Alpy zajmują prawie cały południowo-wschodni obszar Francji, a zlokalizowane w nich ośrodki narciarskie należą do najciekawszych i najlepiej przygotowanych regionów narciarskich Europy. Nieprzypadkowo Francja już nieraz była gospodarzem zimowych olimpiad, a na tutejszych stokach można spotkać przybyszy z całego świata - nawet z Ameryki, Japonii czy z Australii.
Wiele osób twierdzi, że przejazd z Polski w Alpy Francuskie jest na tyle długi, iż pozbawia urlop całego uroku. Tymczasem nie jest to dużo dalej niż do Włoch, natomiast warunki narciarskie ogólnie przewyższają te, jakie znajdziemy w innych alpejskich krajach. Doskonała sieć tutejszych autostrad pozwala na szybkie dotarcie do większości górskich miejscowości. Jeśli nie chcemy dojeżdżać z Polski własnym środkiem lokomocji, możemy zdecydować się na autokar (ok. 400 złotych) lub samolot do Lyonu (320 dol.).
We Francji mieszka się głównie w rezydencjach, które są obiektami mieszczącymi do kilkuset apartamentów stanowiących jakby własne mieszkanie, wynajmowane na tydzień lub dwa. Apartamenty są na ogół niezbyt duże, ale z własną, w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. Większość z nich może nie zadziwia luksusem, ale pozwala na zakwaterowanie tuż obok wyciągów. Oprócz rezydencji jest również ogromna liczba hoteli o różnorodnym, często bardzo wysokim standardzie i doskonałej kuchni.
Bez wątpienia najbardziej znanym terenem narciarskim we Francji są Trzy Doliny (Les Trois Vallees). To tutaj znajdują się słynne ośrodki: Courchevel, Meribel i słynące z lodowców Val Thorens. Obszar ponad 400 km kw. obejmujący doliny: St. Bon (Courchevel, La Tania), des Allues (Meribel) oraz Belleville (St. Martin de Belleville, Les Menuires, Val Thorens) tworzy największy rejon narciarski na świecie. Zróżnicowanie tras jest ogromne: od szerokich, łagodnie opadających "bulwarów", poprzez ciekawie technicznie przygotowane trasy dla bardziej doświadczonych, kończąc na najtrudniejszych w Europie zjazdach.
Na całym obszarze, na którym łączna długość 283 tras wynosi 600 km, a obsługuje je ponad 200 wyciągów, obowiązuje tylko jeden karnet.
Właśnie w Trzech Dolinach usytuowane jest niewielkie, malownicze miasteczko Brides les Bains, popularne wśród Polaków z powodu umiarkowanych cen i dogodnego położenia. W odróżnieniu od położonych wyżej wielkich stacji narciarskich Brides les Bains zachowało swój typowy sabaudzki charakter, a lokalne restauracje serwują specjały kuchni alpejskiej. Dodatkową atrakcją kurortu jest jedyne w Alpach kasyno.
Brides les Bains było jedną z głównych baz i miejscem zakwaterowania zawodników w czasie olimpiady w Albertville. Wybudowana w tym okresie kolej górska Olympe zapewnia w ciągu 24 minut połączenie z Meribel i możliwość dostępu do pokrytej śniegiem przestrzeni Trzech Dolin.
Meribel położone jest w samym sercu Trzech Dolin. Ze względu na swoją tradycyjną drewnianą architekturę, pozbawioną nowoczesnych kompleksów hotelowych, uchodzi ono za najpiękniejszą zimową stację Francji.
Rozległa dolina Meribel to wspaniały teren zjazdowy dla bardziej wprawnych narciarzy. Doskonale rozwinięta sieć wyciągów ułatwia szybkie i dogodne połączenie z sąsiednimi dolinami: Val Thorens, Courchevel i Les Menuires. Modernizowane rokrocznie trasy zjazdowe (m.in. z Mont Vallon, Mont de la Chambre, Roc de Fer) są wytyczane w kierunku północ - południe, co daje narciarzom gwarancję całodniowego korzystania ze słońca. Wszystko to zdecydowało, że Meribel zostało wybrane jako główna stacja olimpijska w czasie niedawnych zimowych igrzysk w Albertville w 1992 roku i właśnie tu, na trudnej trasie Roc de Fer, zostały rozegrane slalomy alpejskie.
W Meribel znajduje się również jedno z największych krytych lodowisk, na którym rozgrywano olimpijski turniej hokejowy. Atut tej stacji to także wkomponowana w krajobraz architektura posługująca się tak typowymi dla Górnej Sabaudii materiałami jak drewno i kamień.
Śnieg jest tu gwarantowany. Jeśli zabraknie naturalnego w ruch idzie kilkaset armatek śnieżnych. A poza tym - są jeszcze lodowce
Najwyżej w Europie położona stacja narciarska (2300 m n.p.m.) to otoczona lodowcami Val Thorens. Tereny zjazdowe leżą między poziomami 1800 m a 3300 m i są pokryte śniegiem od listopada do połowy maja. Latem jazdę na nartach można kontynuować na jednym z lodowców - Aiguille du Peclet. Duża różnorodność tras zadowoli każdego, od początkujących narciarzy do wytrawnych zjazdowców, a wrażeń dopełni wspaniała panorama Mont Blanc i Les Ecrins.
Dla zapewnienia większej wygody przebywającym w Val Thorens i dla ochrony miejscowego mikroklimatu wprowadzono całkowity zakaz poruszania się po stacji samochodami osobowymi. Z parkingów, na których zostawia się auta, do poszczególnych rezydencji i hoteli rozwożą gości bezpłatne autobusy.
Do obszaru Trzech Dolin zalicza się też położona na wysokości 1850 m n.p.m. stacja Les Menuires. Tutejsze trasy są dostosowane do umiejętności każdego narciarza. Ze szczytu La Pointe de la Masse na wysokości 2850 m roztacza się przepiękna panorama Alp.
Najbardziej renomowaną i elegancką spośród wszystkich alpejskich stacji narciarskich we Francji jest Courchevel. Dyskretny urok bogactwa stacja zawdzięcza imponującym, choć utrzymanym w stylu tradycyjnej architektury luksusowym hotelom, renomowanym sklepom i wykwintnym restauracjom. W szczycie sezonu odbywają się tutaj liczne wernisaże, różne wydarzenia kulturalne. Skierowane ku północy stoki pokryte są śniegiem od listopada do maja, a jego niedobory mogą być w każdej chwili uzupełnione za pomocą 500 armatek śnieżnych.
Drugim pod względem wielkości terenem zjazdowym (a jak twierdzą niektórzy, zdecydowanie ciekawszym) jest Espace Killy - obszar obejmujący Tignes i Val d'Isere. Nazwa tego regionu pochodzi od jednego z najsłynniejszych narciarzy francuskich Jean-Claude'a Killy, który właśnie tutaj zdobywał swoje umiejętności. Na nartach można jeździć tu przez cały rok dzięki lodowcom De Pissaillas i Grande Motte.
Najsłynniejszą stacją Espace Killy jest niewątpliwie Val d'Isere, położone na 1850 m n.p.m. i otoczone trzema lodowcami o wysokości ponad 3000 m.
To właśnie w Val d'Isere każdego roku rozgrywane są zawody otwarcia sezonu narciarskiego, a w czasie olimpiady w 1992 roku na trasie z Bellevarde zorganizowano slalom alpejski mężczyzn.
Obok Val d'Isere przyciąga w ten rejon także Tignes. Stacja położona przy pięknym jeziorze alpejskim, ukrytym między masywami lodowców, zachwyca swoim położeniem każdego. Usytuowana na wys. 2100 m i obdarzona specyficznym mikroklimatem zapewnia doskonałe warunki zjazdowe od października do maja, zaś na pobliskim lodowcu Grande Motte - przez cały rok. Dodatkową atrakcją jest podziemna kolej - funiculaire, która w ciągu 10 min wywozi narciarzy na wysokość 3200 m.Warunki zjazdowe są nieco łatwiejsze niż w Val d'Isere, chociaż jak wszędzie znajdują się także trasy dla doświadczonych narciarzy.
W Tignes znajdują się wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa akrobatycznego; od kilkunastu lat odbywają się tu mistrzostwa świata w tej konkurencji.
Rejon znany pod nazwą Grande Plagne zajmuje obszar ponad 10 tys. ha, a wyróżnia go wyjątkowa różnorodność terenu i wspaniała panorama masywów Mont Blanc i Vanoise. Trasy na wysokości powyżej 2000 m są szczególnie polecane średnio zaawansowanym narciarzom, chociaż i bardziej wprawieni znajdą tu trasy na miarę swoich umiejętności.
La Plagne składa się z siedmiu stacji: Plagne Bellecote, Plagne Centre, Aime 2000 (o miejskim charakterze zabudowy), Plagne 1800, Plagne Villages, Belle Plagne oraz Plagne Soleil (z architekturą wkomponowaną w krajobraz). Atra-kcją jest olimpijski tor bobslejowy o długości 1500 m oraz jeden z najdłuższych wyciągów - gondolki o długości 6,5 km.
Z kolei naprzeciw masywu Mont Blanc, o znajdują się Les Arcs. Kompleks ten tworzą stacje Arc 1600 i 1800 (łatwe trasy) oraz Arc 2000, słynące z najdłuższych tras narciarskich. Przykładem ponad siedmiokilometrowa trasa Aiguille Rouge, pokonująca różnicę poziomów między 3226 m a 1250 m, przy spadku ponad 77 proc. Właśnie tu ustanowiono rekordową szybkość zjazdu - 229 km/h.
Kraina Bram Słońca rozciąga się malowniczo w Górnej Sabaudii pomiędzy Jeziorem Lemańskim i najwyższym szczytem Europy - Mont Blanc. Region ten, położony na granicy francusko-szwajcarskiej, obejmuje 12 miejscowości Francji i Szwajcarii, połączonych w całość siecią tras narciarskich i wyciągów. Są tutaj tak znane stacje jak: Morzine, Avoriaz, les Gets. Wkrótce ten ciągle rozbudowujący się region będzie stanowił największą konkurencję dla niedoścignionego wzoru, jakim są Trzy Doliny.
Oprócz opisanych stacji istnieje wiele innych, z których każda ma zwolenników. Na przykład położone blisko Morza Śródziemnego Isoli 2000 lub Auron, w których tego samego dnia można i jeździć na nartach, i poleżeć na plaży.
Góry Francji to jednak nie tylko atrakcje narciarskie. Można tu także pojeździć psimi zaprzęgami albo na skuterach śnieżnych, popróbować lotów na paralotniach, gry w curling, spacerów na śnieżnych rakietach i innych pomysłów na niezapomniany zimowy urlop.
Do obszaru Trzech Dolin zalicza się też położona na wysokości 1850 m n.p.m. stacja Les Menuires. Tutejsze trasy są dostosowane do umiejętności każdego narciarza. Ze szczytu La Pointe de la Masse na wysokości 2850 m roztacza się przepiękna panorama Alp.
Najbardziej renomowaną i elegancką spośród wszystkich alpejskich stacji narciarskich we Francji jest Courchevel. Dyskretny urok bogactwa stacja zawdzięcza imponującym, choć utrzymanym w stylu tradycyjnej architektury luksusowym hotelom, renomowanym sklepom i wykwintnym restauracjom. W szczycie sezonu odbywają się tutaj liczne wernisaże, różne wydarzenia kulturalne. Skierowane ku północy stoki pokryte są śniegiem od listopada do maja, a jego niedobory mogą być w każdej chwili uzupełnione za pomocą 500 armatek śnieżnych.
Drugim pod względem wielkości terenem zjazdowym (a jak twierdzą niektórzy, zdecydowanie ciekawszym) jest Espace Killy - obszar obejmujący Tignes i Val d'Isere. Nazwa tego regionu pochodzi od jednego z najsłynniejszych narciarzy francuskich Jean-Claude'a Killy, który właśnie tutaj zdobywał swoje umiejętności. Na nartach można jeździć tu przez cały rok dzięki lodowcom De Pissaillas i Grande Motte.
Najsłynniejszą stacją Espace Killy jest niewątpliwie Val d'Isere, położone na 1850 m n.p.m. i otoczone trzema lodowcami o wysokości ponad 3000 m.
To właśnie w Val d'Isere każdego roku rozgrywane są zawody otwarcia sezonu narciarskiego, a w czasie olimpiady w 1992 roku na trasie z Bellevarde zorganizowano slalom alpejski mężczyzn.
Obok Val d'Isere przyciąga w ten rejon także Tignes. Stacja położona przy pięknym jeziorze alpejskim, ukrytym między masywami lodowców, zachwyca swoim położeniem każdego. Usytuowana na wys. 2100 m i obdarzona specyficznym mikroklimatem zapewnia doskonałe warunki zjazdowe od października do maja, zaś na pobliskim lodowcu Grande Motte - przez cały rok. Dodatkową atrakcją jest podziemna kolej - funiculaire, która w ciągu 10 min wywozi narciarzy na wysokość 3200 m.Warunki zjazdowe są nieco łatwiejsze niż w Val d'Isere, chociaż jak wszędzie znajdują się także trasy dla doświadczonych narciarzy.
W Tignes znajdują się wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa akrobatycznego; od kilkunastu lat odbywają się tu mistrzostwa świata w tej konkurencji.
Rejon znany pod nazwą Grande Plagne zajmuje obszar ponad 10 tys. ha, a wyróżnia go wyjątkowa różnorodność terenu i wspaniała panorama masywów Mont Blanc i Vanoise. Trasy na wysokości powyżej 2000 m są szczególnie polecane średnio zaawansowanym narciarzom, chociaż i bardziej wprawieni znajdą tu trasy na miarę swoich umiejętności.
La Plagne składa się z siedmiu stacji: Plagne Bellecote, Plagne Centre, Aime 2000 (o miejskim charakterze zabudowy), Plagne 1800, Plagne Villages, Belle Plagne oraz Plagne Soleil (z architekturą wkomponowaną w krajobraz). Atra-kcją jest olimpijski tor bobslejowy o długości 1500 m oraz jeden z najdłuższych wyciągów - gondolki o długości 6,5 km.
Z kolei naprzeciw masywu Mont Blanc, o znajdują się Les Arcs. Kompleks ten tworzą stacje Arc 1600 i 1800 (łatwe trasy) oraz Arc 2000, słynące z najdłuższych tras narciarskich. Przykładem ponad siedmiokilometrowa trasa Aiguille Rouge, pokonująca różnicę poziomów między 3226 m a 1250 m, przy spadku ponad 77 proc. Właśnie tu ustanowiono rekordową szybkość zjazdu - 229 km/h.
Kraina Bram Słońca rozciąga się malowniczo w Górnej Sabaudii pomiędzy Jeziorem Lemańskim i najwyższym szczytem Europy - Mont Blanc. Region ten, położony na granicy francusko-szwajcarskiej, obejmuje 12 miejscowości Francji i Szwajcarii, połączonych w całość siecią tras narciarskich i wyciągów. Są tutaj tak znane stacje jak: Morzine, Avoriaz, les Gets. Wkrótce ten ciągle rozbudowujący się region będzie stanowił największą konkurencję dla niedoścignionego wzoru, jakim są Trzy Doliny.
Oprócz opisanych stacji istnieje wiele innych, z których każda ma zwolenników. Na przykład położone blisko Morza Śródziemnego Isoli 2000 lub Auron, w których tego samego dnia można i jeździć na nartach, i poleżeć na plaży.
Góry Francji to jednak nie tylko atrakcje narciarskie. Można tu także pojeździć psimi zaprzęgami albo na skuterach śnieżnych, popróbować lotów na paralotniach, gry w curling, spacerów na śnieżnych rakietach i innych pomysłów na niezapomniany zimowy urlop.