Festiwal Otwartych Piwniczek Winnych

Na Festiwal Otwartych Piwniczek Winnych (Festival otevrených sklepu ) warto wpaść 19-20 listopada do regionu znojemskiego na Morawach Południowych. Jego bohaterem będzie w tym roku młode wino świętomarcińskie

- Wznoszenie toastu morawskim beaujolais nouveau 11 listopada, w dniu św. Marcina, to pradawny zwyczaj - wyjaśnia Juraj Flamik, dyrektor festiwalu i twórca Morawskich Szlaków Wina. - Właściciele winnic zasiadali przy stole ze swoimi pracownikami, by po raz pierwszy skosztować trunku i podsumować sezon.

Piwnice otworzą w tym roku winiarze z miejscowości Znojmo, Dobšice, Nowy Šaldorf-Sedlešovice, Šatov i Chvalovice, w sobotę od godz. 10 do 21, a w niedzielę od 11 do 15. Kursować będą pomiędzy nimi bezpłatne autobusy. Wśród atrakcji m.in. degustacje win z rocznika 2011, spotkania z winiarzami i rozmowy o winie, koncerty, specjały kuchni morawskiej.

Bilety kupimy na stronie internetowej festiwalu lub w punktach informacji turystycznej. W cenie przewodnik po piwniczkach oraz pamiątkowy kieliszek do degustacji z logo Morawskich Szlaków Wina.

A jest to sieć szlaków rowerowych stworzona przez fundację Nadace Partnerstv~ wspólnie z samorządami i organizacjami z regionu. Celem projektu jest popularyzacja winiarskich tradycji Moraw. Doliczono się tu tysięcy winnych piwniczek.

www.otevrenesklepy.cz

Więcej o: