Koziołek Matołek nie błąka się już po całym świecie...

Dotarł i na dobre zadomowił się w Pacanowie. Gościł też w kukurydzianym labiryncie w Kurozwękach, muzeum zabawek w Kielcach czy JuraParku w Bałtowie.

Makuszyński z Marianem Walentynowiczem. Zmieniło się to w 2003 roku, kiedy w "Kozim grodzie" hucznie obchodzono 70. urodziny Koziołka Matołka. Od tego czasu co roku w czerwcu odbywa się w miasteczku jego święto, a w rynku i na Przez lata Pacanów trochę wstydził się sympatycznego bohatera przygód, którego przed wojną stworzyli Kornel przylegających do niego uliczkach przybywa rzeźb tej postaci.

A ponieważ na urodziny Koziołka Matołka zaczęły przybywać także inne bajkowe postacie, nie tylko z Polski, Pacanów został ogłoszony Europejską Stolicą Bajek. Na gadaniu się nie skończyło i zbudowano wspaniałe Europejskie Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Każdy, kto był już w przypominającym kształtem piaskowe babki obiekcie, może zaświadczyć, że jest tam bajkowo. Po bajkowym świecie oprowadzają dzieci i dorosłych bajkowe postacie, jak Czerwony Kapturek, Król Maciuś I czy Małgosia (ta od Jasia). Wraz z nimi wędrujemy ponad godzinę m.in. przez zaczarowany ogród, w którym ukrywa się Calineczka, zaglądamy do kwiatów z ulubionymi bajkami. Możemy ich posłuchać i obejrzeć. Na dzieci i nie tylko czeka także bajkowa biblioteka i sklepik, a na zewnątrz ogród z altankami, małym amfiteatrem i kuźnią.

Po drodze do lub z Pacanowa radzimy zatrzymać się w Kurozwękach pod Staszowem, gdzie czekają m.in. kozy, lamy, osły, świnki wietnamskie, bawół szkocki i strusie w małym zoo oraz stado prawdziwych amerykańskich bizonów na łące! Jest też kryjący w sobie ponad sześć wieków historii pałac z tajemniczymi podziemiami oraz średniowieczny bastion miejsce tortur, w którym można zakuć się w dyby lub "odpocząć" na madejowym łożu. Latem ogromną atrakcją nie tylko dla dzieci jest labirynt w kukurydzy. W tym roku do połowy października można błądzić liczącymi kilka kilometrów ścieżkami, które układały się w wizerunek Fryderyka Chopina z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Każdy wraz z biletem dostawał mapę labiryntu i krzyżówkę, do której hasła znajdowały się na trasie.

W ubiegłym roku labirynt miał kształt Koziołka Matołka. Po czym będzie można błądzić w kukurydzy w przyszłym, na razie pozostaje tajemnicą.

W Kielcach na małe i duże dzieci czeka Muzeum Zabawek i Zabawy, najstarsze i największe w Polsce. Na wystawie prezentuje się w nim kilkaset lalek z całego świata, m.in. rosyjskich, ukraińskich, amerykańskich, a nawet nepalskich. Wśród zabawek historycznych zobaczyć można m.in. niemiecką lalkę woskową z przełomu XVIII i XIX wieku czy kamienne klocki sprzed 100 lat. W sali pt. "Na babcinym strychu" radzimy zwrócić uwagę na moherowego misia, który ocalał z Powstania Warszawskiego. Siedzi obok radzieckiej "Wańki-wstańki" Chłopców zainteresuje z pewnością "Świat modeli", czyli przeróżne pojazdów, samochody, czołgi, statki i samoloty. Militariów jest tyle, że można by z powodzeniem uzbroić niejedną armię... Zgodnie ze swoją nazwą muzeum oferuje także zabawę w specjalnym kąciku, kawiarni "Kawka Zabawka", a latem na dziedzińcu. Każdego dnia o godz. 12 z wieży zegarowej nad muzeum "wylatuje" świętokrzyska Baba-Jaga.

Mnóstwo atrakcji czeka na małych i dużych turystów w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Zacząć można od spływu rzeką Kamienną, tratwy zatrzymują się przy JuraParku, gdzie przy ścieżce edukacyjnej prowadzącej przez kolejne okresy w dziejach Ziemi podziwiać można kilkadziesiąt modeli dinozaurów i innych stworzeń, które żyły przez milionami lat. Największy sejsmozaur, czyli jaszczur potrząsający ziemią, ma blisko 50 m długości. Jest też muzeum ze skamieniałościami i tropami oraz plac zabaw, na którym dzieci mogą się zająć wykopywaniem z piasku szkieletu dinozaura. Bawić się też można w parku rozrywki, a w Zwierzyńcu Bałtowskim zobaczyć m.in. wielbłądy, antylopy, kangury, jelenie i daniele, różne odmiany owiec, kóz i bydła oraz egzotyczne ptaki.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej organizowane są warsztaty paleontologiczno-plastyczne, płukanie złota i lekcje muzealne, m.in. na temat teorii ewolucji. Dużo wrażeń dostarcza zjazd kolejką grawitacyjną o długości prawie 400 m oraz "Kino emocji - Cinema 5D", w którym prócz trójwymiarowego obrazu widzowie doznają także wrażeń dźwiękowych, ruchowych, dotykowych i zapachowych. Obecnie w repertuarze tego kina są film "Dinozaury z Patagonii" oraz horror "Acylum".

Gdzie się bawić z dziećmi

Kurozwęki

Położone są w gminie Staszów, dojazd od drogi Kielce - Staszów lub Szydłów - Staszów. Zespół pałacowy czynny jest codziennie w godz. 10-16. Strona internetowa: www.kurozweki.com, rezerwacja: tel. 15 866 74, poczta@kurozweki.com, Centrum Informacji Turystycznej - tel. 15 866 74 07.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Kielce, pl. Wolności 2, www.muzeumzabawek.eu, tel. 41 344 40 78, 41 343 37 00, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9-17, bilety: 4 i 8 zł.

Bałtów

Położony jest przy drodze Ostrowiec Świętokrzyski - Solec n. Wisłą. Centrum Informacji Tutystycznej - tel. 41 264 12 93, strony internetowe: www.juraparkbaltow, www.baltow.info, JuraPark czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-17, w weekendy w godz. 10-18. Informacja i rezerwacja: 41 264 14 20 lub 21, biuro@jurapark.pl

Stolica bajek

Europejską Stolicą Bajek ogłosił Pacanów 1 czerwca 2003 roku ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski. Od tego czasu to miasteczko, położone na południu województwa świętokrzyskiego, u zbiegu dróg krajowych 73 Kielce - Tarnów oraz 79 Sandomierz - Kraków, odwiedza z roku na rok coraz więcej dzieci. Dorosłych też, w końcu każdy był kiedyś dzieckiem, a w Pacanowie może sobie przypomnieć najwspanialsze chwile z dzieciństwa. Nie tylko w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, które mieści się przy ul. Kornela Makuszyńskiego 1. Co roku organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, a także m.in. obchody Dnia Dziecka, spotkania z komiksem, targi edukacyjne, konkurs na komiks "Podróże Koziołka Matołka" oraz fotograficzny "Wszystkie Dzieci Świata".

Aktualne informacje o tym, co ciekawego dzieje się w Pacanowie, znaleźć można na stronie internetowej Europejskiego Centrum Bajki - www.stolica-bajek.pl, zapytać drogą mailową (ecb@pacanów.eu) lub telefonicznie (41 376 50 79).

Wystawa "Bajkowy świat" w ECB czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-17. Bilety kosztują: 10 zł (dla grup zorganizowanych) oraz 12 i 15 zł (dla zwiedzających indywidualnie). Rezerwacja pod nr tel. 41 376 50 79.

Więcej o: