Nurkować każdy może. Jak i gdzie zacząć?

Coraz więcej osób szuka niepowtarzalnych wrażeń pod powierzchnią wody. W Polsce otwierają się nowe szkoły nurkowe, przybywa instruktorów. Jak sprawnie i bezpiecznie poruszać się w gąszczu ofert? Oto wskazówki dla osób, które nigdy nie nurkowały, a teraz przyszła im chęć, żeby spróbować, bo podobno fajnie...

Jak zacząć? Czyli co to jest " intro"...? Nie każdy będzie płetwonurkiem, ale każdemu wolno spróbować. "Intro", od angielskiego określenia Introduction Dive (nurkowanie wprowadzające), jest najlepszym sposobem, by sprawdzić swoje siły i predyspozycje. "Intro" to jedno nurkowanie, poprzedzone godzinnym wykładem na tematy bezpieczeństwa, sprzętu i komunikacji pod wodą. Potem zaczyna się nurkowanie pod ścisłym nadzorem instruktora. Potencjalny płetwonurek musi tylko: patrzeć, spokojnie oddychać, wyrównywać ciśnienie (podczas zanurzania ciśnienie wzrasta, wyrównujemy je dmuchając porcję powietrza przez zaciśnięty nos) i zachować spokój. Resztę zrobi instruktor. Będzie obsługiwał sprzęt nurkowy oraz kontrolował czas, głębokość, zapas powietrza i kierunek płynięcia.

"Intro" można zrobić w Polsce lub za granicą. Po dobrym, pierwszym zejściu pod powierzchnię, przyjdzie Ci ochota, żeby zrobić coś więcej.... Może to być więc kolejne "intro", podczas którego dobry instruktor wprowadzi elementy podstawowych ćwiczeń nurkowych. Jeżeli znowu będzie Ci się podobało, czas zdecydować się na kurs nurkowy. Trochę o zdrowiu i kondycji... Niestety istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które mogą dyskwalifikować kandydata na płetwonurka. Należą do nich: poważne wady serca, płuc, astma i epilepsja. Dobry instruktor zawsze skieruje kursanta na badania lekarskie. Nurkowanie jest sportem wymagającym dobrej kondycji fizycznej. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, przed kursem warto się trochę poruszać. Najlepszy jest basen - oswaja z wodą i wykształca odpowiednie mięśnie. Ale od kondycji fizycznej często ważniejsza jest forma psychiczna. Chodzi przede wszystkim o zachowanie spokoju i rozwagi w trudnych sytuacjach pod wodą. Dlatego do nurkowania trzeba się przygotować nie tylko kondycyjnie, ale również mentalnie.

Są osoby, które mają ku temu wrodzone predyspozycje i już przy pierwszym zejściu będą czuły się jak ryba w wodzie. W ich przypadku szkolenie powinno iść gładko i bez problemów. Jednak takie predyspozycje nie są niezbędne. Wszystko można wypracować w czasie kursu. Szkoliłem osoby, które miały olbrzymie opory przed wodą. Przychodziły na kurs nurkowy bez podstawowych umiejętności pływackich. Topiły się w dzieciństwie i uraz pozostał. Taki przypadek wymaga oczywiście więcej czasu, zaangażowania i poświęcenia z obu stron. Dobry instruktor będzie wymagający, ale wesprze w trudnych momentach. Ile kosztuje kurs? Cena kursu podstawowego to ok. 1000 zł. Do tego najczęściej należy doliczyć koszt certyfikatu - ok. 100 zł, koszt badań lekarskich - ok. 70 zł, koszt wyjazdu na wody otwarte - ok. 300zł. W cenie kursu jest sprzęt nurkowy. Kursant musi sam zaopatrzyć się w tzw. ABC, czyli sprzęt podstawowy: maskę, fajkę, płetwy. Jest to wydatek ok. 400-500 zł. Razem wydamy ok. 1900 zł. Opłaty za kurs są często rozłożone na raty. Po zakończeniu lekcji dostaniemy licencję płetwonurka.

Sprzęt do nurkowania Im częściej i więcej nurkujesz tym bardziej opłaca się mieć swój sprzęt - nie trzeba płacić za jego wypożyczenie w centrum nurkowym. Nie wszystko trzeba kupować od razu. Na początek potrzebny jest kombinezon mokry. To wydatek ok. 1000-1200 zł. Potem kolejno: kamizelka i automat oddechowy. Cały sprzęt kosztuje ok. 5000 zł. OWD - Open Water Diver (Nurek Wód Otwartych) To podstawowe szkolenie nurkowe. Minimalny wiek przystąpienia do kursu to 10 lat (Junior OWD - nurkowanie do 12 m pod opieką osoby dorosłej). Od 15-go roku życia przyznawana jest już licencja OWD - nurkowania do 18 m. Na kursie uczymy się podstawowych umiejętnościami i zachowań w wodzie. Poznajemy zasady bezpiecznego nurkowania i sposoby radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. W nurkowaniu rekreacyjnym podstawą bezpieczeństwa jest obecność pod wodą partnera. Zadaniem drugiej osoby jest udzielenie pomocy w najtrudniejszych sytuacjach np. podanie powietrza ze swojej butli. W nurkowaniu rekreacyjnym nie wchodzimy do wody bez partnera. Kiedy duet płetwonurków rozdzieli się, zgubi pod wodą, należy wynurzyć się już po jednej minucie. To są żelazne zasady, których nie wolno łamać.

Dokąd warto pojechać? Na pierwszy nurkowy wyjazd zagraniczny polecam Egipt. Morze Czerwone należy do najlepszych miejsc nurkowych na świecie.

TEKST: MARCIN KOWALSKI

ur. 1968 r. w Warszawie. Kurs podstawowy ukończył w 1996 r. Od 1999 r. instruktor nurkowania SSI (nurkowanie rekreacyjne), od 2001 r. również TDI (nurkowanie techniczne). Wykonał ponad 2500 nurkowań. Właściciel Akademii Podwodnej w Warszawie, szkoły nurkowania, w której kurs podstawowy ukończyło ponad 1000 osób.

Więcej informacji: http://www.akademiapodwodna.pl/

embed

Zobacz także:

Znakomite buty neoprenowe

Więcej o: