W cztery strony świata

Nowe kierunki, promocje lotnicze, wieści z lotnisk

AeroSvitem z Krakowa

AeroSvit wprowadził promocyjne taryfy na loty z Krakowa od 1 listopada do 20 marca. Ceny biletów powrotnych z opłatami i podatkami: Kijów - 382 zł, Moskwa i Sankt Petersburg - 773, Tel Awiw - 859, Pekin - 1722. Od 30 października ukraiński przewoźnik podwoi liczbę miejsc na trasie z Krakowa do Kijowa, a używane obecnie embraery 145 zastąpią boeingi 737. Będę cztery rejsy tygodniowo: w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty. Rejs sobotni wprowadzony zostanie w miejsce czwartkowego, na czym skorzystają pasażerowie podróżujący służbowo do Kijowa, a także osoby przesiadające się w stolicy Ukrainy m.in. do: Ałma Aty, Bangkoku, Colombo, Dubaju, Stambułu, Toronto.

AeroSvit lata z Krakowa do Kijowa od 1 marca. Do końca sierpnia wykonał 204 rejsy i przewiózł 6476 pasażerów.

www.aerosvit.com

Wizz Xclusive Club

Wizz Air zarejestrował 100-tysięcznego członka programu lojalnościowego Wizz Xclusive Club, który ruszył pod koniec marca. Uczestnicy programu pochodzą z ponad 50 krajów, w tym aż jedna trzecia z Polski i Wielkiej Brytanii. Członkostwo w klubie zapewnia m.in. tańsze o ok. 10 euro (w jedną stronę) bilety oraz możliwość kupna za niższą cenę aż dziewięciu biletów w ramach tej samej rezerwacji. Roczne członkostwo w Wizz Xclusive Club kosztuje 29.99 euro, można je kupić na stronie www.wizzair.com .

Nowe kierunki Emirates

Uruchomione w sierpniu codzienne rejsy non stop z Dubaju do Kopenhagi są pierwszym połączeniem pasażerskim Emirates ze Skandynawią. Trasę Dubaj - Kopenhaga obsługuje Airbus A330-200 podzielony na trzy klasy. Kolejne nowe połączenia to: Sankt Petersburg (od 1 listopada), Bagdad (od 13 listopada) oraz Rio de Janeiro i Buenos Aires (od stycznia 2012 r.).

Ponadto przewoźnik zwiększył liczbę kierunków obsługiwanych przez Airbusa A380. Jeszcze w tym roku SuperJumbo poleci do Johannesburga, Rzymu i Kuala Lumpur, a na początku przyszłego - do Monachium. Emirates mają obecnie 15 airbusów A380, które obsługują połączenia z Dubaju do Londynu (dwa razy dziennie), Manchesteru, Paryża, Toronto, Seulu, Bangkoku, Pekinu, Szanghaju, Jeddah, Nowego Jorku, Hongkongu, Sydney i Auckland.

www.emirates.com

Star Alliance i iPhone

Pasażerowie podróżujący liniami należącymi do sojuszu Star Alliance mogą dostawać informacje dotyczące podróży za pośrednictwem iPhone'a. Aplikacja Star Alliance Navigator to m.in.: możliwość śledzenia lotu na mapie i wyszukiwania połączeń w ramach siatki sojuszu, informacje o statusie lotu (opóźnienia, odwołania), lotniskach oraz przewodniki turystyczne po miastach (hotele, gastronomia, rozrywka). Aplikacja jest po angielsku, jej kolejne wersje w innych językach mają być dostępne już wkrótce. Można ją pobrać za darmo ze strony www.staralliance.com/en/services/apps/iphone .

Ice najlepszy

Po raz siódmy z rzędu Emirates Airline dostała nagrodę "World's Best Airline Inflight Entertainment" za najlepszą rozrywkę na pokładzie przyznawaną przez firmę Skytrax. Na system "ice" zagłosowało ok. 19 mln pasażerów reprezentujących ponad 100 narodowości. Oferuje on ok. 1200 kanałów, m.in. z filmami, muzyką, programami telewizyjnymi. W lipcu pojawiło się 50 nowości hollywoodzkich, bollywoodzkich i in., a od sierpnia będzie 25 nowych programów dla dzieci.

www.emirates.com

Finnairem do Chongqing

W maju 2012 r. Finnair uruchomi bezpośrednie połączenie z Helsinek do chińskiej metropolii Chongqing. W położonej na skraju Płaskowyżu Tybetańskiego aglomeracji mieszkają 32 mln ludzi. Przewiduje się, że w ciągu następnych pięciu lat liczba ta podwoi się. Już teraz lotnisko w tym mieście oferuje 140 połączeń do ponad 80 miast w Chinach i całej Azji. Obecnie jest w trakcie rozbudowy. Po jej zakończeniu (planowo 2015 r.) będzie mogło przyjąć 45 mln pasażerów rocznie. - Chiny to kluczowy element naszej europejsko-azjatyckiej strategii - mówi prezes Finnair Mika Vehviläinen. - Mamy również loty do Pekinu, Szanghaju i Hongkongu.

- Dzięki trzem lotom dziennie z Warszawy, jednemu z Gdańska oraz sezonowo z Krakowa zapewnimy wygodne połączenie z Chongqingiem także polskim pasażerom - dodaje Juhani Nuoramo, dyrektor Finnair ds. sprzedaży w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Loty do Chongqing na pokładzie Airbusa A340 będą dostępne cztery razy w tygodniu, a podróż potrwa 8,5 godziny.

www.finnair.com

Lufthansa dla rodziców

Lufthansa przygotowała przewodnik dla rodziców. Zawiera on wskazówki, dzięki którym podróż z dziećmi będzie mniej stresująca, porady, które ułatwią rezerwację biletu czy odpowiednie spakowanie bagażu, a także listę udogodnień oferowanych przez przewoźnika. Oto kilka wybranych: Najlepiej wybrać nocny rejs, nie zaburzy on rytmu dziecka; Opowiedzmy, jak przebiega lot, jak długo trwa, jakie warunki panują na pokładzie; Dziecko ubieramy "na cebulkę", na pokład zabieramy grube skarpety - stopy mogą puchnąć na wysokości, dlatego lepiej od razu zdjąć buty; Do bagażu podręcznego pakujemy kilka ulubionych zabawek, jednak nie tych, które wydają głośne dźwięki; Choć na wszystkich lotach międzykontynentalnych można zamówić specjalne posiłki dla dzieci do 12 lat, warto zabrać ulubione przysmaki, które uspokoją malucha; Dzieci do 2. roku życia mogą bezpłatnie przewieźć jedną sztukę bagażu i składany wózek, który można zabrać na pokład; Łóżeczka dla niemowląt dostępne są bez opłat na wszystkich rejsach międzykontynentalnych.

Przewodnik dostępny jest na stronie http://www.lufthansa.com/pl/pl/Podrozowanie-z-dziecmi .