Luksemburg jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury

Stolica jednego z najmniejszych państw europejskich przygotowała niezwykle bogaty kalendarz imprez

Polecamy odwiedziny w nowo otwartym Muzeum Sztuki Współczesnej im. Księcia Jana. Zaprojektował je Ieoh Ming Pei, światowej sławy chiński architekt pracujący w USA, twórca m.in. National Gallery w Waszyngtonie i planu rozbudowy Deutsches Historisches Museum w Berlinie. Luxembourg Musée d'Art Moderne Grand-Duc Jean, zwane w skrócie MUDAM, prezentuje do 24 września wystawę "Tomorrow Now - when design meets science fiction" poświęconą związkom między designem, sztuką i science fiction. Przypomina, że termin "science fiction" wymyślił w 1929 r. w USA Hugo Gernsback, luksemburski emigrant, i przedstawia m.in. projekty futurystycznej architektury oraz wzornictwo inspirowane nowymi technologiami i kosmicznymi podróżami (wstęp 5 euro, www.mudam.lu).

Z kolei w nowej galerii Rotunda 1, ulokowanej w XIX-wiecznej rotundzie (niegdyś parowozownia), do 9 września można oglądać fotoinstalację "Douleur Exquise" francuskiej artystki Sophie Calle, w przestrzeni zaprojektowanej przez sławnego amerykańskiego architekta Franka Ghery'ego, twórcę m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao (www.luxembourg2007.org, www.ernahecey.com).

W Musee National d'Histoire et d'Art trwa wystawa ekspresjonistycznego malarstwa Josepha Kuttera (1894-1941), wybitnego luksemburskiego artysty, twórcy sztuki nowoczesnej w tym kraju (do 19 sierpnia, bilet 5 euro, www.mnha.lu). Natomiast Musée d'Histoire de la Ville de Luxembourg przygotowało ekspozycję o europejskich Cyganach (do 21 października, bilet 5 euro, www.musee-hist.lu).

Po raz pierwszy program kulturalnej stolicy nie ogranicza się tylko do jej terytorium. Obejmuje imprezy w całym euroregionie, czyli też w państwach sąsiadujących z Luksemburgiem: we Francji, Niemczech, Belgii. Właśnie zakończył się Balonowy Mundial Lotaryngii - uczestniczyli w nim pasjonaci z 67 krajów (więcej na www.pilatre-de-rozier.com). W niemieckim Trierze w trzech muzeach do 4 listopada trwa wystawa "Konstantyn Wielki" (wstęp 13 euro) poświęcona pierwszemu rzymskiemu cesarzowi, który przyjął chrzest i zrównał w prawach chrześcijaństwo z religią rzymską. Zgromadzono na niej 170 zabytków z najsławniejszych muzeów świata: Luwru, British Museum i Muzeów Watykańskich (www.konstantin-austellung.de).

Kalendarz imprez: www.luxembourg2007.org

Więcej o: