Mountains and wilderness - Dzikie pustkowie - zarówno dla dzikich, jak i nie całkiem dzikich

Tak wysoko, że końcami palców prawie możesz dotknąć przezroczystego błękitu nieba. A pod twoimi stopami tysiące metrów, ciemne groty i hale potężnego króla trolli, pochowanego głęboko u stóp potężnej góry. Odważysz się zagłębić w to dzikie pustkowie?

Głęboka cisza. Głęboka pustka. Pełen dramaturgii krajobraz i intymnie bliski kontakt z dziewiczą przyrodą - pustkowie jest właśnie takie, jak pragniesz. Wypłyń kanu na niezwykle spokojne jezioro, gdzie jedynym towarzyszem podróży będzie twoje własne odbicie, spróbuj złowić rekordowo wielkiego pstrąga w leniwym strumieniu, zdobądź się na pieszą wędrówkę przez przyjemną równinę lub spróbuj wspinaczki po wyzywających zboczach gór. Spotkaj słońce, deszcz, wiatr. Śnieg.

Wielka mała przygoda

Odwróć się plecami do świateł miasta. Wyrusz naprzeciw przygodzie na jednym z ostatnich pustkowi na ziemi, gdzie wilk, niedźwiedź i gigantyczny wół piżmowy ciągle biegają wolno, gdzie kiedyś panowały trolle. I gdzie w dalszym ciągu panują, jeśli ktoś wierzy.

Powłócz się przez wielkie ciche lasy, przez kuliste pagórki, przyjemne małe górki dla amatorów, szczyty górskie dla prawdziwych, najprawdziwszych macho, ekstremalne i tylko dla zaawansowanych. Na rowerze, w kanu lub na grzbiecie konia i pieszo. Nocując w zwykłym namiocie, najbardziej luksusowych hotelach albo w tradycyjnym wiejskim domku letniskowym.

Zobacz wierzchołek Norwegii, dno jeziora i światło pełni księżyca. A kiedy wszystko już zobaczysz, prawdopodobnie nabierzesz ochoty, by zobaczyć to jeszcze raz.

Mountains & wilderness

Wół piżmowy (Ovibos moschatus) jest olbrzymim zwierzęciem kopytnym, żyjącym pierwotnie w Arktyce, Kanadzie i na Grenlandii, a przeniesionym w norweskie góry w 1932 roku. Dorosły wół piżmowy waży pomiędzy 200 a 400 kg. Jest to potężne zwierzę - najlepiej obserwować je z bezpiecznej odległości. Norweskie stado ma się dobrze w górach Dovre i składa się nań prawie sto zwierząt. Chcesz zobaczyć woła piżmowego w górach? Wybierz się z nami na piżmowe safari!

Parowiec Skibladner

Najstarszy na świecie parowiec bocznokołowy z 1856 roku kursuje wciąż po Mjosa, największym jeziorze w Norwegii. Skibladner został początkowo zbudowany jako przedłużenie pierwszej norweskiej linii kolejowej pomiędzy Christianią (Oslo) i Eidsvoll z 1854 roku, na trasie pomiędzy Eidsvoll i Lillehammer.

Zapraszamy na pokład "białego łabędzia" jeziora Mjosa.

Skansen Maihaugen

Najwspanialsza norweska historia, pokazana w pięknym otoczeniu przyrody. 2000 m2 wystawy w pomieszczeniach i 300 ha skansenu na wolnym powietrzu. Maihaugen stanowi eldorado dla miłośników historii. Znajdziesz tu charakterystyczne dla Norwegii: duże gospodarstwo i domostwo parobka, kościół słupowy (stavkirke) i plebanię, górską osadę i chatki rybackie.

Dolina Gudbrandsdalen- królestwo Peera Gynta

"Peer, kłamiesz!" - znana na całym świecie z dramatu Ibsena postać została stworzona na podstawie realnej osoby, żyjącej w małej osadzie Vinstra, w gospodarstwie Haga - potocznie zwanym zagrodą Peera Gynta. To średniowieczna zagroda z historycznym wydźwiękiem, a położona jest, niczym dwór królewski na wzgórzu nad Vinstra. Na dzisiejsze gospodarstwo Haga składa się 19 imponujących budynków i jest ono uznanym miejscem spotkań dla artystów i prominentnych osób z kraju i zagranicy. I to akurat nie jest żadnym kłamstwem.

Park narodowy Jotunheiemen

Na świecie nie ma już zbyt wiele dziewiczej przyrody. Dlatego w 1980 roku stworzono park narodowy Jotunheimen. Obejmuje on obszar 1145 km2. Znajduje się tu szczególny krajobraz, między innymi wodospad Vettisfossen - z największym w kraju swobodnym spadkiem wody - 275 metrów. W Jotunheimen jest wiele szczytów górskich, mających powyżej 2000 metrów, tu też położone są wszystkie norweskie szczyty powyżej 2300 metrów. Najbardziej znanym jest Galdhopiggen (2469 m n.p.m.)

Królestwo pustkowia

Królestwo pustkowia znajdziesz w okręgu Hedmark, samym sercu Norwegii. Niedaleko od Oslo leży oaza spokoju, z między innymi parkami narodowymi Rondane, Dovrefjell, Fedmundsmarka i Gutulia. Tu znajduje się także największe norweskie jezioro Mjosa i najdłuższa w Norwegii rzeka, Glomma. Tu możesz się rozkoszować klarownym i czystym powietrzem w gęstych lasach i wspaniałymi terenami górskimi. Atrakcji jest dużo i są one różnorodne. Od zwierzęcego safari po tradycyjne norweskie wiejskie potrawy, fascynujące muzea i wystawy i, przede wszystkim, smak dobrego życia.

Propozycja wycieczki objazdowej

Podróż rozpoczynamy w Oslo, stolicy Norwegii z atrakcjami, mogącymi zainteresować każdego, z najczęściej odwiedzaną dumną skocznią narciarską Holmenkollen , oferującą niepowtarzalny widok. Nieco na południe od miasta leży Tusenfryd, jedyny w Norwegii klasyczny park rozrywki z atrakcjami dla całej rodziny. Finnskogen oferuje zróżnicowany krajobraz leśny ze szczególną historią. Do tego nadgranicznego obszaru pomiędzy Szwecją i Norwegią dotarli w XVI i XVII wieku poszukujący nowych przestrzeni życiowych Finowie. W Elverum znajduje się Norweskie Muzeum Leśnictwa (Norsk Skogsmuseum) , muzeum specjalnie poświęcone takim dziedzinom, jak polowanie, połowy, wędkarstwo, las, leśnictwo i przemysł leśny. Aktywności, podnoszące poziom adrenaliny znajdziesz w Trysil, gminie, gdzie jest najwięcej łosi w Norwegii. Nigdzie nie masz większej szansy na spotkanie tego króla lasów niż właśnie tu. Znajdujesz się teraz w samym środku królestwa pustkowia Hedmark, z parkami narodowymi Rondane, Dovrefjell, Fedmundsmarka i Gutulia. Tu możesz spędzać dni w gęstych lasach i na wspaniałych, różnorodnych terenach górskich. W górach Dovrefjell szczególne godny polecenia jest udział w piżmowym safari, które może być naprawdę emocjonujące. Rondane i Jotunheimen to najbardziej pożądane obszary górskie Norwegii. Są to parki narodowe na niezwykłych wysokogórskich terenach. Posmakuj raftingu i hydrospeedu w Soja Raftingsenter , posiadającym ponad 20-letnie doświadczenie w spływach w dół rzeki. Na południu, w dolinie Gudbrandsdalen , znanej także jako królestwo Peera Gynta, dojeżdżamy do Faberg i parku rodzinnego Hundrefossen Familiepark . Istotą parku jest ochrona skarbu narodowego, jakim są ludowe bajki, a oferuje on ponad 50 atrakcji. Dalej odwiedzamy Lillehammer, najbardziej znane jako miasto zimowych igrzysk olimpijskich w 1994 roku. Największa tutejsza atrakcja to Maihaugen , najstarszy norweski skansen. Charakterystyczną budowlą dla miasta Hamar jest hala sportowa Vikingskipet (statek wikingów). Została ona zbudowana z okazji igrzysk olimpijskich w 1994 roku i rozgrywano w niej zawody łyżwiarskie. Przylądek z ruinami katedry Domkirkeodden z ruinami katedry i Norweskie Muzeum Kolei (Norsk Jernbanemusem) również dostarczają niezwykłych przeżyć. Nie mówiąc o podróży statkiem Skibladner , najstarszym na świecie czynnym parowcem bocznokołowym i jednym z najpiękniejszych norweskich statków. Zawija do portów zarówno w Lillehammer, jak i w Gjovik i Hamar.

Więcej o: