Kilku przedstawicieli tego rodu zasłużyło się dla regionu i Polski. Wśród nich byli: ksiądz Kazimierz Lutosławski (1880-1924), współtwórca wraz z Andrzejem Małkowskim polskiego skautingu, autor projektu odznaki harcerskiej w formie krzyża, a także wstępu do Konstytucji Marcowej z 17 marca 1921 r.; Marian Lutosławski (1871-1918) - inżynier, budowniczy m.in. hotelu Bristol i elektrowni na Solcu w Warszawie, który organizował pomoc Polakom przebywającym w Rosji. Stracony wraz z bratem Józefem przez Bolszewików w Moskwie; Wincenty Lutosławski (1863-1954), filozof, wykładowca na wielu uniwersytetach polskich i zagranicznych, badacz pism Platona. Jego żoną była Zofia Casanova (1861-1958) - wybitna poetka hiszpańska.
W Drozdowie do dzisiaj zachowało się wiele pamiątek po Lutosławskich. Najbardziej okazałą jest murowany, piętrowy dwór, zbudowany dla Mariana Lutosławskiego według projektu Franciszka Liliopa, następnie powiększony. Obecnie mieści się w nim Muzeum Przyrody.
Na cmentarzu jest kaplica Lutosławskich, zbudowana w 1870 r., neoromańska, dwukondygnacyjna, z kryptą w przyziemiu. Wewnątrz pochowany jest m.in. ksiądz Kazimierz Lutosławski.
Pozostałością po tym wspaniałym rodzie jest też browar parowy, zbudowany w 1870 r. przez Franciszka Lutosławkiego. Obecnie niestety zostały tylko ruiny tej budowli. Wytwarzane tam piwo zdobywało liczne medale na wystawach w Europie i Ameryce Płn., m.in. w Paryżu i Filadelfii. W podziemiach browaru możemy teraz podziwiać liczną kolonię nietoperzy.