Miejsca warte odwiedzenia: Mont Blanc i Toskania

Do serca Mont Blanc

Jedyny tego rodzaju na świecie wyciąg łączy miejscowość La Palud , niedaleko Courmayeur, i taras widokowy położony na wysokości 3462 m n.p.m. Przejazd wyciągiem trwa ok. 1,5 godz. i składa się z trzech etapów: na wysokości ponad 2000 m n.p.m. znajduje się Pavillon du Mont Fréty, następnie, na wysokości 3322 m n.p.m. - schronisko Torino, i, w końcu, na granicy z Francją, w sercu masywu Mont Blanc, taras widokowy Helbronner. Po stronie francuskiej można dotrzeć na wysokość 3800 m n.p.m. (Aiguille de Midi). Ten ostatni etap wyciągu zwany jest "lodowcowym". Na wyprawę koniecznie trzeba wziąć ciepłe ubranie, nawet w lecie. Osoby, które mają problemy z sercem, nie powinny podejmować wycieczki.

Toskania

Toskania to wizytówka Włoch i najchętniej odwiedzany region tego kraju. Nie może to dziwić zważywszy na wiele tysięcy lat historii tego obszaru, liczbę zabytków i nieporównywalny z niczym innym na świecie krajobraz, wreszcie - klimat. Kolory dominujące w Toskanii to głęboka zieleń cyprysów, delikatna zieleń wzgórz, siena palona południa regionu. W Toskanii kochali się i kochają artyści, podróżnicy i miłośnicy dobrej kuchni. Stąd pochodzi najbardziej znane wino włoskie - Chianti oraz fiorentina - wołowy befsztyk smażony na patelni zbliżonej do grilla. Wina toskańskie są bardzo cenione, należą do nich: Grattamacco Bolgheri Superiore, Podere Castagneto Carducci i wiele innych.

W Toskanii urzekające są zarówno mikroskopijne miasteczka na wzgórzach jak i wielkie centra - niegdyś kolebki kultury i sztuki nowożytnej. W sezonie letnim jednak przybywają tu tak ogromne rzesze turystów, że trudno cieszyć się niektórymi miejscami

Więcej o: