Podróże ze sztuką. Rok pełen Rembrandta

Dzieła ?mistrza światłocienia? można obejrzeć w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Wielbiciele artysty, przez wielu uważanego za malarza wszech czasów, już paru miesięcy jeżdżą z wystawy na wystawę

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-69) nie lubił podróży. Ze swej rodzinnej Lejdy, a potem z Amsterdamu ruszał się rzadko. Za to jego dzieła zaczęły wędrować po świecie już w pierwszej połowie XVII w. Malowane na zamówienie dostojników kalwińskich, rad holenderskich miast i cechów rzemieślniczych często zmieniały właścicieli. Były darowane, kradzione i odsprzedawane. Z emigracją trafiały za ocean, Burowie sprowadzali je do Południowej Afryki, podkupywały je sławne muzea, handlowali nimi kolekcjonerzy od Los Angeles po Arabię Saudyjską i Tokio. Niektóre płótna kopiowano, podmalowywano albo świadomie tworzono ich falsyfikaty. Dziś trzeba się sporo najeździć, aby choć w części obejrzeć prace słynnego Holendra.

Kalendarium imprez (w pięciu językach):

http://www.rembrandt400.com

**

Rok 2006 ogłoszony Rokiem Rembrandta jest ku temu wyjątkową okazją. Dzieła "mistrza światłocienia" można obejrzeć w kilkudziesięciu miejscach, a kalendarium imprez znane jest od wielu miesięcy. Wielbiciele artysty, przez wielu uważanego za malarza wszech czasów, już od grudnia ubiegłego roku krążą po świecie. Do lutego trwały wystawy w Amsterdamie, Haarlemie, Lejdzie, Barcelonie, Bazylei i Filadelfii. Kolejne otwarto w Vevey, Cincinnati, Monachium. Prace Rembrandta i jego uczniów można podziwiać w Paryżu, Kassel, Berlinie, Cambridge i w Budapeszcie.

Tematyka wystaw i imprez jest tak zróżnicowana, jak bogata była twórczość artysty. Malarz twarzy i pejzażysta, mistrz portretu, autoportretu i portretu zbiorowego, piewca Biblii, rytownik i akwaforcista... W Filadelfii można zobaczyć holenderskie i flamandzkie grafiki krajobrazowe, w tym oczywiście prace Rembrandta ( http://www.philamuseum.org ). Motyw Bożego Narodzenia w twórczości artysty dominuje na wystawie w Cambridge ( http://www.fitzmuseum.cam.ac.uk ). Kontrasty w twórczości Rembrandta, jego krajobrazy, a także 34 dzieła z historycznej kolekcji margrabiego Wilhelma VIII to temat aż trzech wystaw w niemieckim Kassel ( http://www.museum-kassel.de ).

***

Urodziny Rembrandta najbardziej okazale obchodzi jego rodzinna Lejda (Leiden). Ponad stutysięczne obecnie miasto już w grudniu 2005 r. zainaugurowało obchody. Wytyczono Trakt Rembrandta wiodący przez wszystkie ważne związane z nim miejsca, np. dom, w którym się urodził, pracownia mistrza, u którego pobierał pierwsze plastyczne nauki, i Szkoła Łacińska, do której uczęszczał. Idąc szlakiem (ponad półtorej godziny), trafimy na dwujęzyczne tablice z faktami z życia malarza, zobaczymy reprodukcje jego prac, poczujemy ducha czasu, w którym tworzył.

Jeden z miejskich skwerów - Weddesteegplein - odrestaurowano z okazji jubileuszu, wykorzystując motywy z twórczości malarza - ciemne barwy oraz grę światła i cienia. Municipal Museum De Lakenhal zorganizowało trzy wystawy: na jednej z nich od grudnia do marca można było zobaczyć portrety matki i członków rodziny, inna prezentuje bogaty zbiór akwafort (głównie tematyka biblijna i mitologiczna) z kolekcji nieżyjącego już badacza jego twórczości Fritsa Lugta, nigdy dotąd niepokazywane (13 kwietnia - 3 września, wstęp 10 euro). Trzecia wystawa to "Krajobraz w akwaforcie i rysunku Rembrandta" (6 października - 7 stycznia 2007, wstęp 10 euro).

Przydatne adresy:

http://www.lakenhal.nl , pr@lakenhal.nl , http://www.rembrandt400-leiden.nl

edna z najciekawszych wystaw "Rembrandt - Caravaggio" trwa do 18 czerwca w Amsterdamie w Muzeum Van Gogha. Po raz pierwszy w historii doszło do konfrontacji artystów, którzy żyli w podobnym okresie, lecz w zupełnie różnych ośrodkach kulturowych. Podobni temperamentem, obaj wielbiący życie i kobiety, mieli też zbliżone podejście do malarskich eksperymentów. Ponad 20 monumentalnych płócien obu malarzy Rijksmuseum wypożyczyło z największych światowych galerii ( http://www.vangoghmuseum.nl ).

Najkorzystniejsze ceny w tanich liniach lotniczych, np. SkyEurope z Krakowa i Poznania do Amsterdamu - od 160 zł w obie strony, http://www.skyeurope.com

utobus Warszawa - Amsterdam - podróż 18 godzin, bilet w obie strony do 400 zł, w promocjach nawet za 120 zł, http://www.eurolines.pl

Rembrandt nad Wisłą

Muzeum Czartoryskich w Krakowie szczyci się posiadaniem "Pejzażu z miłosiernym samarytaninem". W zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie od 1993 r. znajdują się dwa płótna Rembrandta podarowane przez Karolinę Lanckorońską - "Żydowska narzeczona" i "Uczony przy pulpicie". Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego posiada prawie 200 jego prac graficznych i rysunków. Kilkadziesiąt artystycznie wartościowych grafik, rycin i rysunków przechowuje Muzeum Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu. Większość tych dzieł obejrzymy na jubileuszowej wystawie "Rembrandt: Ryciny i rysunki ze zbiorów polskich" w Muzeum Narodowym w Warszawie, której otwarcie zaplanowano na 26 października

http://www.mnw.art.pl

Więcej o: