Koszyce

Koszyce są pierwszym miastem europejskim, które uzyskało herb (w 1369 r.). Kolejne pierwszeństwo Koszyc związane jest ze sportem - w Koszycach odbywa się najstarszy europejski i drugi na świecie maraton - Międzynarodowy Maraton Pokoju.

Centrum Informacyjne Miasta

Hlavná 59

040 01 Košice

tel.: +421 55 6258888

fax: +421 55 6254502

e-mail: icmk@kosice.sk

www.kosice.sk

GPS: N48°43'17'' E21°15'28''

Koszyce leżą we wschodniej części Słowacji, blisko granicy z Węgrami (20 km), Ukrainą (80 km) i Polską (90 km). Położone jest w kotlinie Koszyckiej, w szerokiej dolinie rzeki Hornad, ograniczonej od zachodu pogórzem Slovenskiego rudohoria. Centrum miasta leży na wysokości 208 m n.p.m. Klimat w Koszycach jest umiarkowanie ciepły ze średnimi temperaturami 19° C w lipcu i - 3°C w styczniu. Położenie na wschodzie uczyniło z Koszyc w przeszłości ważny punkt na traktach handlowych. Dziś Koszyce są ważną ekonomicznie aglomeracją, ale także miejscem skrzyżowania tras komunikacyjnych, czemu sprzyja węzeł kolejowy i międzynarodowe lotnisko. Pierwsza wzmianka o Koszycach pochodzi z 1230 r. Od początku XV w. Koszyce stały na czele Pentapolitany - związku pięciu wschodnio-słowackich miast. Od 1347 r. aż do początku XVIII w. były drugim co do wielkości miastem Węgier. Koszyce są pierwszym miastem europejskim, które uzyskało herb (w 1369 r.). Kolejne pierwszeństwo Koszyc związane jest ze sportem - w Koszycach odbywa się najstarszy europejski i drugi na świecie maraton - Międzynarodowy Maraton Pokoju (od 1924 r.) Katedra św. Elżbiety jest najbardziej wysuniętą na wschód katedrą gotycką Europy. Historyczne centrum Koszyc jest największym na Słowacji rezerwatem zabytków. W Koszycach założono najstarszą szkołę średnią w środkowej Europie - w1872 r. Na obszarze miasta leży największy ogród zoologiczny środkowej Europy (288 ha), a największy słowacki ogród botaniczny zgromadził największą na terenie byłej Czechosłowacji kolekcję kaktusów. Dziecięca kolejka w dolinie Eermeeskiej jest najstarszą i jedyną tego rodzaju na Słowacji.

Główne zabytki

Średniowieczny rynek, dziś ulica Hlavna

Gotycka katedra św. Elżbiety - najwspanialszy budynek miasta; stoi na miejscu wcześniejszego kościoła, budowa rozpoczęła się w 1378 r.

Kaplica św. Michała - z I poł. XIV w.

Urbanova wieża - wolno stojąca dzwonnica katedralna, przebudowana w stylu renesansowym wieża z XIV - XV w.

Teatr miejski (1790 r.)

Dom Lewoczy - najlepiej zachowany gotycki budynek w mieście pochodzi z II poł. XV w.

Kościół Dominikański - najstarszy kościół i jednocześnie najstarszy zachowany budynek w mieście, postawiony ok. 1290 r.

Immaculata - rzeźba Matki Boskiej postawiona w latach 1772-23, najstarsza barokowa rzeźba w mieście

Župný dom - pałac wybudowany w 1779 w stylu barokowo-klasycystycznym, później kilka razy upiększany i przebudowywany.

Pałaca Andrassy'ów - 3-piętrowy neobarokowy budynek, na parterze mieściła się słynna kawiarnia