Frenstat pod Radhostem

Nie wiecie, jak spędzić urlop lub weekend? Przyjedźcie do Frenštátu pod Radhoštemm, do miasta na pogórzu Beskidów Morawsko-Śląskich, które leży w malowniczej kotlinie między rzekami Lubina i Lomna, pod monumentalnym Radhoštem. Zaletą Beskidu i pięknej beskidzkiej przyrody jest to, że o każdej porze roku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nasze miasto i jego okolica daje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek, relaks, sport i aktywność kulturalną.

Centrum Informacyjne

Nám. Miru e.1

74401 Frenštát pod Radhošt'm, Czeska Republika

tel.: (+420) 556 836 916

e-mail: ic@mufrenstat.cz

www.frenstat.info

www.frenstatpr.cz

Miasto i jego malownicza okolica daje mnóstwo możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, jazdy na górskich rowerach lub para-glidingu. Dla odwiedzających miasto jest do dyspozycji kryty basen, aquapark, korty tenisowe, hipodrom TJ Slovan, miejska hala sportowa, squash centrum, skate-park, kręgle, fit centrum, aerobic, minigolf, lodowisko, zawodowy tor dla gokartów.

Do rozszerzenia oferty spędzania wolnego czasu i zwiększenia zadowolenia gości przyczyniło się otwarcie nowego aquaparku z ogrzewaną wodą i mnóstwem atrakcji. To nowoczesne kąpielisko dysponuje basenem pływackim, kanałem z masującymi natryskami, "wodnym grzybkiem" i największą atrakcją - toboganem o długości 60 m. W obiekcie znajduje się także dziecięcy brodzik i boisko do siatkówki plażowej. Można kupić przekąski i posilić się w ładnym otoczeniu. Blisko aquaparku znajduje się nowy autokemping, gdzie można mieszkać w chatkach z wejściami przystosowanym dla niepełnosprawnych, kamperach i namiotach. Goście kempingu mogą stołować się w stylowej wołoskiej restauracji.

Na hipodromie TJ Slovan odbywają się regularnie ogólnokrajowe i międzynarodowe zawody. W sezonie letnim w mieście, na rynku miejskim mają miejsce imprezy w ramach Frenstatskiego Lata Kulturalnego, np. FÓRum, p.R., Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Spotkania muzyki perkusyjnej królestwa wołoskiego" i "Święta Frenstatskie".

Jeśli zdecydujecie się w nich uczestniczyć, otoczy Was wyjątkowa atmosfera połączona z ludową muzyką. W połowie listopada miasto świętuje święto św. Marcina - patrona miasta, jego przejazdem na białym koniu i tradycyjnym otwarciem Marcińskiego Targu. Jeśli będziecie spragnieni kolejnych przeżyć kulturalnych miasto ma także kino, dom kultury, miejską bibliotekę i pracownię internetową, herbaciarnię Magnolia i halę wystawową Albina Poláška. Centrum Informacyjne umożliwi Was wizytę w wieży ratuszowej ze wspaniałym widokiem na miasto i okolice.

Jeśli chcecie zażyć trochę ruchu, pojedzcie do Ráztoky w Trojanovicach, gdzie znajduje się największy w Czechach górski park linowy: Tarzanie o powierzchni 6670 m2. Trasy mają różną trudność, najdłuższa z nich ma 314 m. Dla dzieci przygotowano lżejszy wariant Tarzánek. Z parku możecie przejść do dolnej stacji kolejki, która Was wywiezie aż na Pustevny.

Niedaleko miasta Frenštát pod Radhoštem, które jest także miastem sportu, narciarstwa i turystyki znajduje się słynne turystyczne i narciarskie centrum Pustevny. W znanym ośrodku skoków narciarskich na Horeekách, wychowali się znani reprezentanci olimpijscy: Jie Raška, Jie Parma, Jaroslav Sakala czy Jakub Janda. W mieście mieszka kierowca Karel Loprais, który co roku samochodem Tatra uczestniczy w międzynarodowych rajdach samochodów ciężarowych Paryż-Dakar, w ostatnich latach ze swoim synem Alešem Lopraisem.

Centrum historyczne miasta tworzy rynek z ratuszem, kamienicami mieszczańskimi z arkadami i kamienną posadzką. Na kwadratowym rynku dominuje neorenesansowy ratusz z 1891 r. i mieszczańskie kamienice z arkadami z XVII i XIX w. W 2003 centrum miasta zostało ustanowione miejską strefą zabytkową. Jeśli lubicie historię i chcecie zapoznać się z przeszłością miasta i regionu odwiedźcie regionalne muzeum, na nowo otwarte w 2007 r. 9 ekspozycji pozwala poznać historię miasta i regionu.

Z powodu braku pisemnych źródeł i nie znamy dokładnej daty założenia miasta ani osób, które je zakładały. Pierwsza pisemna wzmianka mówi o istnieniu miasta w 1382 r. W 1781 Frenstat uzyskał tytuł miasta.

W 1884 r. została tu założona pierwsza czeska spółka turystyczna - Pohorská jednota Radhoš , której zasługą jest wybudowanie górskich schronisk, chat i drewnianych budynków Mam'nky i Libuš~na wg projektu architekta Dušana Jurkoviee na Pustevnách, uznanych za narodowy zabytek kultury. Piękna okolica, zdrowy klimat i gościnność mieszkańców zapraszały do przyjazdu w te strony licznych turystów, ale zachęcały także do stałego pobytu licznych artystów, pisarzy, kompozytorów i naukowców (przede wszystkim etnografów). Do najbardziej znanych mieszkańców należeli Anton~n Strnadel, malarz i grafik; Jan Knebl, rzeźbiarz i malarz, autor wielu wołoskich szopek; malarz i grafik B etislav Bartoš, a także światowej sławy rzeźbiarz Alb~n Polášek, który ofiarował swojemu miastu wiele swoich dzieł.

Do największych dzieł artysty należy rzeźba Cyryla i Metodego z brązu stojąca przy kaplicy na szczycie Radhost, a niedaleko Pustevny'ego rzeźba pogańskiego bożka Radegasta. Oryginały obu rzeźb znajdują się w ratuszu miejskim i muzeum.

Frenštát to miasto edukacji podstawowej, średniej i artystycznej. W mieście działa mnóstwo klubów, zespołów i grup, przy szkołach działają zespoły teatralne i muzyczne.

Warto odwiedzić Šmajstrl v Pohankový mlýn. Można odwiedzić też Dolny Kościół, gdzie odbywają się regularnie Świętowacławskie Koncerty Organowe oraz Górny Kościół, w którym droga krzyżowa Albina Poláška.

Największą turystyczną atrakcją są jednak szczyty Pustevny i Radhoš . Na Pustevny można się dostać albo na piechotę albo kolejką krzesełkową, która wywozi aż do słynnych budynków projektu Dušana Jurkoviea. Stamtąd prowadzi przyjemna droga aż na mityczny szczyt Radhošt. W trakcie łagodnego podejścia mija się wieżę obserwacyjną Cyrilka i rzeźbę pogańskiego bożka Radegasta, stworzoną przez pochodzącego z Frenstatu rzeźbiarza Albina Poláška. Na wierzchołku góry znajduje się kaplica św. Cyryla i Metodego, rzeźby obu świętych i nadajnik telewizyjny. Atrakcją są także spacery w malowniczym obszarze Horeeek.

Dzięki swoim pięknym okolicom i gościnności Frenštát pod Radhošt'm jest coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym.