Gołuchów

Pałac na wzór francuski, a park na wzór angielski - tak wymyśliła sobie Izabela Czartoryska w wielkopolskim Gołuchowie. Za stawami, wśród egzotycznych drzew i krzewów, nad rzeką Ciemną wyrasta neorenesansowy zamek Leszczyńskich.

Gołuchów

Pałac na wzór francuski, a park na wzór angielski - tak wymyśliła sobie Izabela Czartoryska w wielkopolskim Gołuchowie. Za stawami, wśród egzotycznych drzew i krzewów, nad rzeką Ciemną wyrasta neorenesansowy zamek Leszczyńskich.

Gołuchów. Żubry i łabędzie

Wjechawszy do niewielkiego Gołuchowa, samochód najlepiej zostawić na parkingu przed ogrodzeniem rozległego parku. Jedna ze ścieżek zaprowadzi nas do zagrody żubrów (wstęp bezpłatny) - w Wielkopolsce to jedyna okazja, by przyjrzeć się tym potężnym zwierzętom.

Tutejsze stado jest niewielkie, liczy zaledwie 9 sztuk. Wszystkie należą do rasy nizinnej, dlatego ich imiona rozpoczynają się na literki "Po-" (w stadach odmiany górskiej imiona zaczynają się na "Ka-").

Kierując się na południe, dotrzemy do stawów, na których gnieżdżą się łabędzie i kaczki.

Zamek - muzeum

Za stawami, wśród egzotycznych drzew i krzewów, nad rzeką Ciemną wyrasta neorenesansowy zamek Leszczyńskich odbudowany w latach 1872 - 1885. Izabela Czartoryska-Działyńska, która zleciła architektom tę pracę, marzyła o zamku w stylu francuskich budowli w dolinie Loary.

Od początku obiekt przeznaczony był na muzeum. W zabytkowych wnętrzach znajduje się dziś duża ekspozycja dzieł sztuki, przede wszystkim malarstwa europejskiego z XVI-XVII wieku, meble, wyroby rzemiosła artystycznego: flamandzkie gobeliny, biała broń i tkaniny perskie. Zbiory zapoczątkowała kolekcja cennych waz greckich męża Izabeli Jana Działyńskiego.

Park angielski wokół zamku, założony w II połowie ubiegłego stulecia, tworzy największy w Wielkopolsce park krajobrazowy. Rośnie tu ponad tysiąc gatunków drzew i krzewów sprowadzonych przez właścicieli zamku z różnych stron świata.

Gołuchów. Muzeum leśnictwa

Idąc dalej w kierunku dawnej oficyny, dotrzemy do jedynego w Polsce Muzeum Leśnictwa. Po drodze mija się neorenesansową kaplicę, mauzoleum Czartoryskich. W oficynie mieści się kawiarenka i bar.

Wypoczynek nad wodą

Po drugiej stronie szosy w sosnowym lesie nad Zalewem Gołuchwskim, ulokował się ośrodek turystyki i sportu z domkami kempingowymi i polem namiotowym. Można wypocząć nad wodą na niewielkiej piaszczystej plaży lub na wodzie - korzystając z wypożyczalni sprzętu (wypożyczenie roweru wodnego - 8 zł/godz., kajaka - 5 zł/godz.). W pobliżu ciekawostka przyrodnicza - ukryty w lesie największy wielkopolski głaz narzutowy (prawie 4 metry wysokości i 22 metry obwodu!), zwany kamieniem św. Jadwigi.