W całym kraju wytwarza się olejki zapachowe z naturalnie występującej tam lawendy lub rozmarynu. Olejek rozmarynowy otrzymywany jest z liści rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis). Ma balsamiczny zapach, a głównym jego składnikiem jest borneol. Preparaty z rozmarynu stosuje się przy problemach trawiennych dla pobudzenia wydzielania enzymów przewodu pokarmowego i poprawienia apetytu. Olejek można stosować też zewnętrzne - do nacierania przy bólach reumatycznych. W kuchni rozmaryn stosowany jest jako przyprawa do mięs, zup i sałatek. Kąpiele z dodatkiem naparów z rozmarynu działają uspokajająco i leczniczo na skórę. W przemyśle kosmetycznym olejek z rozmarynu jest dodatkiem stosowanym przy produkcji szamponów i mydeł.
Olejki lawendowe produkowane są z lawendy (Lavandula). Działają bakteriobójczo i używa się ich do płukania jamy ustnej i inhalacji górnych dróg oddechowych, są też składnikiem maści i balsamów do leczenia trudno gojących się ran. Lawenda znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce jako dodatek zapachowy do wód kolońskich, perfum, mydeł, płynów do kąpieli i innych produktów. Przy stosowaniu olejku lawendowego wewnętrznie w zbyt dużych dawkach może wystąpić podrażnienie i stan zapalny przewodu pokarmowego oraz nerek. Stosowany zewnętrznie czasem może wywoływać podrażnienie skóry. Kwiaty lawendy stosuje się leczniczo przy łagodnych dolegliwościach trawiennych, jako środek rozkurczowy, lekko żółciopędny i moczopędny, uspokajający przy nerwicach, bezsenności itp. Poza tym zapach lawendy odstrasza z szaf mole.
W Chorwacji olejki te dostaniemy np. na bazarach, na straganach przy ulicy. Cena za 15 ml olejku to ok. 25 HRK. W sklepach z pamiątkami mogą być droższe, ale za to w ozdobnych opakowaniach.