Kolekcja Nahmadów w Zurychu

Od 21 października w Kunsthaus Zürich trwa wyjątkowa wystawa ponad 125 arcydzieł z prywatnej kolekcji rodziny Nahmadów - ?Miró, Monet, Matisse - The Nahmad Collection?

Eksponowane dzieła nigdy wcześniej nie były pokazywane razem. Ich wyjątkowość można było docenić na cieszącej się ogromnym powodzeniem wystawie "Picasso" (także w tym muzeum). Hiszpański arcymistrz jest jednym z najlepiej reprezentowanych artystów w tej kolekcji z dziełami ze wszystkich faz swojej twórczości. Ale są w niej także prace m.in. Matissa, Modiglianiego, Kandinskiego, Claude'a Moneta.

Członkowie pochodzącej z Monako rodziny Nahmadów, o syryjskich korzeniach, rozproszeni po świecie od Londynu po Nowy Jork, od dwóch pokoleń zbierają obrazy i rzeźby, ale także nimi handlują.

Przygotowując wystawę, Nelly Nahmad z Londynu i Christoph Becker, dyrektor Kunsthausu, musieli dokonać wyboru spośród kilku tysięcy arcydzieł. Pominęli wyjątkowe prace Marka Rothko, Alberto Giacomettiego i Salvadora Dalego, rozpoczynając ekspozycję od późnych impresjonistów, jak Renoir i Degas, a dalej poprzez kubizm, abstrakcję do surrealizmu - od Magritta, Légera, Ernsta do Miró.

Zobaczymy m.in. "Studium do Improwizacji 3" Kandinskiego, "Kompozycję suprematystyczną" Malewicza czy "Portret w błękitnym płaszczu" Matisse'a (na zdjęciu).

Wystawa, która będzie trwała do 15 stycznia 2012 r., oferuje ciekawą podróż po wielkich momentach współczesnej sztuki.

www.kunsthaus.ch