Muzeum Luwr, otwarte codziennie z wyjątkiem wtorków i dni świątecznych 9-18, w środy i piątki 9-21:45. Informacje pod numerem tel.: tel. 00 33 1 40 20 50 50, www.louvre.fr
Hotel Ritz, 15, place Vendeme 75001 Paryż, tel. 01 43 16 30 30, www.ritzparis.com
La Pagode, rue de Courcelles 48; place du Pérou 6, 75008 Paryż, tel. 00 33 1 45 62 53 15
Fabuła "Kodu Leonarda Da Vinci" rozpoczyna się w momencie zabójstwa kustosza muzeum w Luwrze - ciało Jacquesa Sauniere zostaje odnalezione w wielkiej galerii (Grande Galerie), najokazalszej z sal muzeum. Światło wpadające przez szklany sufit (200 metrów) opromienia kolekcję malarstwa włoskiego (XIII-XVI w.), zgromadzoną przez króla Franciszka I. Morderca pozostawił ofiarę w pozycji znanej z rysunku Leonarda Da Vinci "Człowiek witruwiański", przedstawiającego mężczyznę w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisanych jednocześnie w okrąg i kwadrat. W Sali 13 podziwiać można najsłynniejszy obraz świata - "Monę Lisę". Jej oczy wydają się śledzić poruszających się po galerii turystów.
Piramida Luwru znajduje się pośrodku dziedzińca Napoleona i stanowi główne wejście do muzeum. Dan Brown sugeruje, że to przedziwne dzieło chińsko-amerykańskiego architekta Ieoh Ming Pei jest częścią diabolicznego planu François Mitterrand. Wskazywałaby na to, uznawana za szatańską, liczba szklanych płyt, z których wykonano piramidę. Jest ich 666. W rzeczywistości jednak płyt jest dokładnie 675. Budowle wzniesione za rządów Mitteranda od dawna budzą zainteresowanie pasjonatów ezoteryki; były prezydent znany był z powiedzenia: "Wierzę w siły duchowe". Piramidę najlepiej podziwiać nocą. Dostaniemy się tam przez niezwykły Dziedziniec Kwadratowy (Cour Carrée); niżej znajdują się pozostałości fortecy wybudowanej w latach 1190-1202 przez Filipa Augusta dla obrony prawobrzeżnego Paryża.
Bohater "Kodu Leonarda Da Vinci", Robert Langdon, wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, zatrzymuje się w słynnym hotelu Ritz. Ten okazały budynek wybudowano już w 1900 roku na jednym z najpiękniejszych placów Paryża - placu Vendome. W sąsiedztwie znajdują się teraz ekskluzywne sklepy jubilerskie (Boucheron, Cartier, Van Cleef & Arpels...). W Ritzu stołował się niegdyś Marcel Proust. Scott Fitzgerald wykorzystał nazwę hotelu w jednym ze zbiorów opowiadań, a Hemingway użyczył nazwiska hotelowemu barowi. Wewnątrz odnajdziemy pełne pluszowych foteli salony z doskonałymi malowidłami i rzeźbieniami oraz zimowy ogród. Hotelowy basen, zdobiony freskami i grecko-rzymską kolumnadą, to najelegantsza pływalnia Paryża.
Odkąd w 2003 roku ukazał się "Kod Leonarda Da Vinci", jego wierni czytelnicy tłumnie odwiedzają kościół Saint-Sulpice, położony w sercu szóstej dzielnicy. Średniowieczną budowlę wzniesiono z polecenia opactwa Saint-Germain-des-Prés. W kaplicy Świętej Agnieszki (po prawej) podziwiać można jeden z najbardziej tajemniczych fresków Delacroix - "Walkę Jakuba z aniołem". Godne uwagi są także organy. W kaplicy po lewej wystawiono fotografię Całunu Turyńskiego, rozmiarem odpowiadającą oryginałowi. Po wyjściu z kościoła warto udać się na zakupy do pobliskich butików z kreacjami Yves Saint-Laurent, Jean-Charles de Castelbajaca, Christian Lacroix oraz, pod numerem 23 przy rue Saint-Sulpice, kapeluszami Marie Mercié, wyjątkowej paryskiej projektantki.
Podczas ucieczki przed policją dwójka bohaterów "Kodu Leonarda Da Vinci" chroni się na najstarszej paryskiej stacji kolejowej Saint-Lazare. Miejsce to uwiecznił Monet (obraz podziwiać można w Musée d'Orsay) oraz Zola w powieści "Bestia ludzka". W sąsiedztwie znajdują się duże domy towarowe Les Grands Magasins przy bulwarze Haussmanna: Le Printemps (otwarty w 1865) i Les Galeries Lafayette (1895).
Jasno oświetlony Place de l'Europe zapewnia piękny widok na stację i punkt wyjścia do wycieczki po uroczej XIX-wiecznej dzielnicy Les Batignolles, znanej z licznych ogrodów, miejskiego zgiełku, sklepów i teatrów.
Najlepsze jednak dopiero przed nami - to La Nouvelle Athenes (Nowe Ateny)! Ta część Paryża położona jest na wschód od Saint-Lazare, pomiędzy placem Pigalle a kościołem Świętej Trójcy. Powstała w latach 1820-1860 - odnajdziemy tu wiele zabytkowych miejsc, w tym pierwsze atelier Delacroix's oraz mieszkania Chopina, Renoira i Gauguina. Ulica La Bruyere to nie tylko adres "mnicha-zabójcy" z "Kodu Leonarda Da Vinci", ale też znanego teatru.
Po ucieczce przed prześladowcami bohaterowie "Kodu Leonarda Da Vinci" udają się na Champs-Élysées, przechodząc obok Łuku Triumfalnego do rue de Longchamp w pobliżu Lasku Bulońskiego (16. dzielnica). Champs-Élysées wydaje się wprawdzie olbrzymią wystawą sklepową, jednak jego urokowi nie sposób się oprzeć. To jedyne miejsce, które potrafi przyciągnąć jednocześnie turystów, młodzież z przedmieścia, Cyganów, biznesmenów, znanych jubilerów (Cartier), projektantów (Boss, Vuitton, Armani), przemysłowców (Renault, Air France), agencje reklamowe (Publicis), ciastkarzy (Ladurée) i wielbicieli okresu międzywojennego (stołujących się w Le Fouquet's). Przez cały rok, nie tylko w czasie parady 14 lipca, Champs Élysées stanowi miejsce spotkań - tym bardziej warto je odwiedzić.
Kwadrans drogi dalej, w pobliżu parku Monceau, odkryjemy niezwykłe i wyjątkowo spokojne miejsce - La Pagode. Budynek z czasów barona Haussmanna całkowicie przebudowano, zmieniając go w trzypiętrową chińską pagodę. Dziś znajdziemy tam wystawione na sprzedaż meble i inne przedmioty z XVII, XVIII i XIX wieku.
Podążając śladami bohaterów "Kodu Leonarda Da Vinci" wybraliśmy kilka restauracji znanych z doskonałych potraw i utalentowanych szefów kuchni. Zapraszamy na prawdziwą ucztę w bistrach i luksusowych hotelach.
La Clairiere, rue Saint-Lazare 43, 75009 Paryż, 00 33 1 48 74 32 94, 25 - 40 euro. La Clairiere to typowe paryskie bistro. Dostaniemy tu wyśmienite wędliny na zimno (wieprzowinę z okolic Bigorre) i starannie przyrządzane obiady domowe - w tym coq au vin (potrawkę z kurczęcia w czerwonym winie) i smażoną wątróbkę cielęcą. Imponująca jest też karta win.
L'Espadon Ritz Paris, place Vendome 15, 75001 Paryż, tel. 00 33 1 43 16 30 80, www.ritzparis.com , lunch - 75 euro. Ritz, najsłynniejsza restauracja Paryża, to królestwo Michela Rotha, jedynego we Francji szefa kuchni odznaczonego jednocześnie tytułem Meilleur Ouvrier de France (najwyższe francuskie odznaczenie dla kucharzy) i nagrodą w konkursie kuliarnym Bocuse d'or w 1991. Gotuje w najlepszym tradycyjnym stylu, łącząc doskonałe składniki, wyjątkową precyzję i elegancki sposób podawania. Na przystawkę proponujemy cepes marinés a l'huile d'amande douce (borowiki smażone w oleju migdałowym) lub foie gras de canard (smażone gęsie wątróbki podawane z buraczkami). Warto skosztować też dorsza serwowanego z tarte fine aux cepes (tartą z borowikami), pieczonej kaczki krzyżówki w grzybach i winogronach czy egzotycznej ryby-miecz z pomidorami, imbirem i kurkumą. Wystarczy zamknąć oczy i smakować.
Saint Louis Marais, rue Charles V 1, stacja metra Bastille lub Sully- Morland, tel. (33) 1 48 87 87 04 , ww.saintlouismarais.com , 99 - 160 euro.
Niewielki, uroczy hotel znajduje się w budynku z 1740 roku, całkowicie odnowionym w 2005. Zachwycają pokoje o belkowych sufitach i ładnie urządzona recepcja.
Hotel Duo Axial Beaubourg, rue du Temple 11, 4. dzielnica, tel. (33) 1 42 72 72 22, resa@axiabeaubourg.com , 58 pokoi, od 115 euro za pokój 1-osobowy do 170 za 2-osobowy.
Ten elegancki hotel położony jest w sercu Paryżu, gdzie królują sztuka i kultura. W pobliżu znajdują się największe atrakcje miasta - dzielnica Marais, Luwr, Notre-Dame, muzeum Picassa i centrum Pompidou, jak również najlepsze sauny i kluby fitness.
Hotel Tourenne Le Marais (dawniej Libertel Grand Turenne), rue de Turenne 6, 4. dzielnica, tel. (33) 1 42 78 43 25, 172 euro (pokój jednoosobowy), 176 (2-osobowy), rezerwacje http://www.accorhotels.com/gb/home/index.shtml
Ten piękny, trzygwiazdkowy hotel to połączenie staromodnego uroku i nowoczesnych udogodnień. Położony w sercu dzielnicy Marais, zaledwie 500 metrów od Place des Vosges (Placu Wogezów), budynek stanowi doskonały punkt wyjściowy do zwiedzania zabytkowego Paryża. W pobliżu znajdują się Notre Dame, Hotel de Ville, Théâtre du Châtelet i Conciergerie.