Wilno w czerwcu zmienia swoje oblicze. Kulturą i sztuką możesz się cieszyć również nocą

Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, a przy okazji lubisz podróżować, Wilno ma coś specjalnie dla ciebie. W pierwszych tygodniach czerwca miasto zaprasza na ArtVilnius'18 oraz Noc Kultury.

ArtVilnius'18 to jedne z największych targów sztuki współczesnej w Europie Wschodniej. Organizowane są w dniach 7-10 czerwca na targach Litexpo. Już po raz dziewiąty Litwa będzie gościła pasjonatów sztuki z całego świata - co roku jest ich około 22 000!

Tym razem impreza koncentruje się wokół tętniącej życiem i europejską kulturą sceny artystycznej państw bałtyckich, co ma związek z setną rocznicą odzyskania nieodległości przez Litwę. Do dyspozycji będzie 55 galerii sztuki, zaprezentowane zostaną prace około 200 artystów z 20 krajów, między innymi: Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski, USA, Ukrainy czy Włoch.

- Obchody 100-lecia niepodległości są ważnym wydarzeniem dla Litwy, dlatego chcemy podkreślić tę okazję specjalnym programem dla ArtVilnius'18, prezentującym najlepsze galerie z krajów nadbałtyckich, nowe kolekcje sztuki wniesione przez naszych stałych i nowych partnerów - mówi Diana Stomien?, dyrektorka targów sztuki.

Podczas tegorocznej edycji wróci do Wilna Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) i zaprezentuje program wystawienniczy artystów z: Polski, Izraela, Norwegii, Rumunii i Ukrainy. Na kolekcję MOCAK składają się prace, głównie w formacie wideo, które ukazują, jak artyści interpretowali wydarzenia historyczne i społeczne XX i XXI wieku. Swoje prace zaprezentuje między innymi Nikita Shalenny z Ukrainy, zdobywca nagrody instalacyjnej ArtVilnius'15 oraz polski filmowiec Józef Robakowski.

Podczas każdych targów wybierana jest najlepsza galeria roku oraz najlepsi artyści. Program artystyczny przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, podobnie jak liczne warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady na temat rynku artystycznego i sztuki w krajach nadbałtyckich. ArtVilnius jest szczególnym miejscem spotkań, które charakteryzuje się wspaniałą atmosferą i niezapomnianymi przeżyciami. A wszystko to w otoczeniu przepięknego Wilna i zabytkowego Starego Miasta.

Jedna noc, kilkuset artystów

To jednak nie jedyne atrakcje, którymi stolica Litwy kusi w czerwcu. Kilka dni później, w nocy z 15 na 16 czerwca, odbędzie się kolejne, wyjątkowe wydarzenie - Noc Kultury. Cykl tych imprez rozpoczął się w 2007 roku w ramach programu narodowego "Wilno - Europejska Stolica Kultury 2009" i przekształcił się w nową tradycję kulturalną miasta. W trakcie tego jednodniowego święta Wilno daje odwiedzającym możliwość korzystania z kultury i sztuki pod osłoną nocy. Place, parki i najbardziej nieoczekiwane przestrzenie w mieście wypełnią się projektami różnych artystów: muzyków, tancerzy, aktorów czy fotografów.

Liczba wydarzeń związanych z Nocą Kultury stale rośnie. W zeszłym roku można było obejrzeć 167 projektów, które zaprezentowało 700 artystów z Litwy i z zagranicy. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu wzięło udział około 100-150 tys. osób. Jeśli więc jesteś pasjonatem sztuki, odwiedź Wilno podczas niezapomnianej nocy, pełnej niestandardowych, artystycznych doznań. „Noc Kultury” trwa od 18 do 2, a wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Gdy już będziesz w Wilnie, nie zapomnij o odwiedzeniu „Literat? (Writers’) Street Wall" na Starym Mieście, która jest jednym z punktów muzealnych MO Muzeum. Jest to instalacja ponad 200 kafelków i tablic pamiątkowych zdobiących mur na ulicy Literat?. Opowiadają one historię litewskiej literatury. Drugim punktem, który warto zobaczyć, jest 15 rzeźb, które otrzymały dar mówienia i wchodzenia w interakcję z odwiedzającymi w różnych miejscach, a których historie można usłyszeć za pomocą telefonu komórkowego.

Więcej informacji na stronach: http://www.vilnius-tourism.lt/pl/lato-w-wilnie/http://www.artvilnius.com/http://www.mmcentras.lt.

Więcej o: