Wakacje inaczej: warsztaty, kursy

Joga, tai-chi, warsztaty kulinarne i herbaciane - oto nasze propozycje twórczego spędzania wakacji

Joga i ajurweda

I Festiwal Jogi odbędzie się między 22 a 30 czerwca w Ośrodku Rozwoju Osobistego "Tu i teraz" w Kawkowie Nowym na Mazurach. W programie m.in.: codzienne sesje jogi prowadzone przez nauczycieli sześciu systemów, warsztaty z mistrzami, "kąpiele" w gongu, gra na instrumentach etnicznych, wykłady na temat jogi, recytacje Wed, noc świętojańska, występy artystów, śpiewy i tańce przy ognisku, masaże lecznicze i relaksacyjne oraz horoskopy wedyjskie. Karnet na wszystkie dni - 600 zł, jeden warsztat z mistrzem - 150, warsztat fakultatywny - 80, osoba towarzysząca (bez wstępu na jogę) - 100; wyżywienie wegetariańskie i nocleg w zależności od wybranej opcji - 85-122 zł od osoby za dobę. Organizatorzy: warszawski Joga Klub i Ośrodek Rozwoju Osobistego "Tu i teraz".

www.jogaklub.pl , www.tuiteraz.eu

Firma Dużo Zdrowia organizuje w lipcu i sierpniu kilka turnusów z jogą w Smołdzinie i Murzasichlu. Oprócz sesji jogi odbędą się warsztaty śpiewu i tańca flamenco, tańców latynoskich, tworzenia kosmetyków naturalnych, ajurwedyjskiej pielęgnacji twarzy, masażu ajurwedyjskiego i tajskiego, capoeiry czy gotowania według Pięciu Przemian. Plus sesje jogi dla dzieci (proste asany, nauka koncentracji, ćwiczenia korygujące wady postawy). Przykładowe ceny: tydzień w pokoju wieloosobowym - 1260 zł (zniżki dla dzieci i stałych klientów), dwa posiłki wegetariańskie dziennie; niektóre warsztaty płatne dodatkowo.

www.wakacjezjoga.pl

Warszawska Warszawska Akademia Jogi i Harmonijnego Rozwoju zaprasza na wyprawę do Ladakhu (indyjskie Himalaje). Program krajoznawczy (zwiedzanie klasztorów buddyjskich, trekking) wzbogacą zajęcia jogi dla początkujących i zaawansowanych prowadzone przez instruktorów z Akademii. 16-29 lipca, 1943 dol. plus 2800 zł i 450 dol. na przeloty, szczegóły:

http://aslematours.pl .

Szkoła organizuje także dwa wyjazdy do Wierchomli (2-9 lipca, 30 lipca - 6 sierpnia). Dwugodzinne sesje jogi odbywają się rano i po południu. Koszt 1238-2039 zł w zależności od rodzaju zakwaterowania, w cenie dwa posiłki dziennie, szczegóły: www.wierchomla.com.pl , www.jogafoksal.pl .

Tajniki ajurwedy, starożytnego systemu medycyny indyjskiej, zgłębimy na kursach organizowanych na Warmii przez warszawskie Centrum Ajurwedy. W programie: sesje jogi z nauczycielami z Indii, medytacja i sztuka relaksu, intonacja mantr przy akompaniamencie orientalnych instrumentów, kultura Indii, starożytne i najnowsze odkrycia naukowe, nauka technik oddechowych, zasady diety ajurwedyjskiej wraz z nauką gotowania. Dla chętnych masaże i zabiegi ajurwedyjskie. 29 czerwca - 6 lipca, 2300-2550 zł w zależności od rodzaju zakwaterowania z trzema posiłkami dziennie. Dodatkowe atrakcje: kąpielisko nad jeziorem, boiska do siatkówki i badmintona, kort tenisowy, rowery, jazda konno w siodle i bryczką, sauna.

www.ajurweda.com

Dobrym źródłem informacji o wakacyjnych kursach jogi z mnóstwem atrakcji (warsztaty zdrowego gotowania, kursy tańca, wędrówki po górach, nordic walking, kajakarstwo, masaże, zajęcia kreatywne) jest portal www.joga-joga.pl

Tai-chi z kaligrafią

Miłośników chińskiej gimnastyki Pracownia Psychoedukacji we Wrocławiu zaprasza na warsztaty tai-chi w Szczyrku od 13 do 20 sierpnia. W programie m.in.: qigong, tai-chi z szablą, ćwiczenia rozluźniające, rozciągające i wzmacniające kondycję, podstawowe techniki oddechowe, automasaż. Zajęcia dodatkowe: wieczorne warsztaty z kaligrafii, wycieczka na Klimczok i Szyndzielnię, ognisko. 1250 zł, w cenie nocleg, trzy posiłki dziennie, zajęcia trzy razy dziennie, ubezpieczenie, zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych. Zapisy: tel. 071 792 00 11, 600 934 131.

www.tai-chi.com.pl

Wege wakacje

Szkoła górska Mount Goat z Jeleniej Góry zaprasza do Szklarskiej Poręby na dwa turnusy z kuchnią wegańską (10-17 lipca, 31 lipca-7 sierpnia). Nauczymy się na nich m.in. jak bez jajek i mleka upiec puszyste ciasto czy usmażyć naleśniki. Ponadto w programie: pieczenie chleba w glinianym piecu, lecznicze i kulinarne wykorzystanie ziół i dziko rosnących roślin, wycieczki w góry i spacery po Szklarskiej Porębie, spotkania z podróżnikami, prelekcja ratownika GOPR-u "Bezpiecznie w górach" i warsztaty z pierwszej pomocy, ognisko z bębnami. Wśród atrakcji płatnych dodatkowo m.in.: wycieczka rowerowa, warsztaty rzeźbiarskie, wspinaczka skałkowa, warsztaty tworzenia biżuterii, nordic walking, quady i skutery. Dzieci organizatorzy zapraszają na wycieczki, gry terenowe, warsztaty językowe i artystyczne, zajęcia z ekologii (do ustalenia z rodzicami). Zwierzęta domowe mile widziane. Cena: 1595 zł z dwoma wegańskimi posiłkami dziennie, zakwaterowanie w gospodarstwie ekoturystycznym, zniżki dla dzieci. Szczegóły: www.wegewakacje.pl

Babie lato i Pięć Przemian

"Babie lato. Świętuj i odkrywaj kobiecą moc" - to hasło tygodniowych warsztatów dla kobiet w ośrodku Wytwórnia Ciszy w Uniejowie. W programie: wykład i warsztat "Zdrowie kobiety według tradycyjnej medycyny chińskiej", warsztaty gotowania dla początkujących i zaawansowanych według chińskiej teorii Pięciu Przemian, warsztaty taneczne i skutecznej komunikacji, poranne medytacje w ruchu i in. 22-28 sierpnia, 1500 zł z wyżywieniem wegetariańskim, pokoje 2-3-osobowe. Do dyspozycji gości sauna fińska i indiańskie tipi z ogniskiem w środku.

http://5przemian.pl , www.wytworniaciszy.pl

Morze herbaty

Nie nosimy biżuterii i zegarków, nie używamy perfum, nie zakładamy ubrań z długimi rękawami, długie włosy upinamy - to garść przykazań dla uczestników kursów herbacianych organizowanych przez założycielki portalu http://morzeherbaty.pl. 1,5-2-godzinne pokazy (nawet dla kilkudziesięciu osób) stanowią wprowadzenie do tematu. Tematy: historia i rodzaje chińskiej herbaty, związane z nią tradycje i legendy, prezentacja naczyń do parzenia gongfu cha (tzw. herbaty pracochłonnej), przygotowanie herbaty i poczęstunek. Cena pokazu - ok. 20-30 zł.

Spotkania herbaciane są dla osób pragnących pogłębić wiedzę na temat chińskiej kultury herbaty. Odbywają się w kameralnym gronie (najwyżej sześć osób) i trwają ok. godzinę. Uczestnicy kosztują 4-5 parzeń wybranej herbaty przyrządzonej metodą gongfu cha. Uczą się - wzorem Chińczyków - odróżniać picie herbaty służące zaspokojeniu pragnienia od jej kosztowania, obserwują zmieniający się smak, zapach, kolor i wygląd liści. Cena - ok. 50 zł.

Warsztaty herbaciane (ok. 3 godz., pięciu uczestników) dają pogłębioną wiedzę i podstawy parzenia gongfu cha. Kursanci pod okiem instruktorki parzą trzy najwyższej jakości herbaty chińskie i/lub tajwańskie z tzw. Sześciu Wielkich Rodzajów. Poznają również sposób klasyfikacji herbat chińskich oraz naczynia herbaciane. Koszt - ok. 170 zł. Na zakończenie kursu - pamiątkowy dyplom.

Zajęcia prowadzi sinolog Anna Włodarczyk, autorka pracy magisterskiej o herbacie, absolwentka kursów herbacianych w Centrum Sztuki Herbaty im. Lu Yu w Tajpej na Tajwanie.

Informacje o terminach i miejscu spotkań na: http://morzeherbaty.pl

Lep i tocz

Pracownia Ceramiczna Ogniem Malowana zaprasza na grupowe i indywidualne kursy ceramiczne (najbliższe terminy: 20-24 czerwca, 4-9 lipca, 11-16 lipca, 22-27 sierpnia) i garncarskie (18-23 lipca) obejmujące 5 godz. wprowadzenia i 35 godz. zajęć warsztatowych. Wybrane tematy: techniki lepienia ręcznego, formy gipsowe, toczenie na kole garncarskim, zdobienie, szkliwienie, wypalenie w piecu elektrycznym. Na zakończenie uczestnicy zwiedzają manufakturę ceramiczną w Nakomiadach k. Kętrzyna i pracownię ceramiczną w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Zainteresowani mogą wziąć udział w warsztatach przygotowujących do pozyskania środków unijnych na uruchomienie pracowni ceramicznej. Kurs ceramiczny - 900 zł (bez wyżywienia i zakwaterowania), garncarski - 1400, warsztaty - 250.

www.twojagaleria.pl

Wakacyjne kursy garncarskie organizuje Piotr Skiba z Jadwisina w Lubelskiem (terminy do uzgodnienia). Przez 6 godzin dziennie kursanci uczą się pracy na kole garncarskim, technik lepienia ręcznego, szkliwienia, zdobienia, wypalania oraz teorii. Start w poniedziałek rano, zakończenie w sobotę po południu. Uczestnicy otrzymują dyplomy. Cena - 750 zł, wyżywienie i nocleg - 65 zł/doba.

www.garncarstwo.pl

Artykuł pochodzi z Gazeta Turystyka - sobotniego dodatku do Gazety Wyborczej

Więcej o: