O Bałtyku i Morzu Północnym nie wspomnę. W ostatnich latach modne są też Karaiby i Seszele. Elitarny kiedyś sposób spędzania wolnego czasu stał się dziś powszechnie dostępny - koszt tygodniowego pobytu na jachcie jest porównywalny z ceną wakacji w nadmorskim kurorcie (najlepszy dowód na to, że dołączyliśmy do Europy).
Teraz do rąk żeglarzy trafia wspaniała pomoc - "Morska nawigacja elektroniczna w praktyce", której podtytuł powinien brzmieć "Podręcznik nowoczesnego skippera". Jej autorem jest Grzegorz Pawlak, kapitan jachtowy i pasjonat żeglarstwa, z zawodu informatyk, twórca polskiej wersji znanego programu nawigacyjnego MaxSea Time Zero. Znajdziemy tu, przystępnie podane, informacje o GPS, mapach elektronicznych i rozwiązaniach dostępnych dla każdego - od darmowych po profesjonalne. Niezorientowanym autor wyjaśnia m.in., co to jest AIS (system automatycznej identyfikacji statków), COG (kąt drogi nad dnem), TTG (czas pozostały do portu, gdzie czeka kolacja w tawernie). Ale i doświadczeni żeglarze znajdą tu wiele praktycznych informacji o tym, jak bezpiecznie żeglować i mieć więcej czasu na pokładzie.
Wszystkich zainteresuje zapewne opis, jak pobrać z internetu darmowy program i mapy, a następnie odbyć wirtualny rejs po Wyspach Dziewiczych na Karaibach.
Tę starannie opracowaną, pięknie wydaną i bogato ilustrowaną książkę rekomendują sławy - m.in. Krzysztof Baranowski, Jerzy Kuliński i Jacek Czajewski.
Grzegorz Pawlak: "Morska nawigacja elektroniczna w praktyce", Unicorn Poznań 2011, 133 strony, 47 zł, do kupienia na: sklep.enavigare.pl i w dobrych sklepach żeglarskich