Serdecznie witamy w Llanfairpwllgwyngy - llgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch!

Nie jest to zbiór chaotycznie dobranych liter, lecz najdłuższa na świecie administracyjna nazwa miejscowości

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch znajduje się w Wielkiej Brytanii, na walijskiej wyspie Anglesey. Niewielu osobom udaje się zapamiętać, a nawet poprawnie przeczytać imponującą nazwę niewielkiego miasteczka. Kto chciałby jednak podjąć to wyzwanie powinien zajrzeć na oficjalną stronę miejscowości i zapoznać się z instrukcją prawidłowej wymowy . Najpierw możemy odsłuchać poprawnego brzmienia pełnej nazwy, a następnie zabrać się do mozolnego łączenia kolejnych dźwięków według wzoru: llan - fair - pwll - gwyn - gyll - go - ger - ych - wyrn - drob - wll - llan - ty - silio - go - go - goch.

Mniej ambitne osoby, mogą zawsze spróbować zapamiętać polskie tłumaczenie Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Oto ono: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy czerwonej jaskini.

Jeszcze w XIX wieku nazwa miasteczka wyglądała o wiele skromniej. Zawierała zaledwie 20 liter i brzmiała: Llanfair Pwllgwyngyll czyli Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny. Skąd pomysł na wydłużenie nazwy? W 1850 roku zakończono budowę trakcji kolejowej między miejscowościami Chester i Holyhead. Na tej trasie znalazło się dzisiejsze Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Mieszkańcy zastanawiali się, jak zatrzymać u siebie podróżnych i zamienić miasteczko w miejsce atrakcyjne dla turystów. Na jeden z najlepszych pomysłów marketingowych wszech czasów, czyli wydłużenie nazwy, wpadł anonimowy szewc z Menai Bridge. Ten prosty zabieg sprawił, że do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ściągają dzisiaj tłumy turystów tylko po to, by zrobić sobie zdjęcie na tle szyldu z nazwą miasteczka. Do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch można dostać się samochodem, pociągiem oraz promem (połączenie m.in. z Dublinem). Najbliższe lotniska z lotami rejsowymi znajdują się w Liverpoolu i Manchesterze. Jeżeli przy zakupie biletu nadal nie będziemy w stanie wymówić nazwy miejsca do którego jedziemy, można posłużyć się jego umowną, skróconą wersją - Llanfairpwll.

Autor: Anna Budyńska

Znasz ciekawe miejsca, podróżujesz? Masz hity z sieci? Napisz do nas: bermudy@g.pl

Zobacz też:

Wulgarne miasteczko?

Więcej o: