Gwiaździsty Paryż. Przechadzka po światowej stolicy luksusu

Paryż od dawna słynie jako stolica mody i luksusu. Przedstawiamy plan przechadzki po jego najszykowniejszych miejscach oraz krótki rys historyczny najelegantszych dzielnic

Początek wycieczki: : Rondo Champs-Élysées, 8.dzielnica (arrondissement), dojazd metrem: linie 1 i 9, stacja Franklin-D.-Roosevelt

Koniec wycieczki : Place de la Concorde, 8. dzielnica (arrondissement), dojazd metrem: linia 1, stacja Concorde

Avenue Montaigne, świątynia francuskiej haute couture

Zobacz jak ubierają się paryżanki w serwisie moda.gazeta.pl

Większość francuskich domów mody od drugiej dekady XX wieku mieści się przy Avenue Montaigne. Ich liczba jest imponująca - pod numerem 57 znajduje się Escada , Calvin Klein pod numerem 53, pod 51 - nowy, otwarty w 2003 roku, butik Gianfranco Ferré , a pod 49 - Thierry Mugler .

Po przeciwnej stronie rue François Ier kusi nieśmiertelna elegancja w wykonaniu Niny Ricci . Intensywne kolory strojów projektantki kontrastują ze stonowanymi barwami butiku MaxMara pod numerem 31.

Po drodze warto zwrócić uwagę na hotel Plaza Athénée pod numerem 25. Wybudowany w 1911 roku przez Julesa Lefevre, hotel gościł liczne głowy państw, książąt, ambasadorów i sławy takie jak Charles Lindbergh, Josephine Baker, Maurice Chevalier, Rudolph Valentino

Przechodzimy przez Avenue Montaigne i idziemy wzdłuż budynków o parzystych numerach.

Avenue Montaigne 22. Ten olbrzymi budynek mieścił niegdyś siedzibę stacji telewizyjnej France2. Dziś rezyduje tu marka Dolce & Gabbana.

Odrobinę dalej, pod numerem 26, znajdziemy butik Christiana Lacroix . Symfonia barw i tkanin na wystawie przyciąga wzrok wszystkich przechodniów.

Na rogu Avenue Montaigne (#30 i 32) i Rue François Ier od pięćdziesięciu lat króluje Christian Dior , znacząco przyczyniając się do międzynarodowej sławy tej alei. Podczas pierwszego pokazu mody w 1947 roku projektant zaproponował paniom zupełnie nową sylwetkę - charakterystyczną klepsydrę, odzwierciedlającą idealny kształt kobiecego ciała.

Nieopodal znajdują się butiki Céline (#38) i Chanel (#42). Dziedzictwo słynnej Coco Chanel podziwiać można na skrzyżowaniu ulicy z Rue Bayard.

Pod numerami 52 i 54 wzrok przechodniów przyciąga wystawa sklepu Louis Vitton . Olbrzymia szklana fasada kontrastuje z kamiennymi budynkami wznoszącymi się wzdłuż Avenue Montaigne. Sklep znajduje się tutaj od 1989 roku - wcześniej był to salon samochodowy marki Panhard, luksusowych pojazdów, których produkcja została obecnie wstrzymana.

Przechodzimy przez Champs-Élysées i idziemy wzdłuż Avenue Matignon.

Avenue Matignon: antyki i galerie sztuki

Poza domem aukcyjnym Christie's pod numerem 9, Aleja poszczycić się może licznymi galeriami sztuki współczesnej: Maurice'a Garnier (#9), Taménaga (#18), Daniela Malingue (#26) i Bernheima-Jeune (#27). Pod numerem 22 po drugiej stronie ulicy piętrzy się budynek inny niż wszystkie - w 1976 roku zaprojektował go na zlecenie agencji Walter Thomson architekt Vittorio Mazzuconi, łącząc klasykę ze szkłem i metalem.

Skręcamy w lewo w Rue du Faubourg-Saint-Honoré.

Rue du Faubourg-Saint-Honoré: Cardin, Hermes, Dior, Lanvin

W XVIII wieku na ulicę tę przeniosło się wielu przedstawicieli arystokracji, którzy właśnie tu postanowili wybudować swoje rezydencje. Obecnie eleganckie kamienice mieszczą wiele luksusowych sklepów i galerii antyków.

Place Beauvau najbardziej znany jest z siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych, jednak mieszczą się tu także ciekawe domy mody i galerie sztuki, których wystawy są prawdziwą ucztą dla oka - warto zwrócić uwagę na witrynę sklepu Pierre'a Cardin na rogu Avenue de Marigny czy wystawiającej na sprzedaż antyki Galerie Perrin pod numerem 98.

W porównaniu do tej strony ulicy, jej przeciwległa ściana wydaje się zastanawiająco pusta. Znajdziemy tu dom aukcyjny Sotheby's (róg Rue de Duras) i wiele sklepów z luksusową odzieżą dla kobiet.

Zachwyca elegancka wystawa sklepu Sonii Rykiel (#70), witryna sklepu Versace zaś (#62) to połączenie światła i urokliwych wzorów. Obie znajdują się naprzeciwko amerykańskiej ambasady pod numerem 41 z flagą dumnie łopoczącą nad pilnie strzeżonym wejściem.

Ambasada brytyjska od 1825 roku mieści się pod numerem 39 w hetel Charost. Warto zwrócić uwagę na przeciwległe wystawy sklepów Chloé (# 54) i Diora (#46).

Maison Hermes , numer 24. Ten słynny producent siodeł ulokował się tu już w 1837 roku! Gdy w XX wieku z okolicy stopniowo znikały prywatne rezydencje i stajnie, firma rozszerzyła działalność, tworząc między innymi słynny szal jedwabny, znany we Francji jako "le carré" (1937). Odkąd w 1956 roku Hermes wycofał się ze świata mody, produkuje - jak za dawnych lat - siodła i akcesoria.

Lanvin , numer 22. Założona przez Jeanne Lanvin w 1889 roku firma zaczęła od szycia kapeluszy, poszerzając ofertę o ubrania w 1909 roku.

Przed skrzyżowaniem z Rue Royale mijamy butiki Piaget , Gianfranco Ferré , Cartiera i Prady . Ciekawostką jest, że cesarzowa Eugenia, głęboko wierząca w przesądy, zakazała oznaczania jakiegokolwiek budynku numerem 13. Zwyczaj ów przetrwał do dziś.

Skręcamy w lewo w Rue Royale przy sklepie Gucciego i idziemy w stronę la Madeleine.

Le Village Royale

Na Rue Royale za budynkiem numer 25 skręcamy w niewielką uliczkę zwaną "Le Village Royale". W 1745 roku mieścił się tu rynek Aguesseau. Po prawej wznoszą się regularne fasady osiemnastowiecznych budynków, po lewej zaś znajdują się urokliwe domki, nadające ulicy charakter wiejski. W tym cichym zakątku, z dala od hałaśliwej Madeleine, odnajdziemy butiki Agathe, Anne Fontaine i Barbour. Nieliczne kafejki przyciągają turystów spragnionych ciszy i słońca.

Skręcamy w prawo w Rue Boissy-d'Anglas i ponownie w prawo do galerii.

Galerie de la Madeleine: ciekawostka architektoniczna

Mierzący 53 metry długości i 4 metry szerokości budynek galerii wnosi się w tej okolicy od dziewiętnastego wieku. Dziś można tu przekąsić coś w biegu lub udać się do jednego z doskonałych sklepów na niewielkie zakupy. Galeria prowadzi do kościoła La Madeleine, w których często odbywają się śluby gwiazd.

Idziemy wzdłuż placu la Madeleine po lewej stronie kościoła.

Place de la Madeleine: kryształy Baccarat i butiki dla smakoszy

Baccarat . Pod numerem 11 mieści się sklep słynnego wytwórcy kryształów. Baccarat zachwyca swoimi wyrobami od dwustu lat - już Ludwik XV wydał pozwolenie na produkcję szkła w małej wiosce Baccarat, jednak pierwsze przedmioty z kryształu powstały dopiero w 1816 roku. Kryształ Baccarat jest wyjątkowo przejrzysty; eksportuje się go na cały świat.

Hédiard , numer 21. Fasada sklepu odznacza się pasiastą czerwono-czarną markizą. Wnętrze wypełnione jest produktami spożywczymi najwyższej jakości, zdobywającymi klientów od założenia sklepu w 1880 przez Ferdinanda Hédiard. Początkowo sprzedawano tu egzotyczne produkty - kawę, herbatę i przyprawy. Dziś magazyn oferuje konfitury, anyżek, owoce z całego świata - zarówno suszone, jak i świeże - i rozmaite przyprawy.

Fauchon - pomiędzy numerami 24 i 30 ciągnie się szereg budynków oznaczonym literą "F" od Fauchon. Otwarty w 1886 roku sklep od początku przyciągał smakoszy poszukujących najbardziej wyrafinowanych smaków - od słodkiego po słony. Poza bułeczkami i ciastami sklep oferuje także wina i przyprawy.

Za kościołem skręcamy w Rue Tronchet i idziemy w stronę Boulevard Haussmann.

"Grands magasins" przy Boulevard Haussmann

Atrakcyjnie położone tuż obok Opery galerie Printemps i Lafayette od dawna stanowią ulubione miejsce zakupów zamożnych klientów poszukujących w centrum miasta przyjemności i luksusu. Le Printemps rozciąga się wzdłuż Boulevard Haussmann (##56-62), jednak tuż po otwarciu w 1865 roku zajmowała tylko róg Rue du Havre i Rue de Provence. Budując swój sklep Jules Jaluzot zapewne nie przypuszczał, jak długowieczny się on okaże. Dziś wielobrawne mozaiki i latarnie na rogach budynku słyną na cały świat (autorem projektu z 1881 był Paul Sédille).

Les Galeries Lafayette , założone w 1895 przez Alphonsa Khana i Théophila Badera, to świątynia luksusu. Sklepy mieszczą się w pięciu budynkach przy Boulevard Haussmann. Od uroczystej inauguracji galerii w 1912 roku barwne elementy zdobiące sklep główny stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w okolicy. Wybudowany w stylu bizantyjskim budynek wznosi się na 33 metry. Oświetlone okna obramowane są metalowymi ramami w stylu Art Nouveau.

Przy stacji metra Chaussée-d'Antin skręcamy w Rue Halévy i idziemy w stronę Opery.

Place de l'Opéra

Gdy Baron Haussmann projektował Place de l'Opéra, Paryżanie narzekali na jego rozmiar. Kto dziś powtórzyłby tę skargę? Z wybudowanej w latach 1854-1878 Avenue de l'Opéra rozciąga się wspaniały widok aż do placu Colette.

Warto przyjrzeć się wystawom sklepów jubilerskich Lancel i Maty (#4) w dziewiętnastowiecznych budynkach zdobionych granitową fasadą. Atmosferę najlepiej chłonąć z tarasu café de la Paix (patrz niżej).

Opuszczamy Place de l'Opéra i idziemy wzdłuż Rue de la Paix.

Rue de la Paix i Place Vendeme: biżuteria

Okolica od XIX wieku słynie ze sklepów jubilerów i projektantów. W 1815 roku swój sklep otworzył Mellerio - do tej pory funkcjonuje on pod numerem 9. Znana wśród producentów biżuterii marka przyciąga wysoko postawione osobostości i ważne instytucje. Znajdziemy tu wszystko, od prostych pierścionków zaręczynowych po wyroby ze złota i srebra, a także cenne szable noszone przez członków Akademii Francuskiej. Pod numerem 11 mieści się założony w 1911 roku sklep Cartiera .

Rue de la Paix to także siedziba wielu znanych projektantów, w tym Brytyjczyka Wortha, który urzęduje przy Rue de la Paix 7 od 1857 roku. Jacques Doucet, projektujący od 1875, był ulubieńcem takich sław jak Sarah Bernhardt czy Réjane. Luksusowe tkaniny odnajdziemy w sklepie Maupiou pod numerem 2.

Wybudowany w XVIII wieku Place Vendeme wygląda jak szkatułka z biżuterią, co czyni go doskonałą lokalizacją dla sklepów jubilerskich.

Boucheron , numer 26. Ten położony naprzeciw sklepu Alexandre Reza magazyn otworzył swoje podwoje już w 1858. Od 1893 roku znajduje się w obecnej lokalizacji w dawnej rezydencji hrabiny Castiglione.

Van Cleef & Arpels , numer 22. Ten sklep jubilerski funkcjonuje tu od 1906 roku. Jego wyroby nosiły najszykowniejsze damy XX wieku, w tym Marlena Dietrich i Jacky Kennedy.

Chanel , numer 18. Chanel działa tu od 1997. Założycielka tego domu mody słynęła z zamiłowania do biżuterii - pierwsza kolekcja została zaprezentowana już w 1932 roku.

Chaumet , numer 12. Renomowany sklep jubilerski, przeżywał chwile sławy w czasach Cesarstwa, gdy Marie-Étienne Nitot został oficjalnym projektantem klejnotów na dworze Napoleona w 1802 roku. Zaprojektował m.in. miecz, który Cesarz nosił podczas koronacji. W butikach można nadal podziwiać jego kolekcję diademów.

Dior , numer 8. Obok Bulgari jednym z najbardziej znanych sklepów jubilerskich jest Dior. Biżuterię projektuje tu Victoire de Castellane. Sklep przy Place Vendeme otworzono w 2002.

Guerlain , pod numerem 2. Założony w 1828 roku i przeniesiony na Place Vendeme w 1828. Sklep oferuje pełen asortyment kosmetyków dla gości wystawnych hoteli położonych w okolicy. Sława perfum Guerlain obiegła już cały świat.

Idziemy wzdłuż Rue de Castiglione i skręcamy w prawo w Rue Saint-Honoré.

Rue Saint-Honoré

Wzdłuż tej długiej ulicy ciągnie się szereg sklepów jubilerskich pełnych klejnotów i biżuterii retro. Pod numerem 408 wzrok przyciąga sklep Nain Bleu . Od stu lat prowadzony przez rodzinę interes słynie z doskonałych zabawek dla dzieci.

Dochodzimy do Rue Saint-Honoré i przecinamy Rue Royale. Idziemy w stronę Place de la Concorde wzdłuż budynków z nieparzystymi numerami.

Rue Royale

Ta część Rue Royale słynie ze sklepów z zastawą stołową.

Saint-Louis , numer 13. Wyroby Saint-Louis we wszystkich kolorach tęczy dodadzą barw każdemu stołowi. Znajdziemy tu m.in. kieliszki do szampana i innych trunków. Najstarszy z francuskich producentów kryształu od 1779 roku słynie z wyrobów ze szkła ołowiowego. Lalique - # 11. Nazwa jednoznacznie kojarzy się z Art Nouveau. Sklep otworzono w 1905 roku i przez kolejne sześć lat produkowana tu biżuteria nosiła ślady wpływów tego kierunku w sztuce.

Christofle , numer 9. Od założenia w 1830 roku sklep Christofle specjalizuje się w wyrobie przedmiotów z metali szlachetnych. W naczyniach i sztućcach widać niezwykłą dbałość o detale. Podobnie jak inni projektanci, Christofle rozszerzył działalność o przedmioty dekoracyjne do domów.

Maxim's , numer 3. Fasada w stylu Art Nouveau jest jedną z najbardziej charakterystycznych w okolicy. Założona w 1891 roku w dawnej rezydencji kardynała Richelieu restauracja zachowała dekoracje i atmosferę z czasów Belle Epoque do tego stopnia, że każdy odwiedzający odbędzie tu swoistą podróż w czasie. Jak zwykle w tego typu miejscach odnajdziemy tu szereg stołów zarezerwowanych dla tych, którzy chcą być widziani także z zewnątrz...

Nasze propozycje:

Dokąd na szybki lunch?

Le Flores Village Royal

Rue. Royale 25, 8 dzielnica, metro: Madeleine, tel. 01 40 17 02 19, w niedziele nieczynne, 12/20 euro. Herbaciarnia położona jest w eleganckim pasażu Le Village Royale, w bardzo spokojnej okolicy. W pogodne dni można cieszyć się słońcem na tarasie, a widok na brukowane uliczki każe tęsknić za czasami, gdy samochody nie były jeszcze znane...

Café Flo

Boulevard Haussmann 60, Printemps de la Mode, szóste piętro, 9. dzielnica, metro: Havre-Caumartin, tel. 01 42 82 58 84, w niedzielę nieczynne; w każdy wieczór poza czwartkiem - 16.77/25.92 euro. Przykryta olbrzymim szklanym dachem z 3185 płytek restauracja działa od 1923 roku i jest uznana za zabytek. Goście odnajdą tu doskonałe propozycje śniadaniowe i herbatę.

Lucas Carton , Place de la Madeleine 9, 8. dzielnica, metro: Madeleine, tel. 01 42 65 22 90, nieczynne w sierpniu i od Bożego Narodzenia do Nowego Roku; w poniedziałki, soboty i niedziele lunch - 73 euro, obiad - 254 euro.

Rzeźby w drewnie w stylu Art Nouveau, wykonane przez Majorelle, sąsiadują z lustrami i zdobieniami z powtarzającym się krętym motywem. W tej luksusowej restauracji do doskonałych potraw podawane są wyśmienite wina.

Gdzie się zatrzymać?

Hotel Ritz, place Vendome 15, 1. dzielnica, tel. 01 43 16 30 30, www.ritzparis.com

Robert Langdon, bohater "Kodu Leonarda Da Vinci", zatrzymuje się właśnie w hotelu Ritz. Ten mityczny pałac wybudowano na Place Vendeme w 1900 roku. W Ritzu stołował się Marcel Proust, Scott Fitzgerald wykorzystał nazwę hotelu w jednym ze zbiorów opowiadań, a Hemingway użyczył nazwiska hotelowemu barowi. Wewnątrz odnajdziemy pełne pluszowych foteli salony z doskonałymi malowidłami i rzeźbieniami oraz zimowy ogród. Hotelowy basen, zdobiony freskami i grecko-rzymską kolumnadą, to najelegantsza pływalnia Paryża.

W mieście

Bar de l'hetel Costes

Rue St-Honoré 239, 1. dzielnica, metro: Tuileries, tel. 01 42 44 50 25, czynne od południa do 1 w nocy. Bar odznacza się niezwykłą atmosferą i labiryntem niewielkich pomieszczeń w stylu śródziemnomorskim. W pogodne dni można usiąść na włoskim patio. To tutaj spotkamy modnych Paryżan relaksujących się przy modnej muzyce.

Café de la Paix

boulevard des Capucines 12, 9. dzielnica, metro: Opéra, tel. 01 40 07 30 20, czynne 9 :00-1 :00. Ta otwarta w 1862 kafejka to jeden z najznakomitszych projektów Haussmana, wyjątkowe i tętniące życiem miejsce. Swego czasu przychodziło tu wielu artystów, wśród nich m.in. Maurice Chevalier, Josephine Baker, Mistinguett czy Serge Lifar.

www.michelin.com

Więcej o: