Stolica: Bangkok
Waluta: baht (BHT), 1 BHT = 100 satangów; 1 USD = ok. 33,50 BHT
Język urzędowy: tajski
Inne języki: angielski (głównie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych)
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
PRZEPISY CELNE
PRZEPISY PRAWNE
MELDUNEK
UBEZPIECZENIE
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
BEZPIECZEŃSTWO
PRZYDATNE INFORMACJE
Obywatele polscy udający się do Tajlandii objęci są obowiązkiem wizowym. W zagranicznych placówkach dyplomatyczno-konsularnych Tajlandii można otrzymać wizę tranzytową do 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni, wizę dla nieimigrantów (non-immigrant visa) do 90 dni, zależnie od celu pobytu (udział w szkoleniu, studia itd.). Z uwagi na zmieniające się warunki wydawania wiz należy jednak przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy w Ambasadzie Królestwa Tajlandii. Od 2003 r. Tajlandia znacznie zaostrzyła sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Za stwierdzone łamanie tego przepisu grozi kara więzienia lub deportacja. Uzyskanie wizy na ponad 90 dni wymaga uprzedniej zgody tajskich władz imigracyjnych. Obywatele polscy mają możliwość uzyskania wizy do 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na 23 przejściach granicznych, m.in. w międzynarodowych portach lotniczych w Bangkoku, Chiang Mai, Hat Yai, Phuket, Krabi czy Samui oraz na niektórych przejściach lądowych - pełna lista aktualizowana jest na stronie internetowej MSZ Tajlandii: www.mfa.go.th (uwaga: nie ma możliwości uzyskania wizy na przejściu lądowym z Kambodżą.) W tym celu przy wjeździe należy wypełnić aplikację wizową w języku angielskim, wnieść opłatę za wizę w wysokości 1000 BHT, załączyć 1 fotografię, wykazać się posiadaniem biletu powrotnego lub biletu do innego kraju w ciągu następnych 15 dni (14 nocy) oraz wystarczającej ilości środków płatniczych na pobyt - ok. 20 000 BHT na osobę (dotyczy to osób powyżej 12. roku życia). Wizę 15-dniową można przedłużyć jednorazowo o 7 dni. O przedłużenie pobytu (wizy) należy ubiegać się wyłącznie w Tajskim Biurze Imigracyjnym (opłata za wniosek wynosi 1900 BHT). Wniosek należy złożyć osobiście. Należy wystrzegać się korzystania z nielegalnie oferowanych przez biura podróży lub pośredników usług w zakresie przedłużania ważności wizy. Policja i straż graniczna nie uznają wiz uzyskanych w ten sposób i uważają je za sfałszowane, za co grozi aresztowanie. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd. Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu - osoby takie są z reguły zawracane do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty. Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 BHT (z reguły jest ona wliczona w cenę biletu), a na liniach krajowych - od 50 do 200 BHT, zależnie od lotniska.
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Za niektóre towary zakupione podczas pobytu w Tajlandii można przy wylocie uzyskać zwrot podatku VAT. Warunkiem jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru. Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.
Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany czy tabletki ecstasy), lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie przynajmniej do wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.
Istnieje obowiązek meldunkowy. Każdy z przyjeżdżających przed przekroczeniem granicy obowiązany jest wpisać do karty wjazdu/wyjazdu adres zamieszkania w Tajlandii, a w razie jego zmiany w ciągu 24 godzin poinformować o tym władze imigracyjne. Turyści korzystający z usług hoteli, moteli itp. spełniają ten obowiązek, wypełniając kartę hotelową.
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, aczkolwiek Ambasada zaleca wykupienie ubezpieczenia. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi mającymi swych przedstawicieli w Tajlandii.
Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, chociaż w tym kraju, podobnie jak w całym regionie, głośno było w ostatnich latach o epidemii ptasiej grypy. Zagrożenie niemal minęło. Należy jednak zachować ostrożność przy kontaktach z żywym drobiem i ptakami. W Tajlandii nie są wymagane specjalne szczepienia. Należy przestrzegać zaostrzonych zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nie ma żadnego problemów z dostępem do opieki medycznej. Usługi medyczne w Tajlandii są na bardzo wysokim poziomie, ale za dość wysoką opłatą. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 500-800 BHT, doby w szpitalu (zależnie od standardu) - od 2000 do 5000 BHT (i więcej, nawet do 20 000 BHT). Przed wyjazdem z Polski należy się upewnić, że ma się wykupione ubezpieczenie zdrowotne.
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo dobrym stanie na terenie całego kraju. Istnieje szeroka sieć autostrad - nie tylko w Bangkoku. Nie ma problemów z wypożyczeniem samochodu i motocykla; zalecane jest przy tym korzystanie z wiarygodnych, sprawdzonych wypożyczalni oraz spisywanie legalnych umów. W przeciążonym ruchem samochodowym Bangkoku działa bardzo przydatna sieć kolei naziemnej (Sky Train), a także metro (22 km). Obie sieci są w trakcie rozbudowy, także w kierunku nowego lotniska Suvarnabhumi, czynnego od września 2006 r.
Nie ma żadnych ograniczeń. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne (szczególnie w czterech prowincjach przy granicy z Malezją - Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani).
W Tajlandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Kraj jest w zasadzie bezpieczny dla turystów, ale dość często (zwłaszcza w hotelach) zdarzają się kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego i paszportów oraz próby naciągania turystów na wyższe opłaty. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami ani też korzystać z poczęstunku, np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, że zawierają one narkotyki. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (można porozumieć się w języku angielskim).
1. Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuacje konfliktowe może spowodować okazanie braku szacunku dla majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy), dla miejsc kultu religijnego (w świątyniach wymagany jest odpowiedni strój), a także dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę podczas zakupów czy usługi. 2. W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się załagodzić sytuację uśmiechem; podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania konfliktu, a wręcz pogarszają sytuację. 3. Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci). 4. Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty czy klapki są niedozwolone). 5. W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Można je wymienić w najbliższym oddziale jednego z tutejszych banków. 6. Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd. 7. Należy uważać przy przechodzeniu przez jezdnię i szczególnie zwracać uwagę na motocyklistów. 8. Warzywa i owoce należy myć przed spożyciem. 9. Za zaśmiecanie Bangkoku grozi grzywna w wysokości 2000 BHT.