Nowinki z beskidzkich stoków. Na Bartusia i Harnasia

W Beskidach rozpoczął się już sezon narciarski. Teraz wszystko zależy od pogody

Jako pierwsze (10/11 listopada) powiozły narciarzy wyciągi na szczyrkowskim Białym Krzyżu: Bartuś, Harnaś i Biały Krzyż. Tydzień temu ruszyły też wyciągi na Pośrednim w ośrodku Czyrna Solisko, Krasnal w Szczyrku, Kubalonka i Stożek w Wiśle oraz kilka w Beskidzkiej Trójwsi (Istebna, Koniaków, Jaworzynka). Jednak w międzyczasie się ociepliło i nie wiadomo, które z nich będą czynne w ten weekend. W Pilsku ma też ruszyć kolejka linowa i kilka wyciągów.

***

W Szczyrku u podnóży Skrzycznego jest kilkadziesiąt kilometrów tras narciarskich, liczne wypożyczalnie sprzętu, szkoły nauki jazdy. Szczyrkowski Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS modernizuje dwuetapową kolej linową na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Dotąd narciarze, wyjeżdżając na górę, marzli na drewnianych krzesełkach. Wymieniono je na nowoczesne, z nieprzemakalną wykładziną, są także nowe układy sterowania, hamowania, elektryka. Unowocześniono peron dla narciarzy - teraz łatwiej wysiadać. Przed sezonem gruntowny remont przeszedł hotel Harnaś.

Nadal nie wiadomo (jak zresztą od kilku lat o tej porze roku), jaka będzie sytuacja w drugim dużym szczyrkowskim ośrodku narciarskim Czyrna Solisko. Choć to największy narciarski kompleks w Polsce, może się okazać, że większość wyciągów będzie stała. To efekt konfliktu między Gliwicką Agencją Turystyczną a częścią prywatnych właścicieli gruntów na trasach i pod wyciągami. Ci ostatni domagają się komunalizacji lub prywatyzacji ośrodka.

www.szczyrk.pl

***

Czantoria z kolejką linową to jedna z największych atrakcji słynącego z leczniczego klimatu Ustronia. Od ubiegłej zimy narciarze zamiast wysłużonymi, blisko 40-letnimi krzesełkami wyjeżdżają na górę nowoczesnymi czteroosobowymi kanapami. Teraz przybyła kolejna atrakcja - Edukacyjne Centrum Meteorologii i Energii Odnawialnej, które powstało głównie z myślą o dzieciach. W ośrodku obok górnej stacji kolejki turyści mogą zobaczyć, jak wykorzystuje się różne zjawiska meteorologiczne. Stanęły tam m.in.: turbina wiatrowa wytwarzająca prąd, kolektor słoneczny podgrzewający wodę oraz samograj (wytwarza dźwięki dzięki energii słonecznej). Są także urządzenia meteorologiczne, jakie w stacjach badawczych stosowano kilkadziesiąt lat temu. Komu znudził się stok, może wybrać się np. na Równicę i skorzystać z całorocznego toru saneczkowego typu rollercoaster - ma 650 m długości i zakręty, na których podczas jazdy zapiera dech.

www.ustron.pl

***

W Korbielowie w ośrodku narciarskim Pilsko (ok. 20 km tras) czynna będzie wreszcie kolejka linowa na Halę Szczawiny. Ma ponad 1,6 km długości, dwuosobowe krzesełka pokonują trasę w 13 min. Wyciąg (używany, sprowadzony z Alp) zamontowano jeszcze przed ubiegłorocznym sezonem, ale z powodu awarii czynny był zaledwie parę dni. Latem udało się go naprawić, tej zimy ma działać bez problemów. Czynny też będzie darmowy wyciąg (150 m) przewożący narciarzy z parkingu pod dolną stację kolejki linowej.

http://korbielow.net

***

W Wiśle, rodzinnym mieście Adama Małysza, ma się zakończyć przebudowa skoczni narciarskiej w Wiśle-Malince. Na fanów skoków czeka także galeria z trofeami Małysza, m.in. Kryształowe Kule i medale. W ośrodku narciarskim Stożek poszerzono niebieską trasę (ponad 1,5 km). Narciarzy dowożą pod stok busy. Wyciąg Kiczera ma nową drogę dojazdową oraz parking na 150 samochodów. Ośrodek kupił też armatkę śnieżną. Rozbudowano Karczmę Góralską przy dolnej stacji wyciągu - powstało m.in. zadaszenie z kominkiem, a także pobliski hotel Stok.

www.wisla.pl

Więcej o: