Włochy na narty – udane wakacje nie tylko latem!

Włochy to kraj, który warto odwiedzić nie tylko latem. Ci, którym znudzi się już Toskania, Sycylia czy Rzym powinni udać się na północ kraju. Narciarskie wakacje w Dolomitach gwarantują bowiem niezapomniane przeżycia. Zobacz gdzie wybrać się z dziećmi, a gdzie na młodzieżowy wypad w Alpy!

Skorzystaliśmy z pomocy ekspertów od wycieczek narciarskich z Nev-Dama, aby stworzyć dla was subiektywny przewodnik po czterech najciekawszych miejscach we włoskich Alpach. Od najdłuższych tras zjazdowych, przez atrakcyjnie wyposażone snowparki, aż po szerokie trasy do nauki jazdy i rodzinne parki rozrywki.

Dolomity i ogólnie włoska część Alp, kryją w sobie miejsca, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy oglądania zawodów narciarskich, miłośnicy lokalnej kultury, historii i jedzenia, niesamowitych widoków na lodowce i urocze doliny, a także spragniona nocnego życia młodzież.

Valle d’Aosta – włosko-francuska dolina u podnóża Mont Blanc

Szukając wrażeń ekstremalnych nie można pominąć regionu Valle d'Aosta, który jako jeden z nielicznych daje możliwość uprawiania heliskiingu, czyli zjazdu poza wyznaczonymi trasami, na które jesteśmy transportowani helikopterem. Jest to wyzwanie o tyle ekscytujące, co niebezpieczne, dlatego konieczne jest specjalistyczne wyposażenie lawinowe i towarzystwo przewodnika.

Oczywiście, prócz tego typu atrakcji, znajdziemy tu również klasyczne trasy zjazdowe (najdłuższa ma ok. 7 km), w tym łącznie aż 43 km prostych tras dla początkujących, którym towarzyszą rodzinne szkółki narciarskie. Podczas urlopu w Valle d’Aosta na pewno zachwycą nas widoki – najwyższy szczyt Alp, czyli Mont Blanc, czy pokryte wiecznym śniegiem lodowce, a także przepiękna Dolina Baltea.

Narty we Włoszech - Valle d'Aosta - włosko-francuska dolina u podnóża Mont BlancNarty we Włoszech - Valle d'Aosta - włosko-francuska dolina u podnóża Mont Blanc materiały prasowe

Poza narciarstwem, region d’Aosty oferuje nam wyjątkowe połączenie kultur włoskiej i francuskiej. Już same nazwy miejscowości sugerują połączenie z Francją i słusznie, ponieważ w części miejscowości francuski jest głównym językiem lokalnych mieszkańców. To wszystko pozwala nam np. skosztować potraw charakterystycznych dla regionu, w tym chronionego prawem sera Fontina.

Piemont – narciarski raj bez tłoku i z olimpijskimi atrakcjami

Choć Piemont – górzysty region z malowniczą Doliną Padańską i licznymi rzekami – należy do jednych z najpopularniejszych kierunków wycieczek narciarskich, nie znajdziemy tam tłoku. A to dlatego, że rozbudowana infrastruktura rozległych stoków, pozwala na wielogodzinną jazdę bez konieczności zawracania do wyciągów. Ale i te nie pozostawiają wiele do życzenia – ich przepustowość ocenia się na ok. 100 000 osób/h, co jest prawdziwie imponującym wynikiem na tle innych ośrodków narciarskich we Włoszech.

Niewątpliwą atrakcją jest słynna Droga Mleczna, na którą składa się cały system stacji narciarskich i tras zjazdowych, o łącznej długości aż 400 km! To ten właśnie region wybrano w 1997 roku na Mistrzostwa Świata w stylu alpejskim, a w 2006 odbyła się tu część zawodów zimowej Olimpiady. To ostatnie wydarzenie pozostawiło po sobie wspomnianą Drogę Mleczną (Vialattea) oraz malowniczą wioskę olimpijską, która obecnie służy za bazę turystyczną.

Zainteresowani widokami i kulturą, mogą wybrać się na zwiedzanie Fortu Fenestrelle, czyli zabytkowej fortyfikacji wspinającej się po stromym zboczu i broniącej dostępu do krainy Turynu, a także skorzystać z konnych wycieczek lub paralotniarstwa. Zaś po intensywnym dniu, warto odwiedzić jedną z licznych restauracji, aby spróbować wyjątkowej lokalnej dziczyzny, cielęciny lub gołębi, a także regionalnych serów, takich jak Robiola di Roccaverno, czy Murazzano.

Olter Skiarena – wymarzone miejsce na narty z dziećmi

Jeśli uwielbiamy skitury (górskie wycieczki widokowe na nartach) i mamy dzieci, to Olter Skiarena może okazać się najlepszym wyborem na zimę we Włoszech. W tym urokliwym, choć mniej znanym regionie (co przekłada się też na mniejszy tłok), znajdziemy odrobinę mniej tras zjazdowych, za to wyjątkowo rozbudowaną ofertę dla rodzin z nawet najmłodszymi dziećmi. Możemy tu skorzystać między innymi z torów saneczkowych (naturalnych i sztucznie oświetlonych), pojeździć na łyżwach lub wybrać się do jednego z kilku funparków (parków rozrywki) przystosowanych specjalnie dla dzieci – z mniejszymi rampami, hopkami, czy nawet z konstrukcją zamku dla szkółek narciarskich.

Snowparki dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów również nas nie zawiodą – tory, skocznie, boxy, kickery A wszystko to w otoczeniu lodowców i przy współtowarzyszeniu doskonale wyposażonych schronisk oraz restauracji, zapewniających relaks i rozrywkę po długim dniu.

Narty we WłoszechNarty we Włoszech fot. materiały prasowe

Będąc w tej okolicy nie można nie spróbować regionalnych potraw, takich jak np. pyzy z morelami. Menu najczęściej jest przygotowywane niemal wyłącznie z sezonowych, naturalnych składników, co daje niepowtarzalną okazję do zasmakowania m.in. w lokalnej baraninie i cielęcinie.

Dolomiti Superski – Alpy dla rozrywkowej młodzieży

Warto też wspomnieć Dolomiti Superski, które wydaje się specjalizować w rozrywkach dla młodych. Trasy są przeważnie z kategorii łatwych i średnich, co można uznać za znaczną przewagę, jeśli weźmiemy pod uwagę, że młodzież bardziej niż zmęczeniem się na atrakcyjnych trasach snowboardowych i snem w wygodnych miejscowych apartamentach, będzie zainteresowana autentycznym apres-ski, czyli nocnym życiem. Tradycyjnie apres-ski to bary i restauracje, które odwiedza się zaraz po (lub w trakcie!) zejściu z trasy – w pełnym stroju narciarskim. Wrażenia z zabawy w takim klimacie są niezapomniane!

Więcej włoskich regionów i atrakcyjne oferty wycieczek znajdziecie na stronach Nev-Dama.pl. A skoro warunki narciarskie we Włoszech zwykle nie zawodzą, pozostaje tylko wybrać i zabukować wyjazd!

Więcej o: