Raport śniegowy: Fala wyższych temperatur w Pirenejach, więcej śniegu w Alpach

Portal www.skiinfo.pl donosi: opady śniegu w Alpach zmniejszyły się od ostatniego tygodnia i wyniosły w wielu ośrodkach kilkanaście cm (na wyższych zboczach). Najwięcej śniegu spadło we Włoszech, gdzie znajdują się obecnie jedne z najgrubszych na świecie śnieżnych pokryw. Wiele alarmów śniegowych na początku tygodnia wysłano w Szwajcarii. Grubość śniegu zwiększyła się tam o 20-30 cm.

Rekordowe Włochy

Największe opady śniegu można było spotkać we Włoszech , zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju (Piemont, Lombardia, Valle d'Aosta ), a także w Alto Adige . Niestety wciąż w wielu miejscach sytuacja jest mocno niepewna (otwarcie sezonu odłożono np. we Friuli ).

Najwięcej śniegu w ostatnich 7 dniach spadło w Val d'Ultimo (190 cm). Niewiele mniej, bo 160 cm, spadło w kolejnych włoskich ośrodkach: Val Senales/Schnals . Świeżą, pokaźną warstwą śniegu mogą cieszyć się również Santa Catering (130 cm) oraz Cortina d'Ampezzo (110 cm).

Najwięcej śniegu znajduje się obecnie na lodowcu Arabba Marmolada (312 cm na wyższych zboczach, 55 cm w ośrodku). Podobnie, lecz o parę cm gorzej, sytuacja ma się na lodowcu Presena usytuowanym powyżej Passo Tonale . Jeden z najwcześniej otwartych ośrodków tej zimy, Bormio , na wyższych stokach pokrywa obecnie 190 cm warstwa śnieżna, na najniższych natomiast leży 30 cm śniegu. Kolejne ośrodki to Madesimo oraz Cervinia-Breuil , gdzie grubość śnieżnej powłoki na wyższych zboczach wynosi 1,5 m.

Coraz lepsze warunki we Francji

We Francji jest już otwartych 30 ośrodków narciarskich, przy czym 6 spośród nich czynnych jest jedynie w weekendy. Ich liczba wzrośnie w ten weekend do 40.

Po cieplejszych dniach w ostatnim tygodniu, podczas których w niższych partiach gór padał deszcz, powróciła chłodniejsza i śniegowa pogoda. Na połączonej wyciągiem trasie Orelle - Val Thorens (obydwa ośrodki są częściowo czynne) w The Three Valleys w Północnych Alpach spadło w ostatnich dniach kilkadziesiąt cm białego puchu.

Lista ośrodków, które zostaną otwarte w ten weekend jest długa. Znajdują się na niej: La Plagne, Serre Chevalier, Flaine, Vars oraz Avoriaz. Najwięcej śniegu we Francji jest obecnie w La Clusaz (120 cm). W Pirenejach śniegu jest nieco mniej, 90 cm zalega w Bareges oraz La Mongie .

Sprawdzian Pierwszego Śniegu

Gospodarzem 54. edycji zawodów zaliczających się do Pucharu Świata "Critérium de la Premiere Neige" (Sprawdzian Pierwszego Śniegu) jest jak zwykle Val d'Isere . W miniony weekend, 11-13 grudnia, odbyły się konkurencje kobiet, w przyszły weekend czekają nas natomiast konkurencje mężczyzn.

Dobre warunki w Austrii i Niemczech

Niewiele świeżego śniegu spadło w Austrii , chociaż na lodowcach zalega tu znaczna warstwa śniegu, obecnie jedna z najgrubszych na świecie, wynosząca od 500 do nawet 800 cm. Pokaźna warstwa śniegu uzbierała się również na lodowcu Molltal , wynosi ona 2,2 m. Na lodowcach Pitztal, Solden,Stubai oraz Hintertux znajduje się 1,5 m białego puchu.

Najwięcej śniegu w Niemczech (125 cm) można spotkać w Zugspitzplatt . W Oberstdorf znajduje się 30 cm białego puchu.

Uspokaja się sytuacja w Szwajcarii

Po ogromnych opadach śniegu w Szwajcarii , które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, śnieg prószy dalej, choć z nieco mniejszą siłą. Przypomnijmy, że ich skutkiem było zasypanie i odcięcie od świata ośrodka Engelberg . Na początku tego tygodnia szwajcarskie ośrodki narciarskie pokryła dodatkowa warstwa około 20 cm.

Ośrodki Davos, Gstaad oraz Les Diablerets zanotowały pokaźne opady śniegu. W Engelberg spadło 20 cm świeżego śniegu, a w Verbier - 30 cm.

Inne regiony

W Hiszpanii i Andorze sytuacja po ubiegłotygodniowych mrozach i opadach śniegu niestety uległa zmianie. Stworzone w ubiegłym tygodniu wspaniałe warunki narciarskie zostały zniszczone przez opady deszczu i dodatnią temperaturę. Jedynie największe ośrodki w Hiszpanii w dalszym ciągu oferują dobre warunki. Należą do nich Baqueira (30-60 cm śniegu i 77 km dostępnych tras) oraz Formigal (10-80 cm śniegu, 64 km dostępnych tras). Pomimo tego wiele ośrodków w regionie nadal jest otwartych: Panticosa (30-60 cm śniegu, 22 km tras), Cerler (20-65 cm śniegu i 18 km tras), Astun (20-80 cm śniegu i 20 km tras), Candanchu (15-65 cm śniegu i 29 km tras), Boi Taull (15-30 cm śniegu i 20 km tras), La Molina (10-20cm śniegu i 3 km tras), Masella (10-25 km śniegu i 9 km tras) oraz ośrodki narciarskie Grand Pallars (Espot, Port Ainé oraz Tavascan , 15-40 cm śniegu na łącznej długości 60 km tras). Poza Pirenejami, Sierra Nevada może zaoferować od 10 do 30 cm śniegu pokrywających 5 km otwartych dla narciarzy tras.

Niższe temperatury zapowiadane są na nadchodzący weekend. Pozwoli to uruchomić urządzenia do produkcji i utrzymania śniegu.

Podobne do kontynentalnych obszarów Europy warunki występują również na Półwyspie Skandynawskim . W ośrodkach spadło najwyżej parę cm świeżego śniegu.

Niestety, w naszej części Europy wszystkie ośrodki narciarskie są zamknięte, pomimo, że kamery internetowe pokazują w paru ośrodkach zbocza pokryte śniegiem. W ten weekend otwarty miał zostać jedynie bułgarski ośrodek Bansko.

W Polsce część ośrodków narciarskich szykuje się do rozpoczęcia sezonu w przyszły weekend.

Ameryka Pólnocna

Bardzo duże opady nawiedziły zachodnie Stany Zjednoczone . W Squaw Valley powyżej jeziora Tahoe w Kalifornii wyniosły one aż 60 cm w zaledwie jeden dzień.

Więcej o: