Tajne szlaki Riwiery Francuskiej

Oprócz Cannes, Nicei, Grasse i Saint-Raphaël - modnych kurortów pełnych turystów (na ulicach) oraz "pięknych i młodych? (na jachtach) - Riwiera Francuska ma do zaoferowania zupełnie inny świat.

W głębi lądu kryje się tzw. arriere-pays z czerwonym masywem gór Esterel, alpejskim pejzażem pełnym lasów i wzgórz wokół Grasse oraz otoczoną winnicami górzystą drogą Route des Cretes. Riwiera lubi być w centrum uwagi, ale czasem warto też zajrzeć za kulisy.

Podróżowanie wokół Esterel

Szlak Pic De L'ours

Na tę wycieczkę najlepiej zarezerwować cały dzień (57 km z Saint-Raphaël).

Z Saint-Raphaël wyjeżdżamy drogą N 98, kierując się na "Pic de l'Ours". Droga z widokiem na piękny wąwóz Mal Infernet wije się wśród wiecznie zielonych dębów i barwnych głazów. Okrążając szczyty Saint-Pilon i Cap-Roux, dotrzemy na Col de l'Éveque i Col des Lentisques, skąd rozpościera się wspaniała

panorama morza.

Pic d'Aurelle

Jedziemy oznakowaną drogą z Col des Lentisques. Z jednego z najwyższych szczytów w masywie Esterel (323 m) podziwiać można zachwycającą panoramę Cap d'Antibes. Należy kierować się na Col Notre-Dame (324 m), skąd z łatwością zobaczymy Cannes, Wyspy Leryńskie i Zatokę La Napoule. Potrzebna jest godzina na dojazd i powrót. Najciekawiej jedzie się biegnącą skrajem masywu Esterel drogą z Col des Lentisques do Col Notre-Dame - możemy tu liczyć na niezwykłe widoki Corniche de l'Esterel oraz wybrzeża prowadzącego do Cap d'Antibes.

Pic de l'Ours

Zatrzymujemy się przy Col Notre-Dame. Ta wijąca się na wysokości 700 m n.p.m., pełna ostrych zakrętów droga pozwala cieszyć się widokami zalesionych zboczy masywu Esterel i postrzępionej linii brzegowej. W pobliżu szczytu (492 m) panorama obejmuje także sięgające Alp Cete des Maures, wzgórze Mont Vinaigre i krajobraz wokół miejscowości Vars. Na wysokości Col Notre-Dame droga prowadząca do Trois-Termes jest wyłączona z ruchu. Z tego miejsca zawracamy do St-Raphaël.

Z gór nad morze

Prealpy w Grasse

Z Grasse wyjeżdżamy wzdłuż Boulevard Clemenceau w kierunku Cabris. Wycieczka zajmie cały dzień (104 km od Grasse). W pobliżu jaskiń droga jest całkowicie płaska, jednak jej prowadząca przez wąwóz górzysta część niebezpiecznie się zwęża. Na wysokości Mons łączy się z drogą krajową wiodącą z powrotem do Grasse.

Cabris

Cabris zawdzięcza nazwę siostrze Mirabeau, żonie markiza Clapiers-Cabris. Co zaskakujące, podczas Rewolucji Francuskiej markiza tylko umocniła swoją władzę, co spowodowało zniszczenie zamku przez oburzonych mieszkańców cztery lata później. Cabris to urocza wioska położona na szczycie wzgórza, na skraju departamentu Alpes-de-Haute-Provence. Z ruin znajdującego się tu zamku roztacza się wspaniały widok.

Groty Saint-Cézaire

Sięgające 40 metrów w głąb groty zostały odkryte przez przypadek w 1888 roku. Czerwony kolor zawdzięczają tlenkowi żelaza. Woda wyżłobiła tu przedziwne formy, w tym "szkielet" i "winogrona" - do obejrzenia podczas wyprawy 200-metrowym szlakiem. Możliwość wycieczki z przewodnikiem (40 min.), informacja: 04 93 60 22 35; www.lesgrottesdesaintcezaire.fr

Saint-Cézaire-sur-Siagne

Saint-Cézaire, zajmujące część płaskowyżu, oferuje widok na niezwykłe wąwozy (Gorges de la Siagne), które najdogodniej obserwować z Place du Point de Vue. Z Saint- Cézaire jedziemy D 105 w kierunku Mons - uwaga, droga jest bardzo wąska.

Gorges de la Siagne

Droga schodzi na sam dół wąwozu, przecina rzekę Siagne - z mostu roztacza się przepiękny widok kanionu - i wspina się na kolejne, bardziej zalesione zbocze. Po płaskowyżu pełnym drzew figowych i oliwnych jedzie się o wiele łatwiej.

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (D 56). Tuż za mostem droga dociera do Sources de la Siagnole (30 minut na dojazd i powrót); nieco dalej po lewej zauważymy znak kierujący nas do akweduktu w Roche Taillée z widokiem na Grasse.

Mons

To miasteczko pełne typowych zabudowań i wąskich uliczek, prowadzących do skwerów z fontannami - maleńki raj w tym odległym, słonecznym zakątku.

Aby w pełni docenić urok Mons i okolicznej przyrody, najlepiej wybrać się na pieszą wycieczkę. Ścieżka z Chapelle St-Pierre zawiedzie nas do wioski La Colle i trzech dolmenów w Riens (400 m), La Colle (3, 5 km) i La Brainée (7, 5 km). Drogą D 563 jedziemy z Mons w kierunku Castellane. Droga biegnie początkowo przez lasy, które ustępują później miejsca krajobrazowi zdominowanemu przez biały wapień. Przy Col de Valferriere (wys. 1169 m) skręcamy w Route Napoléon wiodącą z powrotem do Grasse. Za Escragnolles kierujemy się na Belvédere de Baou Mourine. W piętnaście minut dojdziemy do punktu widokowego z panoramą doliny rzeki Siagne, zatoki La Napoule oraz gór Esterel i Maures. Nieco dalej pośrodku zielonego płaskowyżu roztacza się "księżycowa" okolica Saint-Vallier-de-Thiey.

Droga do szczytów (Route des cretes)

Wycieczka na pół dnia (długość trasy 59 km) - początek w Vence.

Z Vence wyjeżdżamy drogą na St-Jeannet. D 2210 pozwala przyjrzeć się St-Jeannet, uroczej miejscowości zbudowanej u stóp baou (wystającego wąskiego urwiska).

Gattieres

Ta położona na szczycie wzgórza ponad doliną Var wioska, pełna jest winnic i drzew oliwnych. Warto zwiedzić znajdujący się tu romańsko-gotycki kościół.

Wioska Carros

To stare miasteczko zbudowane jest wokół zamku (XIII-XVI w.). Wysoki głaz z pozostałościami dawnego młyna zapewnia wspaniałą panoramę. Droga do Carros au Broc usiana jest ślicznymi górskimi miasteczkami. Do Le Broc dojedziemy drogą D 1. Warto zachwycić się pięknym placem otoczonym arkadami i szesnastowiecznym kościołem. Droga prowadzi do podnóża południowej części Alp u zbiegu rzek Esteron i Var, a następnie do wąwozu Bouyon.

Bouyon

Z wioski tej roztacza się piękny widok na krajobraz pełen górskich potoków i szczytów, z których najwyższy to Mount Cheiron (1778 m). Na ulicach zachowały się pozostałości dawnych zabudowań, pamiętające jeszcze okres zwierzchnictwa hrabiów Sabaudii. Okrążamy góry Chiers i docieramy do Coursegoules

Coursegoules

Ta piękna wioska z wysoką zabudową położona jest u stóp góry Cheiron. Zachowały się tu dawne mury i oppidum (osada) z czasów celtyckich. Warto zwiedzić kościół Św. Marii Magdaleny (Sainte Marie Magdeleine - XII w.) i kaplicę Św. Michała (Saint-Michel, VIII w.) oraz Cigallier, budynek dworski wybudowany przez templariuszy (XIII w.). Następnie jedziemy drogą na Vence (D 2). Niemal pustynny krajobraz kontrastuje z okolicami Vence. Podczas burzy na rzece Cagne powstaje piękny wodospad.

Col de Vence (970m)

Pieszy szlak prowadzi do Saint-Jeannet przy GR 51, która wijąc się wzdłuż Cagne zapewnia wspaniały widok baou. Jest to wyprawa na 4 godziny.

Tuż za przełęczą droga prowadzi w dół, skąd rozciąga się zjawiskowa panorama lewego brzegu rzeki Var i wybrzeża, następnie zaś zjeżdża na południe w okolice wapiennych Prealp przy Grasse.

www.michelin.com

Więcej o: