Raport śniegowy: Dobre warunki w niemal wszystkich ośrodkach

Serwis www.Skiinfo.pl donosi: w większość ośrodków na półkuli północnej narciarze i snowboardziści mogą szusować do woli - warunki narciarskie są tam wspaniałe. Gorzej jest w Vancouver, gdzie obecnie odbywają się zimowe Igrzyska Olimpijskie, tam zdaniem reporterów Skiinfo.pl warunki są zmienne.

Europa

W Europie najgrubsza śnieżna powłoka wynosi około 4 m. Taką ilość śniegu można zastać we francuskim Chamonix , włoskim Passo Tonale oraz hiszpańskim ośrodku Sierra Nevada . Jak dotąd mijający tydzień przyniósł o wiele mniejsze opady śniegu niż tydzień ubiegły, jednak w przeciągu kilku kolejnych dni sytuacja znowu ma się odwrócić. W każdym razie, za sprawą niedawnych, sporych i systematycznych opadów śniegu, warunki narciarskie są niemal wszędzie bardzo dobre.

W ostatnich kilku dniach niewielkie opady śniegu miały miejsce w Alpach . Jednak jeszcze w tym tygodniu sytuacja ma ulec zmianie. Już w środę (17 lutego) rano kilka szwajcarskich ośrodków narciarskich wyemitowało Powder Alarm'y, z których dowiadujemy się o 20-centymetrowych opadach w przeciągu 24 godzin.

Austria

Bardzo duże opady śniegu nawiedziły Austrię w ubiegły czwartek (60 cm w mniejszych ośrodkach Karyntii , takich jak Flattnitz lub Petzen). To spowodowało, że poważna stała się groźba wystąpienia lawin (tego dnia wyemitowano w Austrii 30 Powder Alarm'ów). W tym tygodniu jednak sytuacja się już ustabilizowała, a zadowoleni z panujących warunków narciarze i snowboardziści mogą szusować do woli na wielu nasłonecznionych stokach. Najwięcej śniegu w Austrii znajduje się obecnie na lodowcu Mölltaler (3,5 m).

Szwajcaria

W Szwajcarii tygodniowe opady sięgnęły 90 cm przy granicy z Niemcami. W Beatenberg spadło łącznie 60 cm śniegu w ciągu tygodnia. Największe ośrodki narciarskie, takie jak Laax, Saas Fee, Zermatt oraz Davos musiały zadowolić się o wiele mniejszymi opadami, wynoszącymi od 8 do 15 cm.

Ponad 10 szwajcarskich ośrodków informuje o warstwie śniegu przekraczającej 2 metry. Należą do nich Saas Fee, St Moritz, Laax oraz Engelberg . W tym ostatnim śniegu jest najwięcej - aż 225 cm.

Niemcy

W wielu ośrodkach narciarskich w Niemczech w ciągu 7 dni spadło 20-35 cm śniegu. Co ciekawe, ośrodki na pogórzu wschodnim, południowo-wschodnim i centralnym zanotowały większe opady niż niemieckie Alpy. Grasgehren i Oberstdorf-Nebelhorn w Allgäu pokrywa na wyższych zboczach 190-centymetrowa warstwa śniegu. Najwięcej jest go w Zugspitzplatt (205 cm).

Włochy i Francja

We Włoszech i Francji opadów śniegu było niewiele.

W Serre Chevalier podczas ubiegłego tygodnia spadło 12 cm białego puchu. Najwięcej śniegu we Francji jest w dalszym ciągu w Chamonix . Na wyższych zboczach - 380 cm.

Jednak we Włoszech można spodziewać się świeżych opadów już w najbliższych dniach. Najwięcej śniegu w tym kraju spadło w miniony tydzień w Arabba z czego 45 cm podczas ostatniej doby. Najwięcej śniegu w kraju znajduje się w Passo Tonale (4,2 m, to w chwili obecnej także rekord w całej Europie).

Hiszpania

Śnieg znowu spadł w stolicy Hiszpanii - Madrycie , co jest dobrą wiadomością dla czekających na możliwość jazdy na pobliskich wzgórzach. Dzięki temu zainteresowanie sportami zimowymi w tym kraju rośnie. Kolejne opady zapowiadane są na drugą część obecnego tygodnia.

Na południu Hiszpanii, w Sierra Nevada na wyższych zboczach jest obecnie do 4 metrów śniegu, czyli najwięcej w kraju. Czynnych jest 99 km narciarskich tras. Niestety warunki pogodowe znacząco zwiększyły zagrożenie lawinowe, czyniąc zbocza Sierra Nevada wyjątkowo niebezpiecznymi.

W położonym w Pirenejach ośrodku Baqueira niedawno otworzono park śnieżny dla narciarzy i snowboardzistów. Zbocza góry pokrywa śnieg o grubości 195 cm. Czynnych jest 110 km narciarskich tras. Najwięcej czynnych tras jest jednak w innym ośrodki w Hiszpanii - Formigal . Łącznie liczą one 136 km, a pokrywa je nawet do 220 cm białego puchu. Większość pozostałych obszarów narciarskich pokrytych jest warstwą od 1,5 m do 2,2 m.

Andora

Także w Andorze warunki narciarskie są ogólnie dobre. W ubiegłym tygodniu świeżego śniegu było niewiele. Na wyższych zboczach tego niewielkiego kraju znajduje się od 1 do 1,8 m śniegu.

Skandynawia

Po drugiej stronie Europy, w Skandynawii , opady śniegu w ubiegłym tygodniu były podobne do tych, które nawiedziły ten półwysep wcześniej. W Szwecji śnieg spadł m.in. na terenie obszarów narciarskich Amal oraz Ramundberget (15 cm), a także w głównym ośrodki narciarskim Are (11 cm).

Najwięcej śniegu w Szwecji jest obecnie w Tänndalen (120 cm). Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ w tym tygodniu zostanie otwarty najbardziej wysunięty na północ ośrodek narciarski tego kraju - Riksgränsen . Grubość jego śnieżnej pokrywy jest dokładnie taka sama jak w Tänndalen. W całym kraju panują bardzo dobre warunki narciarskie, a w najbliższy piątek zapowiadane są kolejne opady śniegu.

Inne ośrodki

Zadowoleni z warunków narciarskich mogą być narciarze korzystający ze stoków w Szkocji . Śnieg prószy tam nieprzerwanie od 36 godzin. W ciągu tego czasu warstwa białego puchu zwiększyła się o 30 cm. Ośrodki narciarskie liczą, że obecna zima będzie najlepszą od 30 lat.

Na wschodzie Europy w wielu ośrodkach narciarskich za sprawą ubiegłotygodniowych opadów śniegu warunki na stokach są najlepsze od początku sezonu. Ośrodki w Bułgarii informują o nawet 1,8-metrowej warstwie śniegu, która pokrywa ich stoki.

Na koniec wieści z olimpijskich stoków...

Najwięcej śniegu na świecie znajduje się obecnie na Mount Washington. Podczas Olimpiady Zimowej 2010 góra ta jest wykorzystywana podczas treningów. Grubość śnieżnej powłoki sięga 4,6 m. W tym miejscu przybyła również największa ilość śniegu w ubiegłym tygodniu - 90 cm. W dzień św. Walentego śnieg prószył we wszystkich 50 stanach USA.

Więcej o: