Bike Trail Tirol - 800 km dla entuzjastów kolarstwa górskiego

Góry są wielkim sprzymierzeńcem sportowców. Zimą otwierają swoje stoki przed miłośnikami nart, latem dają się zdobywać na rowerach. Tyrol, obdarzony przez naturę niezliczoną ilością wzniesień i szczytów o rozmaitej rzeźbie, niczym magnes przyciąga każdego lata rzesze entuzjastów kolarstwa górskiego

Najdłuższa trasa MTB na terenie Alp - a ściślej mówiąc, sieć szczelnie ze sobą połączonych tras - wiedzie miłośników eskapad na rowerach górskich przez wszystkie zakątki tyrolskiej prowincji i nosi nazwę Bike Trail Tirol. Główna oś trasy złożona z 32 etapów to w sumie 800 km, a kto zdoła je pokonać w całości, pozna dosłownie wszystkie zakątki Tyrolu. Bike Trail Tirol jest szlakiem odpowiednim dla kolarzy o każdym stopniu zaawansowania i każdej kondycji. Dla wszystkich, którzy przejawiają sportowe ambicje, wciąż poszukują nowych wyzwań i nie tracą tchu podczas stromych i forsownych podjazdów. Dla spragnionych niecodziennych wrażeń, którzy preferują wąskie, kręte i usiane przeszkodami bezdroża. Ale także dla tych, którzy po górach jeżdżą tylko dla rekreacji. Trasa jest zróżnicowana pod względem trudności, a poszczególne jej etapy można dobierać indywidualnie. Wszystkich doprowadzi do wyznaczonego celu, bez względu na to, czy leży on daleko czy blisko, w wysokich partiach gór czy na słonecznym pagórku. Nie posiada jednego uniwersalnego początku i punktu docelowego. Eskapadę rozpocząć można w dowolnym miejscu, co ułatwiają liczne odnogi i ścieżki poboczne połączone z odcinkiem głównym. Cały szlak jest starannie, jednolicie i bardzo czytelnie oznakowany, by nikt przez nieuwagę nie zboczył z drogi i nie stracił czasu na niezaplanowane objazdy. Poszczególne etapy posiadają odcinki o zróżnicowanym stopniu trudności i rozmaitej długości, każdy może więc wybrać taki, który dokładnie odpowiada jego oczekiwaniom. Zainteresowanych zapraszamy na stronę www.biketrail.tirol.at, gdzie znajdą szczegółowe informacje o trasie, m.in. jej dokładny opis i pomoc w planowaniu eskapad, mapę interaktywną, szczegółowe mapki poszczególnych odcinków, rzeźbę terenu, rodzaj podłoża oraz bezpłatne pliki GPS dla każdego etapu. Tu można też bezpłatnie pobrać informatory dla poszczególnych tras objazdowych, np. trasy "Karwendel". Roadbook z wszystkim etapami jest do płatnego pobrania na www.bike-gps.at. Na stronę www.biketrail.tirol.at warto zajrzeć już choćby dlatego, by oszczędzić sobie podczas wyprawy niepotrzebnych przerw na zdobywanie informacji. Na portalu znajdziemy wykaz mijanych po drodze przyjaznych rowerzystom hoteli i zajazdów, warsztatów i punktów serwisowych, a także wiele ciekawych propozycji.

Wydarzenia kolarskie w Tyrolu - sezon letni 2008 Serce Alp pulsuje w rytmie sportowych wydarzeń. Przez cały rok odbywają się tu rozmaite konkurencje o międzynarodowym formacie. Ważną rolę odgrywają przy tym imprezy kolarskie i MTB.

Maraton kolarski Dolomiten Radrundfahrt, Lienz, 08.06.2008 W tym roku zapraszamy na 21 odłonę wyścigów kolarskich przez Dolomity. Dystans "Classic" wynosi 112 km, natomiast podczas maratonu o zwiększonym stopniu trudności na zawodników czeka 187 km i ponad 3000 m wysokości. Trasa ze startem i metą w Lienz wiedzie przełęczą Kreuzbergpass do Karyntii, a dalej malowniczą doliną Lesachtal i drogą wysokogórską w dolinie Pustertal. Informacje: www.dolomitensport-lienz.com.

KitzAlp Bike, Alpy Kitzbuehelskie, 27. - 29.06.2008 Podczas tej imprezy zawodnicy zmierzą się z trzema dystansami. Koncepcja zróżnicowanych dystansów sprawdza się doskonale, ponieważ oferuje właściwe wyzwanie dla zawodników o różnej kondycji i przygotowaniu technicznym. Dystans klasyczny 88+ to 88 km i 3800 m wysokości, strome podjazdy i trudne, wąskie, miejscami bardzo kręte ścieżki. Staną do niego tylko najwytrwalsi sportowcy. Dystans średni o dł. 45 km wymagać będzie od kolarzy dobrej kondycji i sporego zacięcia. Na dystansie łatwym zmierzą się hobbyści: tu do pokonania będzie 24 km i 800 m wysokości. Informacje: www.kitzalpbike.at.

Trans Alp Challenge, 19. - 26.07.2008, Imst i Ischgl Zawodnicy tych wyścigów pojadą przez wyróżniające się niezwykłymi walorami krajobrazowymi tereny Niemiec, Austrii i Włoch. W ciągu ośmiu dni pokonają 600 km i zaliczą 19.500 m wysokości. Impreza należy do wyścigów bardzo trudnych, aczkolwiek obfitujących w emocje i sportowe kulminacje. Wielu miłych doznań dostarczają spotkania z unikalnymi zjawiskami przyrody. Informacje: www.bike-transalp.de.

1. Maraton Kolarski, TirolWest, 03.08.2008 Rejony zachodniej części Tyrolu nadają się doskonale na wyścigi kolarskie wymagające dobrej formy fizycznej i wytrwałości. Tego roku odbędzie się tu 1. edycja maratonu o nazwie TirolWest Radmarathon ze startem i metą w centrum Landeck. Krótki dystans - 157 km i 2.900 m wysokości - poprowadzi drogą wysokogórską Silvretta Hochalpenstraße przez Montafon w Vorarlberg, a dalej przez Arlberg. Długi dystans to już niebagatelne 220 km i 4.490 m wysokości do zdobycia. Zawodnicy jadący tą trasą, zanim dotrą do celu w Landeck, będą się musieli uporać z przełęczą Flexenpass i uchodzącym za ekstremalnie trudne siodłem Hahntennjoch. Jedno powinno być jasne już na samym starcie - łatwo nie będzie! Informacje: www.tirolwest.at.

40. Rad Weltpokal, St. Johann in Tirol, 24. - 31.08.2008. 24 sierpnia 2008 r. w St. Johann in Tirol padnie strzał startowy 40. Kolarskiego Pucharu Świata oraz MŚ UCI Road Masters i Time Trial Masters. W największych wyścigach kolarskich na świecie zmierzy się blisko 3000 zawodników z ponad 40 krajów. Do 31 sierpnia entuzjaści rowerów przeżyją masę emocji podczas zawodów szosowych i jazdy indywidualnej na czas na dystansie 40 km. Informacje: region wypoczynkowy St. Johann in Tirol, tel. +43.5352.633350, Fax +43.5352.65200, info@ferienregion.at, www.masterswm.org/v4, info@masterswm.org.

Ötztaler Radmarathon, Sölden, 31.08.2008 Na zawodników startujących w maratonie kolarskim w Sölden czeka na wstępie ostry i forsowny podjazd do Kühtai. Następujący po nim zjazd w kierunku Kematen nie da niestety sposobności do odpoczynku, a będzie okazją do podciągnięcia czasu. Kolejny podjazd do doliny Wipptal wiedzie sportowców przez przełęcz Brenner i do Sterzing w Południowym Tyrolu. Dalej zawodnicy pokonają przełęcz Jaufenpass w dolinę Passeiertal, a stąd leżące na wys. 2.509 m górskie siodło Timmelsjoch. Informacje: www.radmarathon.at.

Deutschland Tour, 29.08. - 06.09.2008, Kitzbühel i Hochfügen Po raz pierwszy od czasów wznowienia słynnej imprezy kolarskiej Deutschland Tour w 1999 r. rozpocznie się ona poza granicami Niemiec, w tyrolskiej miejscowości Kitzbühel. Przez całe trzy dni znany kurort zamieni się w rowerową stolicę prowincji. 28 sierpnia 2008 r. odbędzie się wielka impreza inauguracyjna, a dzień później program sportowy zapoczątkuje, w ramach rozgrzewki, jazda na odcinku Schwarzsee - Kitzbühel. 30 sierpnia zawodnicy wystartują z centrum Kitzbühel w pierwszym etapie wyścigów, który poprowadzi przez dolinę Zillertal do Hochfügen. Informacje: www.deutschland-tour.de.

Szczegółowe informacje: Tirol Info, tel. +43.512.7272-0, info@tirol.at, www.tyrol.pl