Wieści z europejskich stoków - Austria, Włochy, Czechy, Szwajcaria

Walk of Sports w Radstadt

850 km tras zjazdowych, 160 km tras biegowych i 6-km oświetlony tor saneczkowy - to zimowa oferta Radstadt, średniowiecznego miasteczka położonego w regionie narciarskim Amadé, 70 km od Salzburga. Trasy obsługuje 8-osobowa kolejka gondolowa i 270 wyciągów. Są tu szkółki narciarskie, snowboardowe oraz narciarstwa biegowego. Można zagrać w tenisa, pojeździć na łyżwach lub konno w hali. Można też pospacerować ulicami Radstadt ozdobionymi rzeźbami słynnych sportowców (Walk of Sports) - są wśród nich m.in. Hermann Maier, Andreas Schifferer i Walter Habersatter. Pod koniec stycznia w Taurach odbywa się Międzynarodowy Bieg Narciarski, w którym uczestniczy 1000 osób. W regionie Amadé narciarze mają do wyboru pakiety: all-inclusive i all-inclusive z gwarancją śniegu - czterodniowy od 239 euro lub siedmiodniowy od 409.

www.austriatourism.com

Maraton w Dolomitach

Zima w Południowym Tyrolu to czas jarmarków, festiwali, zawodów. Planując wyjazd na narty, warto przejrzeć kalendarz imprez. Oto niektóre z nich:

W Bolzano, Bressanone, Brunico, Merano i Vipiteno trwają jarmarki bożonarodzeniowe. Można kupić regionalne przysmaki oraz dzieła miejscowych artystów i rzemieślników, a także posłuchać kolęd. W Merano działa Klub Małej Gwiazdki dla najmłodszych (wesołe miasteczko, poczta Św. Mikołaja, piekarnia dla dzieci).

www.suedtirol.info/christmasmarkets

Festiwal Balonów w Dobbiaco (Toblach) od 6 do 13 stycznia to możliwość podziwiania Dolomitów z innej perspektywy. Liczne atrakcje organizator zapewni również dzieciom.

www.ballonfestival.it

18. Międzynarodowy Festiwal Śniegu, 9-11 oraz 14-16 stycznia - w miasteczkach San Candido i San Vigilio staną rzeźby ze śniegu.

www.snow-festival.com

32. Maraton Narciarski w Alta Austeria (Hochpustertal), 12-13 stycznia. Pierwszego dnia odbędzie się wyścig klasyczny na dystansie 28 km, drugiego - łyżwiarski, 42 km.

www.ski-marathon.com

31. Międzynarodowe Zawody w Narciarstwie Biegowym, Dobbiaco Cortina, 3 lutego.

www.dobbiacocortina.org

Maraton Narciarski, Sella Ronda, 7 marca. Wystartuje w nim ok. 300 dwuosobowych drużyn wyposażonych w sprzęt wspinaczkowy i latarki. Początek w miejscowości Arabba, trasa liczy 42 km.

www.sellaronda.it , www.suedtirol.info

Zima za miedzą

W graniczącym z Polską woj. pardubickim (północno-wschodnie Czechy) znajdziemy rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe, m.in. Gór Żelaznych, Orlickich i Niziny Połabskiej. Tu leży trzeci najwyższy szczyt Czech - Kralicki Śnieżnik (1423 m n.p.m.) i mamy tu wiele ośrodków narciarskich. Do najpopularniejszych należą:

Dolni Morava (750-1140 m n.p.m.) - ośrodki SKI Snežnik i Vetrný Wierch z wyciągami, kilometrami tras biegowych i zjazdowych, centrum informacji, bezpłatnym skibusem i parkiem snowboardowym z przeszkodami;

Czeskie Petrowice (650-740 m) - jest tu pięć wyciągów, trasy biegowe i zjazdowe, snowpark oraz szkółka narciarska i snowboardowa;

Mladkov - Petrovieky (570-700 m) z trasami zjazdowymi o średnim poziomie trudności, snowparkiem i trasami biegowymi;

Riczki (740-992 m) - najlepszy ośrodek narciarski w Górach Orlickich i jeden z lepszych w Czechach, trasy o czterech stopniach trudności.

www.czechtourism.com , www.vychodni-cechy.info

Co słychać w Valais

Leukerbad. Znajdziemy tu ok. 50 km tras zjazdowych, 25 km biegowych oraz duży ośrodek sportowy ze ścianką wspinaczkową, halą do gry w curling, kortem tenisowym i siłownią. Narciarze mogą zregenerować siły w największym szwajcarskim kompleksie basenów termalnych i wellness - z 65 źródeł wypływa dziennie 3,9 mln litrów wody o temperaturze 51 stopni.

www.leukerbad.ch

Nendaz. Zjazd z przewodnikiem i z pochodniami na nartach lub snowboardzie ze stoków Tracouet, plus rozgrzewający aperitif - w każdy czwartkowy wieczór, 18 franków od osoby. Mont-Fort Ski Safari to trzy dni zjazdów na nartach lub desce trasą "4 Dolin" (każdego wieczoru powrót do Nendaz). Czym jest freeride, dowiemy się podczas Freeride Sessions z doświadczonym instruktorem - w każdy piątek, zgłoszenia najpóźniej do środy wieczorem, minimum cztery osoby, 100 franków/osoba, trzeba mieć wykrywacz lawinowy (do wypożyczenia). Imprezy: 31 grudnia - sylwester na wolnym powietrzu; 19 stycznia, 22 lutego, 22 marca - narty przy blasku księżyca; 9 lutego - konkurs freestyle (narty lub snowboard); 14 lutego - wyścig narciarski dzieci pod patronatem federacji szwajcarskich szkółek narciarskich Swiss Snowsports; 2 marca - Grand Prix Migros; 29-30 marca - Nendaz Freeride, 13 kwietnia - Waterslide. Specjalna oferta dla narciarzy: 7 noclegów w apartamencie + 6-dniowy skipass na sektor Les 4 Vallées + darmowy wstęp do centrum sportowego - od 310 euro.

Nendaz Tourisme, info@nendaz.ch , www.nendaz.ch

Tyrol dla dzieci

Tyrolski region Serfaus-Fiss-Ladis w Austrii to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi. Blisko 140 tys. m kw. na wysokości 1400-2000 m n.p.m. zarezerwowano wyłącznie dla najmłodszych. W kilku ośrodkach (m.in. Śnieżna Łąka dla Dzieci na Komperdell k. Serfaus, Dziecięcy Świat Berty w Fiss, Murmlipark w Serfaus) 250 instruktorów z przygotowaniem pedagogicznym uczy jazdy na nartach i snowboardzie w języku ojczystym dzieci. Mali narciarze mają do dyspozycji m.in.: domki, w których mogą się ogrzać i pobawić, restauracje, bajkową i indiańską wioskę, wieżę wspinaczkową, karuzelę, park przygód, kolejkę linową Murmli i wyciągi taśmowe.

Serfaus-Fiss-Ladis Information, info@serfaus-fiss-ladis.at , www.serfaus-fiss-ladis.at

Więcej o: