Skorzystaliśmy z pomocy ekspertów od wycieczek narciarskich z Nev-Dama, aby stworzyć dla was subiektywny przewodnik po czterech najciekawszych miejscach we włoskich Alpach. Od najdłuższych tras zjazdowych, przez atrakcyjnie wyposażone snowparki, aż po szerokie trasy do nauki jazdy i rodzinne parki rozrywki.
Dolomity i ogólnie włoska część Alp, kryją w sobie miejsca, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy oglądania zawodów narciarskich, miłośnicy lokalnej kultury, historii i jedzenia, niesamowitych widoków na lodowce i urocze doliny, a także spragniona nocnego życia młodzież.
Valle d’Aosta – włosko-francuska dolina u podnóża Mont Blanc
Szukając wrażeń ekstremalnych nie można pominąć regionu Valle d'Aosta, który jako jeden z nielicznych daje możliwość uprawiania heliskiingu, czyli zjazdu poza wyznaczonymi trasami, na które jesteśmy transportowani helikopterem. Jest to wyzwanie o tyle ekscytujące, co niebezpieczne, dlatego konieczne jest specjalistyczne wyposażenie lawinowe i towarzystwo przewodnika.
Oczywiście, prócz tego typu atrakcji, znajdziemy tu również klasyczne trasy zjazdowe (najdłuższa ma ok. 7 km), w tym łącznie aż 43 km prostych tras dla początkujących, którym towarzyszą rodzinne szkółki narciarskie. Podczas urlopu w Valle d’Aosta na pewno zachwycą nas widoki – najwyższy szczyt Alp, czyli Mont Blanc, czy pokryte wiecznym śniegiem lodowce, a także przepiękna Dolina Baltea.
Narty we Włoszech - Valle d'Aosta - włosko-francuska dolina u podnóża Mont Blanc materiały prasowe
Poza narciarstwem, region d’Aosty oferuje nam wyjątkowe połączenie kultur włoskiej i francuskiej. Już same nazwy miejscowości sugerują połączenie z Francją i słusznie, ponieważ w części miejscowości francuski jest głównym językiem lokalnych mieszkańców. To wszystko pozwala nam np. skosztować potraw charakterystycznych dla regionu, w tym chronionego prawem sera Fontina.
Piemont – narciarski raj bez tłoku i z olimpijskimi atrakcjami
Choć Piemont – górzysty region z malowniczą Doliną Padańską i licznymi rzekami – należy do jednych z najpopularniejszych kierunków wycieczek narciarskich, nie znajdziemy tam tłoku. A to dlatego, że rozbudowana infrastruktura rozległych stoków, pozwala na wielogodzinną jazdę bez konieczności zawracania do wyciągów. Ale i te nie pozostawiają wiele do życzenia – ich przepustowość ocenia się na ok. 100 000 osób/h, co jest prawdziwie imponującym wynikiem na tle innych ośrodków narciarskich we Włoszech.
Niewątpliwą atrakcją jest słynna Droga Mleczna, na którą składa się cały system stacji narciarskich i tras zjazdowych, o łącznej długości aż 400 km! To ten właśnie region wybrano w 1997 roku na Mistrzostwa Świata w stylu alpejskim, a w 2006 odbyła się tu część zawodów zimowej Olimpiady. To ostatnie wydarzenie pozostawiło po sobie wspomnianą Drogę Mleczną (Vialattea) oraz malowniczą wioskę olimpijską, która obecnie służy za bazę turystyczną.
Zainteresowani widokami i kulturą, mogą wybrać się na zwiedzanie Fortu Fenestrelle, czyli zabytkowej fortyfikacji wspinającej się po stromym zboczu i broniącej dostępu do krainy Turynu, a także skorzystać z konnych wycieczek lub paralotniarstwa. Zaś po intensywnym dniu, warto odwiedzić jedną z licznych restauracji, aby spróbować wyjątkowej lokalnej dziczyzny, cielęciny lub gołębi, a także regionalnych serów, takich jak Robiola di Roccaverno, czy Murazzano.
Olter Skiarena – wymarzone miejsce na narty z dziećmi
Jeśli uwielbiamy skitury (górskie wycieczki widokowe na nartach) i mamy dzieci, to Olter Skiarena może okazać się najlepszym wyborem na zimę we Włoszech. W tym urokliwym, choć mniej znanym regionie (co przekłada się też na mniejszy tłok), znajdziemy odrobinę mniej tras zjazdowych, za to wyjątkowo rozbudowaną ofertę dla rodzin z nawet najmłodszymi dziećmi. Możemy tu skorzystać między innymi z torów saneczkowych (naturalnych i sztucznie oświetlonych), pojeździć na łyżwach lub wybrać się do jednego z kilku funparków (parków rozrywki) przystosowanych specjalnie dla dzieci – z mniejszymi rampami, hopkami, czy nawet z konstrukcją zamku dla szkółek narciarskich.
Snowparki dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów również nas nie zawiodą – tory, skocznie, boxy, kickery A wszystko to w otoczeniu lodowców i przy współtowarzyszeniu doskonale wyposażonych schronisk oraz restauracji, zapewniających relaks i rozrywkę po długim dniu.
Narty we Włoszech fot. materiały prasowe
Będąc w tej okolicy nie można nie spróbować regionalnych potraw, takich jak np. pyzy z morelami. Menu najczęściej jest przygotowywane niemal wyłącznie z sezonowych, naturalnych składników, co daje niepowtarzalną okazję do zasmakowania m.in. w lokalnej baraninie i cielęcinie.
Dolomiti Superski – Alpy dla rozrywkowej młodzieży
Warto też wspomnieć Dolomiti Superski, które wydaje się specjalizować w rozrywkach dla młodych. Trasy są przeważnie z kategorii łatwych i średnich, co można uznać za znaczną przewagę, jeśli weźmiemy pod uwagę, że młodzież bardziej niż zmęczeniem się na atrakcyjnych trasach snowboardowych i snem w wygodnych miejscowych apartamentach, będzie zainteresowana autentycznym apres-ski, czyli nocnym życiem. Tradycyjnie apres-ski to bary i restauracje, które odwiedza się zaraz po (lub w trakcie!) zejściu z trasy – w pełnym stroju narciarskim. Wrażenia z zabawy w takim klimacie są niezapomniane!
Więcej włoskich regionów i atrakcyjne oferty wycieczek znajdziecie na stronach Nev-Dama.pl. A skoro warunki narciarskie we Włoszech zwykle nie zawodzą, pozostaje tylko wybrać i zabukować wyjazd!