Wyjazd na Orkady - kamiennie kręci

To jedno z takich miejsc, że człowiek czuje się jak w innej rzeczywistości. Trochę jak z Władcy Pierścieni, trochę jak z Parku Jurajskiego. Na wyspach odkryto wiele pamiątek z zamierzchłych czasów, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Jednym z najciekawszych pomysłów na zwiedzenie wysp jest przemierzenie ich na rowerze. Sprzęt można wypożyczyć za około ?60 za tydzień w niemal każdym miejscu, zwłaszcza na Mainland, największej wyspie archipelagu. Wiele z prehistorycznych pamiątek znajduje się w pewnej odległości od miasteczek, więc najłatwiej dotrzeć do nich właśnie tym sposobem. A w dodatku nie musimy się martwić, że ucieknie nam ostatni autobus.

orkady - niesamowity krajobrazorkady - niesamowity krajobraz shutterstock

Graffiti dla łupieżców

Najcenniejsze starożytne pozostałości znajdują się w Stenness, 4 kilometry od Stromness, z którego regularnie jeżdżą autobusy. Na sam początek wycieczki w minione czasy warto obejrzeć pojedyncze, wolnostojące głazy, przypominające postacie wartowników, których istotne znaczenie zostało dawno zapomniane. Znajdujące się one na obrzeżach Stennes i Brodgar.

Orkady Stenness Orkady Stenness  shutterstock W Stenness znajdziemy również pozostałości kamiennych kręgów - dziś wprawdzie stoi tam zaledwie 4 z 12 oryginalnych płyt, ale wciąż imponują swoją wielkością i wiekiem. Jedna z nich ma ponad pięć metrów, a zostały postawione około 2,5 tysiąca lat przed naszą erą.

Kamienne kręgi na OrkadachKamienne kręgi na Orkadach shutterstock

Inny krąg znajdziemy w wymienionym już Brodgar. Stoją tam 22 głazy (z początkowych 60), niektóre mają wysokość ponad 5 metrów. Krąg przyciąga nie tylko spragnionych niepowtarzalnych widoków turystów, ale również błyskawice. W 1980 roku piorun zwalił jeden z głazów.

Orkady - kamienne kręgi powstały około 4500 lat temuOrkady - kamienne kręgi powstały około 4500 lat temu shutterstock

Dodatkowo możemy wybrać się na wschód Stenness, gdzie znajduje się odkopana neolityczna wioska Barnhouse . To właśnie tutaj możemy podziwiać Maes Howe - liczący sobie ponad 5 tysięcy lat bezsprzecznie najpiękniejszy grobowiec w tej części Europy. Do komnaty dojdziemy długim, choć niskim kamiennym korytarzem, stopniowo prowadzącym do środka prawie siedmiometrowego kopca.

orkadyorkady shutterstock Maes Howe oferuje też wyjątkowe i zachwycające precyzją widowisko. Zachodzące słońce oświetla czerwonym kolorem wejście do komnaty grobowej. Ten motyw wykorzystali twórcy filmów o Indianie Jonesie. Zachody te są nagrywane w grudniu i styczniu i można je obejrzeć na stronie www.maeshowe.co.uk.

W XII wieku do komnaty wdarli się Wikingowie w poszukiwaniu skarbów. Jedyną rzeczą, jaką znaleźli było... graffiti na ścianie, mówiące między innymi o tym, że Thorni przespał się z Helgi . A mówią, że świat się zmienia.

Orkady - od brzegu wabią pięknymi klifamiOrkady - od brzegu wabią pięknymi klifami shutterstock

Dinozaury są młodziutkie

Zamieszkanych jest zaledwie 17 z 70 wysp. Na reszcie panuje morze i ptaki. Bo choć kamienne kręgi, budowle i płyty mogą przyprawić o zawrót głowy, to nie wolno zapomnieć o przyrodzie. Najbardziej efektownymi jej przykładem na wyspie są wznoszące się pionowo klify. Trafić na nie możemy między innymi na wyspie Hoy (drugiej największej w archipelagu).

OrkadyOrkady shutterstock

W wiosce Burray znajdują się natomiast skamienieliny ryby liczące sobie 360 milionów lat, a więc starsze 200 milionów lat od dinozaurów.

Nie sposób wymienić wszystkich śladów prehistorii znajdujących się na Orkadach. Jedynym rozwiązaniem jest samemu udać się na północ Szkocji i odwiedzić wszystkie te miejsca, które kształtowały nie tylko szkocką, ale i europejską kulturę.

Autor: Kamila Kielar

Zobacz też:

Bory Tucholskie prawie jak Stonehenge

Więcej o: