Powierzchowne piękno powoduje głębokie uczucia

Jak tak idylliczny i piękny krajobraz mógł stworzyć pisarza takiego jak Henrik Ibsen, sięgającego w najbardziej mroczną głębię człowieka - czy wyrósł on pośród bujnych zielonych wzgórz, spokojnych rybackich wiosek i pokrytych śniegiem szczytów górskich?

Tu mieszka nordyckie lato. Wyobraź sobie najbielsze, najzieleńsze i najbardziej niebieskie kolory, wśród których słońce ogrzewa stare drewniane budynki, a po gazetę płyniesz łodzią.

To krajobraz nasycony tradycją i kulturą, gdzie objadając się świeżymi krewetkami, możesz spacerować pośród białych drewnianych domków, otoczony zapachami i dźwiękami z morza, rozkoszować się filiżanką kawy lub zimnym piwem w kawiarni na nabrzeżu albo też zjeść niewyobrażalnie efektowną rybę w minimalistycznej restauracji.

Przez setki lat miejsce to było ogniskiem norweskiej kultury. Wikingowie, imponujące kościoły słupowe (stavkirker), trolle i księżniczki, a także głębokie jeziora i tajemnicze lasy miały wpływ na takich twórców, jak Theodor Kittelsen, Henrik Ibsen i Edvard Munch. Dziś południowa Norwegia pozostaje skarbcem kultury, z różnorodną ofertą festiwali muzycznych, teatralnych i kulturowych, wieloma muzeami i zabytkami.

Ukryte perły

Pojedź konno przez gęste lasy, ze słońcem prześwitującym przez listowie, jak księżniczka z prastarej norweskiej bajki. Zbadaj historyczny kanał Telemarkskanalen, dawną twierdzę czy też mające niepowtarzalny charakter wysepki Lyngor, rozbij namiot na skalistym wybrzeżu, gdzie towarzyszy ci usypiające kołysanie fal. Albo znajdź własne pole truskawkowe, gdzie zobaczy cię tylko uśmiechnięte słońce.

Wejdź w norweskie lato. Może pozostanie w tobie na zawsze.

Lato dla Norwegów nazywa się "Sorlandet"

Sorlandet to norweska nazwa pasa wybrzeża i przepięknych szkierów, znajdujących się pomiędzy Flekkefjord i Risor. Większości mieszkańców Norwegii kraina ta kojarzy się jednoznacznie z latem, słońcem i miłymi wspomnieniami wakacyjnymi, a historie o wspaniałych wakacjach w Sorlandet są opowiadane przez rzesze zadowolonych Norwegów. Pojedź zatem na norweskie wakacje i znajdź swą własną perłę.

Białe miasteczka

Wzdłuż wybrzeża Sorlandet położone są czarujące miasteczka nabrzeżne, gdzie rybołówstwo, rękodzieło i europejski handel pozostawiły swoje ślady. Znajdziesz tu wąskie uliczki, porty, parki, sklepy, restauracje, muzea, a przede wszystkim charakterystyczne, pomalowane na biało drewniane domy. W tych właśnie miasteczkach znajdziesz urocze połączenie dawnej idylli i nowoczesnego norweskiego życia miejskiego, które jest tak bardzo cenione przez większość Norwegów. Kto poszuka, znajdzie tu najbielsze lato.

Udane i dziecięce lato

Ogród Zoologiczny w Kristiansand (Kristiansand Dyrepark) jest największym zoo w Norwegii, z 80 gatunkami zwierząt i ponad 500 osobnikami. Pomyśl, że w małej Norwegii możesz znaleźć całą rodzinę tygrysów syberyjskich! A jest tu o wiele więcej: karuzele, park rozrywki, cyrk, kompleks basenów i statek piratów. Pośrodku parku jest także duży plac zabaw z atrakcjami dla najmłodszych. Czynne cały rok. Wodny park rozrywki Bo Sommarland w Telemarku jest znany ze swych szalonych atrakcji wodnych i wyzwań, dających prawdziwego "kopa". Jest tu dawka adrenaliny i napięcie dla wszystkich. W Sommarland udało się połączyć trudne z bezpiecznym. Dlatego przewidziane są także formy aktywności, dozwolone dla najmłodszych. Położony niedaleko Oslo Tusenfryd jest klasycznym parkiem rozrywki z atrakcjami zarówno dla małych, jak i dużych, od pełnych szybkości kolejek górskich po odrębny dział dziecięcy.

Kanał Telemarkskanalen

Pozwól sobie na wycieczkę jednym z tych nostalgicznych statków, kursujących po historycznym kanale. Rozkoszuj się podróżą przez 18 śluz, kanałów i pięknych jezior. Weź ze sobą rower i zanurz się w niepowtarzalny, naznaczony kulturą krajobraz.

Chcesz zobaczyć twierdzę z prawdziwego zdarzenia? Pojedź do Halden.

Twierdza Fredriksten Festning w Halden jest znana także jako miejsce, gdzie zginął szwedzki król Karl XII. Teren i widok z twierdzy są niepowtarzalne i warte zobaczenia same w sobie. Siedemnastowieczna twierdza jest fantastyczną areną, łączącą kulturę i historię.

Propozycja wycieczki objazdowej

Rozpoczynamy podróż w miejscowości Svinesund w okręgu Ostfold. To największe i najważniejsze przejście graniczne pomiędzy Norwegią i Szwecją. Nowy kompleks Svinesundparken po norweskiej stronie oferuje wiele atrakcji, m.in. restaurację, motel i sklep z pamiątkami. Kilka minut od przejścia i trasy E6 możesz odwiedzić Halden, zwane "miastem pod twierdzą". Nad miastem króluje potężna twierdza Fredriksten Festning ze wspaniale utrzymanym, ogromnym obszarem o powierzchni 60 ha, jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Norwegii. Skorzystaj z podróży statkiem po kanale Haldenkanalen z najwyższymi w Europie śluzami. Lecz Ostfold ma o wiele więcej do zaoferowania: miasta Fredrikstad, Sarpsborg, Moss i Askim, a także przepiękne wyspy Hvaleroyene z największą w Norwegii liczbą słonecznych dni w roku. Fredrikstad ma Gamlebyen, najlepiej zachowane miasto-twierdzę wśród krajów nordyckich, prawdziwą perłę na lato. Sarpsborg posiada trzy pola golfowe i duży kryty kompleks golfowy. Poza tym oferuje wiele aktywnych form spędzania czasu wolnego, jak kąpiele, jazda na rowerze i pływanie łodzią. Duży kryty kompleks basenów znajduje się w hotelu Quality Hotell og Badeland. Zobacz też koniecznie statek Bjornstadskipet - największy pojedynczy ryt naskalny na świecie. Następny przystanek to Moss. Czeka tu na ciebie piękna wyspa Jeloya z galerią Galleri F15, albo może letnia rewia w Teatrze Parkowym? Jeżeli chcesz się dostać do regionu Vestfold, promy Basto Fossen przewiozą cię z Moss do Horten w krótkim czasie. Alternatywą może być prom relacji Stromstad (Szwecja)- Sandefjord (Norwegia) linii Color Line, kursujący wiele razy w ciągu dnia.

Udajemy się drogą E6 na północ i odwiedzamy Tusenfryd, jedyny klasyczny park rozrywki w Norwegii, z 35 atrakcjami, jak nowa kolejka górska SpeedMonster i drewniana kolejka ThunderCoaster. Po drugiej stronie fiordu Oslofjorden czeka okręg Vestfold, region na lato, ponad wszystkie inne.

Asgardstrand to dawna osada pomiędzy Horten i Tonsberg. Mieszkał tu Edvard Munch i stąd czerpał wiele motywów do swoich prac. Tonsberg jest najstarszym miastem w Norwegii, a wykopaliska potwierdziły istnienie średniowiecznego miasta wokół wzgórza Slottsfjellet. Wzgórze to stanowi jeden z większych w Europie Północnej parków ruin. Muzeum Wielorybnictwa (Hvalfangstmuseet) w Sandefjord jest jedynym w Europie muzeum, specjalizującym się w dziedzinie wielorybów i wielorybnictwa.

Po rundzie w Vestfold, kontynuujemy podróż w kierunku Kristiansand i regionu Sorlandet, mijając perły południa, jak Kragero, Resor, Tvedestrand, Arendal, Grimstad i Lillesand. To prawdziwy letni raj ze szkierami, nagimi skałami, wystającymi z morza, brukowanymi ulicami i spokojną atmosferą. Dojeżdżamy do Kristiansand, stolicy krainy Sorlandet. Największą atrakcją miasta jest ogród zoologiczny. Najdalej na południe w Norwegii położona jest Lindesnes fyr, najstarsza i najbardziej w kierunku południowym wysunięta latarnia morska (z 1665 roku). Prawdziwą perłą południa jest Mandal z chyba najładniejszą w Norwegii plażą w środku miasta - Sjosanden.

Na północ od Kristiansand leży Setesdal. W dolinie zachował się jedyny w swoim rodzaju styl budownictwa, rękodzieło, stroje i muzyka ludowa. W Hornes trzeba zarezerwować czas, by odwiedzić Park Minerałów Setesdal (Setesdal Mineral Park). Jest to wystawa minerałów i urządzeń wydobywczych, zaprezentowana w szczególnym otoczeniu. Dolna część doliny Setesdal jest szeroka i wypełniona w dużym stopniu zbiornikami wodnymi, z których największym jest Byglandsfjorden. Stąd już niedaleko do Telemarku. To obszar naznaczony dawną kulturą, dzikimi górami i szumiącymi wodospadami. Mijamy tu Morgedal, skąd Sondre Norheim wyprowadził sport narciarski w wielki świat. W Notodden znajduje się drewniany kościół słupowy Heddal stavkirke, największy w Norwegii. W samym środku pięknego Telemarku w programie musi znaleźć się wycieczka po kanale Telemarkskanalen. Podróż wiedzie przez 18 śluz, kanałów i ciekawych jezior. Położony w pobliżu park atrakcji Bo Sommarland w miejscowości Bo jest również niepowtarzalnym przeżyciem. Następnie odwiedzamy Kongsberg, stare miasto górnicze. Jego historia związana jest ze znajdującymi się tu dawnymi kopalniami srebra. Dalej w kierunku Jevnaker znajduje się huta szkła Hadeland Glassverk, położona idyllicznie na południowym krańcu fiordu Randsfjorden. Jakże różnorodna oferta atrakcji. Udanej podróży!

Więcej o: