Liptovski Mikulasz

Liptov to górska, prawie 80-kilometrowa kotlina w południowej części Słowacji. Płynie tu Wag, najdłuższa rzeka Słowacji, która łączy trzy liptowskie miasta: Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš i Ružomberok. Liptov jest co roku miejscem spędzania urlopu dla tysięcy turystów, z kraju i zagranicy. Znajdą tu nie tylko piękną przyrodę, lecznicze termalne kąpieliska i źródła, jezioro Lipowska Mara, unikalne jaskinie ale i bogatą historię, pamiątki ludowej architektury, znaleziska archeologiczne, folklor i niepowtarzalną kuchnię.

INFORMACNÉ CENTRUM MESTA LIPTOVSKI MIKULÁŠ

Námestie mieru 1

031 01 Liptovský Mikuláš

Tel.: 00421/044/16 186, 55 224 18

Fax: 00421/44/551 44 48

e-mail:info@mikulas.sk

www.mikulas.travel

GPS: N49°05'07'' E19°36'22''

Liptov to górska, prawie 80-kilometrowa kotlina w południowej części Słowacji. Płynie tu Wag, najdłuższa rzeka Słowacji, która łączy trzy liptowskie miasta: Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš i Ružomberok. Liptov jest co roku miejscem spędzania urlopu dla tysięcy turystów, z kraju i zagranicy. Znajdą tu nie tylko piękną przyrodę, lecznicze termalne kąpieliska i źródła, jezioro Lipowska Mara, unikalne jaskinie ale i bogatą historię, pamiątki ludowej architektury, znaleziska archeologiczne, folklor i niepowtarzalną kuchnię. Turystycznym, gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym centrum regionu Liptov jest miasto Liptowski Mikulasz. Leży na wysokości 577 m n.p.m. i liczy 33 500 mieszkańców. Jego turystyczną atrakcyjność zwiększa fakt, że leży na pograniczu dwóch parków narodowych: Tatrzańskiego Parku Narodowego i PN Niskie Tatry. Rozwój turystyki i sportu jest związany z bliskością masywów górskich Zachodnich i Niskich Tatr, Choczskich Wierchów, wodnego zbiornika Liptowska Mara, Aquaparku Tatralandia. Miasto leży na głównej trasie turystycznej, łatwo tu dojechać zarówno koleją, jak i samochodem. Liptowski Mikulasz jest bramą do Niskich, Zachodnich i Wysokich Tatr, nic dziwnego więc, że rozwijają się tu także ski-aplinizm, narciarstwo, rafting, paragliding itp. Pierwsza wzmianka o Liptowskim Mikulaszu pochodzi z 1286 r. W XV w. był już znanym ośrodkiem handlowym Liptova. W XVI w. rozwijało się rzemiosło i zakładano cechy. W 1677 r. Liptowski Mikulasz stał się stolicą Liptova. W XIX w był centrum życia narodowego, politycznego, kulturalnego i ekonomicznego.

Zabytki

Rynek czyli Námest~ osloboditeeov z budynkami - gotyckim rzymskokatolickim kościołem Św. Mikołaja z XIII w. oraz domem żupnym z 1793

Pongrácovská k ria z poł. XVw (najstarsza świecka budowla miasta)

Seligovský dom (Illéshazyovská k ria) w stylu renesansowym

Ewangelicki kościół z 1783 (wewnątrz cenne tkaniny z XVII w. oraz drewniany ołtarz)

Synagoga z 1731 r.

Pałac Vranovo w dzielnicy Pal dzka, gdzie miał być więziony Janosik (podobno właśnie w w Liptowskim Mikulaszu został w 1713 r. skazany)

Muzeum Janka Kráea, znanego przedstawiciela słowackiego romantyzmu

Galéria Petra Michala Boh oa - galeria sztuki w stylu klasycystycznym z I poł. XIX w.

Lipowski Mikulasz jest dziś nowoczesnym centrum ruchu turystycznego, oferującym liczne możliwości uprawiania letnich i zimowych sportów, wiele miejsc zakwaterowania i wyżywienia. W bliskiej okolicy znajdują się centra narciarskie i turystyczne (np. Demänovská Dolina - Jasná) oraz Aquapark Tatralandia.

Rodzinny urlop

Rodzinny urlop w prywatnych kwaterach w przepięknym otoczeniu Niskich Tatr - Jasnej. Zrzeszenie osób oferujących zakwaterowanie w Demänovej i Bod~c (dzielnicach Liptowskiego Mikulasza) oferują Wam spędzenie urlopu, zarówno zimowego, jak i letniego w Niskich Tatrach. Zrzeszenie liczy dziś 23 członków, którzy oferują zakwaterowanie w pensjonatach i kwaterach prywatnych i wspólnie działają na rzecz podwyższenia jakości usług w regionie turystycznym w Liptowie. Więcej informacji na stronie www.demanova-bodice.sk.

Liptowska "fazueovica" (1 porcja)

Składniki: 25 g fasoli, 20 g oleju, 25 g mąki, 10 g cebuli, 2 g mielonej papryki, 10 g czosnku, 5 g natki pietruszki, 10 g domowej kiełbasy, sól, czarny pieprz mielony, przyprawa do zupy (maggi) Przepis: Dzień wcześniej umyć fasolę, zalać zimną wodą i odstawić. Z tłuszczu, cebuli i mąki zrobić zasmażkę, dodać mieloną paprykę, zalać letnią wodą. Gotować przez 20 minut. Potem gotować fasolę. Dodać soli, mielony czarny pieprz, przyprawę do zupy i krótko gotować. Przed podaniem dodać pokrojoną i krótko opieczoną kiełbasę z czosnkiem. Ozdobić natką pietruszki. Liptowskie pierogi (1 porcja) Składniki: 350 g ziemniaków, 3 g soli, 2 jajka, 160 g pełnoziarnistej mąki, 100 g bryndzy, 50 g wędzonej słoniny, 6 g koperku, kwaśna śmietana (wedle upodobania) Przepis: Ugotować, obrać i ostudzić ziemniaki. Zemleć. Dodać mąkę, sól, jajka, i wymieszać. Na desce rozwałkować ciasto na grubość ok. 4 mm. Wykroić kółka i wypełniać je bryndzą, ze szczyptą soli, zmieszaną z koperkiem i cienko pokrojonymi ugotowanymi ziemniakami. Ulepione pierogi włożyć do gorącej osolonej wody. Gotować mieszając. Na talerzu dodać śmietany, suszonego koperku i wędzonej słoniny.