Drewniane, położone przy górskich szlakach bacówki mają niepowtarzalny klimat, podobną budowę oraz wspólne korzenie. Można w nich zjeść posiłek lub przenocować, nie schodząc w dolinę. Można tu również spędzić sylwestra...
W świetlico-jadalni z kominkiem na ławach wokół stołów wspólnie zasiadają turyści, a często także gospodarze. Przyjaźnie skrzypiące schody prowadzą do pokoi, dość ciasnych, ale przytulnych. Łóżka zwykle drewniane, czasem piętrowe. Na ścianach rzeźby, zdjęcia, pamiątki, obrazy, suszone zioła, regionalne ozdoby. Widoki z okien niepowtarzalne. To, czy chce się wracać do bacówki, zależy od gospodarzy tych turystycznych schronów (pierwotnie taką miały pełnić funkcję). Najczęściej są to ludzie, którzy w swoją pracę wkładają całe serce.
Pierwsza bacówka powstała w 1975 r. na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Budynek postawiono u stóp góry we wsi Solówka z zamiarem przeniesienia go helikopterem na Rycerzową (1120 m n.p.m.), ale okazało się, że maszyna jest za słaba. Trzeba było go rozłożyć i furmankami zawieźć na górę, tam ponownie złożyć i wykończyć.
Do stałych imprez należą zabawy sylwestrowe. Najlepiej wspominam uśmiech gospodarza i ludzi, którzy potrafią się bawić i świadomie wybrali to miejsce na powitanie Nowego Roku. O północy ognisko na skrzypiącym śniegu i życzenia w trzaskającym mrozie, pod gwiazdami, wśród górskiej ciszy, potem tańce (czasem nawet boso) na śniegu. Goście sami wybierają muzykę i proponują zabawy.
Turnus sylwestrowy zazwyczaj trwa kilka dni, jest więc szansa poznać się bliżej. Prócz imprez integracyjnych, śpiewów przy gitarze i kuligów, najważniejsze są wspólne wędrówki po okolicznych szlakach.
Bacówki to także cykliczne slajdowiska, koncerty i rajdy (np. Noc Krawculi, rajd nocny z metą w bacówce na Krawcowym Wierchu, Gitarą i Grulem czy Otwarta Scena Piosenki Autorskiej na Rycerzowej). Można poczytać książki turystyczne czy pograć w gry planszowe, latem przesiadywać godzinami na tarasie, słuchając świerszczy, ptaków i żab, a zimą słuchać górskich piosenek przy kominku.
Każda bacówka ma swój smaczny sekret, którym przyciąga gości. Zależnie od dnia gospodarze proponują zupy, bigos, pierogi i inne dania wykonywane, zawsze świeże. Bacówka Pod Małą Rawką poleca grule z bundzem, czyli ziemniaki zapiekane z owczym serem, masłem, przyprawami i sosem czosnkowym (według własnej receptury), a na Krawcowym Wierchu zjemy wyśmienite racuchy.
Na mocy porozumienia gospodarzy czterech bacówek - na Maciejowej, Wielkiej Rycerzowej, Krawcowym Wierchu i nad Wierchomlą - powstał Klub Bacówkarza. Jego członkowie mają 20 proc. zniżki na noclegi oraz darmowy nocleg w wybranej bacówce po przenocowaniu w czterech innych należących do klubu ( http://krawcow.pttk.pl/akt/akt-klub.php ).
Nocleg w pokojach 2-, 3-, 4-osobowych - 16-25 zł, honorowane są m.in. zniżki PTTK, Klubu Bacówkarza, karta Euro 26
Bacówka na Rycerzowej - Beskid Żywiecki, rok powstania 1975, http://rycerzowa.pttk.pl - brak miejsc
Bacówka na Lubaniu - Gorce, 1975 r., spłonęła w 1978 r.
Bacówka w Jaworzcu - Bieszczady, 1976 r. , tel. 0 509 244 934, www.jaworzec.eu; 31 grudnia - 1 stycznia 2008 - impreza sylwestrowa, ognisko o północy, przekąski, danie gorące, grzane wino - 250 zł
Bacówka na Krawcowym Wierchu - Beskid Żywiecki, 1976 r., http://krawcow.pttk.pl - brak miejsc
Bacówka w Bartnem - Beskid Niski, 1977 r., http://interpro.home.pl/beskid_bartne.htm - brak miejsc
Bacówka na Maciejowej- Gorce, 1977 r., tel. 018 447 57 29, http://maciejowa.pl; 29 grudnia - 1 stycznia (3 noclegi, w sobotę wspólna kolacja, w niedzielę ognisko integracyjne; impreza sylwestrowa - szwedzki stół, dwa ciepłe posiłki, ognisko, sztuczne ognie, Nowy Rok - śniadanie - 300 zł)
Bacówka nad Wierchomlą - Beskid Sądecki, 1978 r. (większa od pozostałych), www.wierchomla.republika.pl - brak miejsc
Bacówka pod Małą Rawką- Bieszczady, 1979 r., http://www.rawki.pl - brak miejsc
Bacówka na Brzance - Pogórze Ciężkowickie, 1981 r., tel. 014 652 68 02, www.brzanka.republika.pl; sylwester dla grup 20-24 osób, cena do negocjacji
Bacówka w Jamnej - Pogórze Rożnowskie, 1985 r., http://www.staff.amu.edu.pl/~jamnabac - nie ma imprezy sylwestrowej
Bacówka pod Honem - Bieszczady, 1986 r., tel. 0 503 137 279, www.podhonem.home.pl; 27 grudnia - 1 stycznia - posiłki, biesiada sylwestrowa, kulig - 450 zł/osoba