, czyli na co zwrócić uwagę, aby Twój organizm wypoczął?

Podczas upragnionego urlopu bardzo często podróżujemy chcąc odkrywać nowe zakątki. Nierzadko wybieramy egzotyczne destynacje, aby przez tydzień lub dwa odpocząć, a przede wszystkim - poznać nową kulturę, spróbować nowe smaki i zobaczyć kawałek świata. Warto zadbać o wszystkie aspekty podróży, również te zdrowotne, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby wymarzony urlop był odpoczynkiem zarówno dla duszy, jak i dla ciała.

Przygotuj się!

Planujesz podróż na drugi koniec świata? Chcesz bliżej poznać kraje azjatyckie, afrykańskie czy te leżące w Ameryce Południowej? Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem odnośnie zalecanych szczepień w najbliższym punkcie szczepień dla podróżujących. Zakres szczepień w dużym stopniu zależy od trasy wyjazdu, terminu, długości pobytu, charakteru oraz warunków podróży dlatego warto rozeznać się w temacie nawet kilka miesięcy wcześniej. Jeśli jednak planujesz podróż po Europie zabierz ze sobą podręczną apteczkę, do której włóż najpotrzebniejsze leki, suplementy diety, filtr przeciwsłoneczny czy plastry w razie skaleczenia. Pamiętaj również, aby przed urlopem sprawdzić prognozę pogody i przygotować się na każdą ewentualność.

Odpowiednia ochrona to podstawa

Jeśli planujesz podróż do miejsca, w którym nieustannie towarzyszyć Ci będzie słońce
i wysokie temperatury koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę głowy i skóry. Krem
z wysokim filtrem UV to produkt, który powinien stosować każdy, kto planuje dłuższy pobyt na plaży, spacer czy kilkugodzinne zwiedzanie na świeżym powietrzu. Bardzo często zapominamy, że słońce – pomimo swoich wielu plusów – jest jednym z największych wrogów naszego organizmu podczas wakacji. Nie tylko jest przyczyną udarów, ale również poparzeń skóry, które są bardzo bolesne i niebezpieczne. Jednak to nie znaczy, że musisz się przed nim ukrywać – wystarczy używać kosmetyków z odpowiednim filtrem UV. Dodatkowo pamiętaj o nakryciu głowy, aby uniknąć poparzeń skóry głowy oraz udaru. Jeśli Twój organizm jest podatny na promienie słoneczne nawet z pozoru krótki pobyt na plaży w pełnym słońcu może pokrzyżować Twoje plany urlopowe i przysporzyć problemów zdrowotnych. 

Podróżowanie a dieta        

Podróżując chcemy poznać kraj czy zakątek świata w każdym aspekcie. Zwiedzamy najpopularniejsze miejsca, odwiedzamy lokalne restauracje i próbujemy miejscowego jedzenia. Nierzadko decydujemy się na dania, których nie jemy na co dzień przez co mogą przydarzyć nam się problemy żołądkowe. Jeśli obawiasz się, że egzotyczna flora bakteryjna pokrzyżuje Twoje plany urlopowe i przysporzy przykrych wspomnień wesprzyj swój organizm produktami z żywymi szczepami bakterii, na przykład Linex Complex.

Suplement diety Linex Complex zawiera żywe szczepy bakterii LGG, które należą do grupy bakterii kwasu mlekowego wchodzących w skład mikroflory jelitowej człowieka. To jeden
z najlepiej przebadanych szczepów bakterii o profilu bezpieczeństwa potwierdzonym w licznych badaniach klinicznych i opisana w bogatym piśmiennictwie naukowym. Ponadto zawiera witaminy B1, B2 i B6, które wspierają pracę enzymów i są niezbędne w szeregu procesów metabolicznych i energetycznych organizmu oraz przyczyniają się do zmniejszenia odczucia zmęczenia i znużenia[1] – tłumaczy Michał Babula, doradca medyczny Sandoz.

Dodatkowo Linex Complex zawiera cynk, który uczestniczy w prawidłowym działaniu układu odpornościowego i może wesprzeć Twój organizm w walce ze stanami osłabienia spowodowanymi na przykład zmianą klimatu.

Optymalna ilość cynku w diecie i uzupełnianie jego podaży wspomaga zachowanie prawidłowej reakcji immunologicznej, która ma znaczenie szczególnie w okresach osłabienia. Ponadto cynk korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych, na pamięć, wzrok i słuch. Znany jest także jako skuteczny antyoksydant, co oznacza, że bierze udział w procesie ochrony komórek przed wolnymi rodnikami. Cynk ma także wpływ na utrzymanie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka. Zmianie równowagi kwasów i zasad towarzyszy zaburzenie równowagi wody i elektrolitów, co ma miejsce np. podczas biegunki[2] – tłumaczy Michał Babula, doradca medyczny Sandoz.

Jeśli więc jesteś smakoszem i chcesz poznać nowy zakątek świata również od strony kulinarnej – warto zabrać ze sobą probiotyk, który wesprze Twój organizm, a przede wszystkim pracę jelit. Uzupełnienie mikroflory jelitowej zalecane jest podczas podróży, przy zmianie strefy czasowej, która zaburza naturalny rytm organizmu.

[1] Ulotka produktowa suplementu diety Linex Complex.
[2] Ibidem.