Paryż IN - zwiedzaj Paryż z INnym przewodnikiem: dzielnice 3e, 4e

Herbata w postkolonialnej atmosferze i nietypowe zakupy w sklepie, w którym ubrania farbują na miejscu. Na jeden ze 100 dostępnych kolorów!

Paryż z przewodnikami IN - przeczytaj intro >>

Zamów przewodnik w Kulturalnym Sklepie>>

MARIAGE FRERES

30, 32, 35 rue du Bourg Tibourg, 75003 Paris tel.+33 1 42 72 28 11, www.mariagefreres.com M: Hctel de Ville, codziennie 10-20 daily 10am-8pm

Jak każda historia tak i ta ma swój początek. Wszystko zaczęło się już w XVII wieku, kiedy to jeden z braci Mariage wydelegowany został przez Ludwika XIV na negocjacje z perskim szachem dotyczące eksportu herbaty. W tym samym czasie w trosce o dywersyfikację źródeł dostaw inny z braci Mariage - Pierre - odbył podróż w podobnym celu na niedoszłą polską kolonię Madagaskar. Ta herbaciana dyplomacja tak się spodobała rodzinie Mariage, że sto lat później jeden z jej członków założył firmę profesjonalnie zajmującą się sprowadzaniem już nie tylko herbaty, ale i przypraw z egzotycznych krain. I tak w krótkim czasie rodzinny biznes rozkręcił się na tyle, że przedsiębiorstwo Mariage Freres stało się największym importerem i głównym dostawcą tych specjałów dla paryskich sfer wyższych. Dziś dzięki rewolucji francuskiej herbata dostępna jest już nie tylko dla wybranych, ale i dla zwykłych śmiertelników. W związku z tym MF ma już swoje filie w wielu punktach miasta. Osobiście proponujemy wizytę w jednej z najwspanialszych herbaciarni przy rue du Bourg Tibourg, która w postkolonialnej atmosferze olśni was wyborem gatunków, smaków i szykownych opakowań. Ostrzegamy jednak lojalnie, że ta mnogość propozycji nie będzie ułatwieniem dla tych z gruntu niezdecydowanych.

***

As with any tale, this one, too, has its beginning. It all started in the 17th century when Louis XIV dispatched one of the Mariage brothers as an envoy to the Persian Shah to negotiate the trade in tea. At the same time, his sibling Pierre travelled to the would-be Polish colony of Madagascar with the selfsame goal. This tea diplomacy struck the Mariage family's fancy and a century later one of its descendants founded a company to import tea and spices from faraway lands. The venture rapidly grew into the largest such importer and the principle purveyor of such wares to the Parisian elites. The French Revolution ensured that today the family firm's offer extends to all and sundry. As such, it has branches all over the city. We personally recommend visiting one of their grandest tea houses at rue du Bourg Tibourg, with its postcolonial air and an extraordinary gamut of varieties, flavours and dainty boxes. This multitude may leave the undecided at a bit of a loss.

180 GRAMMES

15 rue des Tournelles, 75004 Paris, tel. +33 1 42 77 62 16, www.180grammes.com M: Bastille, codziennie 11-20 daily 11am-8pm

Czy znajdując w sklepie wymarzoną koszulę albo spodnie, powiedziałeś kiedyś: "poproszę po jednej w każdym kolorze"? Nie? A w 180 Grammes byłoby to nie tylko możliwe, ale i ze wszech miar pożądane. To wyjątkowo piękne miejsce z drewnianą podłogą i stalowymi meblami wypełnione jest słojami z różnobarwnymi pigmentami. Tu na indywidualne zamówienie pokolorują ci w jeden ze stu kolorów flanelowy żakiet, koszulę, T-shirt, szalik albo cokolwiek innego do ubrania. Dla kobiet, mężczyzn i dzieci. "Żyj kolorowo" - chciałoby się zaśpiewać.

***

Have you ever asked, on finding the perfect shirt or trousers, "could I have one in every colour?" No? Well, in 180 Grammes this is not just possible, but altogether advisable. This uniquely beautiful place, with its wooden floors and steel furniture, is chock full of assorted pigments. Dye your flannel jacket, shirt, T-shirt, scarf or other garb to order by picking one of a hundred tints. For ladies, gents and kids. "In Livin' colour".

Więcej o: