Na weekend: Wilno to wciąż polskie miasto

Co robić w Wilnie w jeden dzień? Tak, żeby nie przegapić niczego, ale również tak, żeby chciało się tu wracać.

Zobacz też: Sylwester 2008/2009 w Wilnie

Najlepiej z samego rana po prostu zacząć od przechadzki po starówce. To właśnie tu możemy zobaczyć najpiękniejsze w Wilnie różnobarwne fasady budynków, to właśnie tu możemy nauczyć się w praktyce czym jest barok. Wiele z tych przepięknych budynków i kościołów nie jest nawet wspomniana w przewodnikach, więc warto samemu otworzyć ciężkie, nieoznaczone bramy jakiejś pomniejszej świątyni i w spokoju, bez tłumów, zachwycać się wysublimowanymi zdobieniami w tak charakterystycznych dla tego okresu kolorach. Wędrując po Starym Mieście nie możemy ominąć osławionej Ostrej Bramy. Spacer po Wilnie wzdłuż niemalże pocztówkowych uliczek dobrze nas nastroi na resztę dnia.

Panorama WilnaPanorama Wilna Fot. Shutterstock

Jeszcze przed obiadem warto zahaczyć o Górę Trzech Krzyży - może nawet nie tyle ze względu na architekturę tego miejsca, co jego historię. Właśnie tutaj, za czasów Olgierda Giedyminowicza, umęczono siedmiu franciszkanów - czterech stracono do przepływającej poniżej Wilenki, a trzech ukrzyżowano i postawiono na górze. Początkowo drewniane, później betonowe krzyże były wielokrotnie zmieniane, a podczas jednej z nocy w 1950 roku, na rozkaz władz ZSRR, zostały wysadzone. Odbudowano je dopiero 19 lat temu. Szkoda tylko, że legenda o męczeńskiej śmierci Franciszkanów nie została potwierdzona przez źródła historyczne.

WilnoWilno shutterstock

Wycieczka na górę nieco nas zmęczyła, więc już najwyższa pora na obiad i tradycyjne ceburekai, czyli pierogi nadziewane mięsem, podawane razem z zupą. Dostaniemy je praktycznie w każdym miejscu.

Góra Trzech KrzyżyGóra Trzech Krzyży shutterstock

Po południu warto się zobaczyć Cmentarz na Rossie. Za urokliwymi, zbudowanymi z czerwonej cegły murami, kryją się groby wielu ważnych osób dla polskiej, litewskiej i białoruskiej historii oraz grobowce tych polskich żołnierzy, którzy polegli w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. I to właśnie cmentarz wojskowy, z betonowymi, jednakowymi nagrobkami, najbardziej przytłacza. Warto też zobaczyć wystające z zieleni nagrobki na Górze Literackiej. Nie sposób wymienić wszystkie nazwiska tych, którzy tu spoczywają, warto jednak wspomnieć, że przy grobie matki Józefa Piłsudskiego znajduje się jego serce.

A na zachód słońca możemy pójść na Wieżę Giedymina, będącą pamiątką po zamku wybudowanym na początku XV wieku. Przez wszystkie lata spełniała wiele funkcji - więzienia, fortyfikacji, ludwisarni. Dziś to przede wszystkim muzeum bitwy pod Grunwaldem oraz wyposażenia militarnego. I doskonały widok na miasto.

WilnoWilno shutterstock

Po całym dniu zasłużyliśmy na skosztowanie miodu pitnego w jednym z wielu barów na brzegu rzeki lub tradycyjnej nalewki z 27 leczniczych ziół.

Litwa to bardzo wygodny kraj do podróżowania dla Polaków. Nie musimy uczyć się nowego języka ani pani w sklepie pokazywać czekolady na migi. Tu niemal każdy mówi po polsku. I nie jest to nic zaskakującego, mając w pamięci historię Wilna, która nierozerwalnie związana jest z Polską od samego swojego początku. Prawa magdeburskie nadał miastu Władysław Jagiełło - król Polski i wielki książę litewski. W znajdującym się poza polskimi granicami mieście, wielu mieszkańców czuje się Polakami.

Autor: Kamila Kielar

Więcej o: