Dolina Widawy: w królestwie karpia i rododendronów

Jeszcze kilka lat temu na tym odcinku doliny Widawy były mokre łąki, nieużytki, olchowe zagajniki i gęste chaszcze

Widawa, prawy dopływ Odry, ma zaledwie 103 km i leniwie płynie od strony dolnośląskiego Sycowa. Zahacza półkolem o północną Opolszczyznę i pod Wrocławiem wpada do Odry. Podczas wiosennych roztopów i po obfitych opadach Widawa w wielu miejscach wylewała. Cierpieli rolnicy, mieszkańcy namysłowskich przedmieść, drżał Wrocław.

Na pomysł ujarzmienia rzeki już przed dziesiątkami lat wpadli Niemcy, poprzedni administratorzy Ziem Zachodnich. Plany budowy zbiornika retencyjnego w okolicy Namysłowa były ponoć gotowe, ale do ich realizacji nigdy nie doszło. Dopiero powódź stulecia z 1997 r. przyspieszyła działania. By odciążyć newralgiczną Odrę (Wrocław bardzo ucierpiał podczas tamtej powodzi), postawiono zaporę wodną kilka kilometrów przed Namysłowem. Powstał Zalew Michalicki o długości trzech kilometrów, 8-metrowej linii brzegowej i powierzchni 100 ha.

***

Taką wodą od razu zainteresowali się wędkarze, ornitolodzy i ludzie planujący agroturystyczny biznes. Od 2001 r. Polski Związek Wędkarski wpuścił do zalewu ponad 20 ton ryb: karpi, węgorzy, jazi, szczupaków, sandaczy i sumów. Wiele innych gatunków ryb i fauny słodkowodnej pozostało tu z naturalnych zasobów dość czystej Widawy. Dziś Zalew Michalicki jest jednym z najlepszych karpiowych miejsc w kraju - to raj dla kilku tysięcy miejscowych amatorów wędkowania i centrum prestiżowych zawodów wędkarskich.

Chodzi nie tylko o ryby. Amatorzy podglądania ptaków przyjeżdżają tu obserwować łyski, krzyżówki i cyranki. Kiedy powstał zbiornik, z pobliskiego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego zaczęły przylatywać bieliki, rybołowy i czarne bociany. W zakolach rzeki, na nieużytkach i na wysepkach gniazdują czaple siwe, żurawie i błotniaki. Można spotkać zimorodki, czajki, brodźce i siewki. Bobry, wydry, piżmaki i bażanty pozakładały w okolicy swoje siedliska. Do lasów w pobliżu Namysłowa, Pokoju i Przeczowa na polowania coraz liczniej przyjeżdżają myśliwi z Niemiec, Francji, Belgii i Skandynawii. Grzyby można zbierać od maja do października (okolice Pokoju, Żaby Dużej, Rychtala). W niedalekim Ślizowie (18 km z Namysłowa w kierunku Sycowa) znajduje się Arboretum Leśne, jedno z najciekawszych w kraju, rośnie tu m.in. 150 rodzajów rododendronów. W okolicach Pokoju (20 km w stronę Opola) można rozpocząć rowerowy lub pieszy szlak przyrodniczy pełen starych dębów, oczek wodnych, kurhanów, wydm i głazów narzutowych. W tej okolicy znajduje się też potężny kompleks stawów rybnych (650 ha) zakładanych jeszcze w XVIII w. Przy trasie w kierunku Brzegu trafimy na fragment wiekowej Puszczy Śląskiej. W osadzie leśnej Młyńskie Stawy (7 km od Namysłowa, w bok od trasy na Opole) zobaczymy pozostałość młyna wodnego i zwiedzimy kameralną Izbę Pamięci Leśnej.

***

Sto kroków od brzegu michalickiego akwenu stoi drewniany barokowy kościółek z rzadko spotykaną ludową polichromią sakralną z XIII w. Przy budowie wykorzystano elementy poprzedniej świątyni (zniszczona podczas najazdu Szwedów). Jest tu też dzwon z 1609 r., miniaturowa ambona pełna barokowej ornamentyki, bardzo stara chrzcielnica i cenne organy. Po obiekcie chętnie oprowadza miejscowy ksiądz.

W XIII-wiecznym Namysłowie warto zobaczyć fragmenty podwójnych murów obronnych (niegdyś miały 43 baszty), gotycki zamek z piękną studnią na dziedzińcu, pofranciszkański zespół klasztorny z XIV w., gotycko-renesansowy ratusz otoczony zabytkowymi kamieniczkami i uroczą fontannę. Ze świeżo odrestaurowanej wieży przy Bramie Krakowskiej można oglądać panoramę średniowiecznego grodu. Miasto szczyci się jednym z najstarszych w Europie czynnych browarów należących niegdyś do zamożnego rodu Haselbachów. Piwo warzą tu od ponad 600 lat - dziś produkuje się dziewięć gatunków, a hitem jest Plum, piwo o smaku śliwki (zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu, tel. 077 403 91 00).

Warto zajechać do Smogorzowa (13 km od Namysłowa, przez Kowalowice), gdzie w miejscu pierwszego dolnośląskiego biskupstwa stoi śliczny kościółek neogotycki, a proboszcz barwnie opowiada o dziejach okolicy, m.in. o szlaku pielgrzymkowym św. Jadwigi do Krakowa.

Pokój - siedziba sąsiedniej gminy - zaprasza do francuskiego parku barokowego z kilkoma zabytkami ogrodowej architektury (ruiny starej herbaciarni, świątynia Matyldy) i wieloma cennymi obiektami przyrodniczymi (najstarsza w Polsce sosna wejmutka - 210 lat, obwód ponad 5 m). W samej wsi Pokój (była kiedyś uzdrowiskowym miastem) i w okolicznych wioskach znajdziemy kilkadziesiąt kapliczek i innych obiektów małej architektury sakralnej (Domaradzka Kuźnia, Paryż, Jagienna Dąbrówka Dolna).

Namysłów i okolice w sieci

Namysłów

Gmina Pokój

Krogulna

Browar Namysłów

Co, gdzie i jak

Dojazd

Namysłów leży na Opolszczyźnie przy drodze krajowej nr 39 między Brzegiem a Kępnem, na szlaku kolejowym Częstochowa - Wrocław. Odległości: Opole 54 km, Wrocław 62, Poznań 210, Kraków 220, Warszawa 330.

Nocleg i wikt

Hotel Polonia - 27 pokoi 1-, 2-, 3- i 4-osobowych, dwójka od 70 zł, śniadanie (trzy zestawy do wyboru) - 8 zł, Namysłów, ul. Obrońców Pokoju 28, tel. 077 410 39 89.

Hotelik Nowy - jedynka 80 zł, dwójka 90, parking strzeżony, Namysłów, ul. Wały Jana III 5, tel. 077 410 18 54, 410 30 97

Restauracja Pub Limba - obiad 6-25 zł (bogaty wybór dań, od kaszanki z pieczonym jabłkiem po spaghetti), Namysłów, ul. Oławska 13, tel. 077 419 67 95.

Ogródek piwny p. Krystyny Chowanek - piwo od 2 zł, flaki, fasolka, bigos - 4,50 zł, wypożyczenie kajaku 4 zł/godz., łódka i rower wodny - 5-7 zł. W sezonie lokal czynny całą dobę, Michalice, tel. 606 190 139

Gospodarstwa agroturystyczne

Agroturystyka "Nad Zalewem" - 20 miejsc noclegowych, dobre warunki dla rodzin z dziećmi, wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego, smaczna domowa kuchnia, ceny przystępne, Józefków 12, tel. 077 410 24 99

Gospodarstwo Agroturystyczne Krystyna Studzińska - wysoki standard pomieszczeń i kuchni (pyszne pierogi!), doba z wyżywieniem - 100 zł/osoba, Rychnów 5c, tel. 077 41 03 767. 4 km od zalewu przy drodze krajowej 39.

Agroturystyka Dębnik - 10 jedynek (5 można zamienić na dwójki), jedynka - 30 euro + VAT, dwójka - 25 euro + VAT, w cenie obfite śniadania, dodatkowe posiłki (na zamówienie) - 15 euro + 7 proc. VAT; sauna, możliwość łowienia wielkich ryb, konie rasy śląskiej (jest hotel dla koni), kajaki, łodzie wiosłowe, rowery, tereny spacerowe, boisko, wędzarnia, w okolicy wspaniałe warunki do polowań, Dębnik, gm. Wilków (6 km od Namysłowa), tel. 077 419 54 72,

Gospodarstwo Agroturystyczne Judyta - 20 miejsc noclegowych, 40-60 zł za dobę z pełnym wyżywieniem; parking, grill, rowery, bogata biblioteka, możliwość jazdy kłusakami, ryby, grzyby, uroczyska, stare dęby i kojąca cisza, Dąbrówka Dolna, ul. Święcińska 39 (12 km od Pokoju, w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego), tel. 077 469 82 51, 0606 436 716,

Podróże kulinarne: karp w kiszonej kapuście

Na dobrze rozgrzaną patelnię lejemy olej roślinny i szklimy na nim pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Dodajemy dwa posiekane ząbki czosnku, łyżeczkę słodkiej i szczyptę ostrej papryki, kilka nasion kminku i dwie łyżki koncentratu pomidorowego. Dodajemy odciśniętą wcześniej i pokrojoną kiszoną kapustę (0,8 kg) i dusimy razem, aż kapusta nieco zmięknie. Na gorącej zawartości patelni układamy filety z półtorakilogramowego karpia natartego wcześniej solą, białym pieprzem i odrobiną kolendry. Dusimy 15 minut. Podlewamy całość resztką płynu z wyciśniętej kapusty i dusząc nadal, dodajemy kilka łyżek bulionu. Zdejmując na chwilę z ognia, zaprawiamy kapustę gęstą śmietaną, uważając, by się nie zważyła. Całość dusimy jeszcze przez chwilę. Już na talerzu można dodać łyżkę kwaśnej śmietany. Podajemy z białym pieczywem i lampką białego wytrawnego wina.

Duży wybór przepisów na dania rybne.

Więcej o: