Impreza odbywa się od 1990 r. Figuruje na liście Międzynarodowej Federacji Organizatorów Targów Żeglarskich (International Federation of Boat Show Organisers). Jak co roku spotkają się tu przedstawiciele branży, miłośnicy sportów i rekreacji na wodzie oraz ci, dla których przygoda z żaglami, deską czy kajakiem dopiero się zaczyna.
W targach weźmie udział blisko 250 wystawców, również z zagranicy (m.in. z Chorwacji, Egiptu, Grecji, Litwy, Niemiec, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). Zaprezentują sprzęt i akcesoria związane z aktywnym wypoczynkiem na wodzie: żeglarstwem, jachtingiem motorowym, windsurfingiem, kajakarstwem, nurkowaniem. Nie zabraknie ofert organizatorów czarterów krajowych i zagranicznych, rejsów i szkoleń, a także prelekcji, seminariów, pokazów, projekcji filmowych. Obecne będą również media z branży.
Czwartek 9 marca
Godz. 10-15 specjaliści i prasa, 15-19 publiczność
Pierwszy dzień targów wypełnią spotkania branżowe.
Piątek 10 marca, godz. 10-19
Organizatorzy zapraszają przede wszystkim dzieci i młodzież (grupy z opiekunami wchodzą bezpłatnie). Będą konkursy z nagrodami (m. in. rysunkowy i wiedzy o żeglarstwie), wspólne śpiewanie, nauka podstaw nawigacji, techniki żeglowania i zachowań sportowych. Odbędzie się także cykl seminariów przygotowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze: "Bałtyk - morze, jakiego nie znamy", "Nurkowanie w Polsce w latach 1919-39", "Dzieci a nurkowanie".
Sobota 11 marca, godz. 10-19
Dzień rozpocznie się od wręczenia Gwoździ Targów Wiatr i Woda im. Jerzego Fijki. Nagrody te przyznawane są od 14 lat przez miesięcznik "Żagle" w kategoriach: jachty żaglowe małe, jachty żaglowe duże, jachty motorowe małe, jachty motorowe duże, osprzęt i wyposażenie. Najciekawszy spośród prezentowanych na targach produktów wybiera także publiczność. W sobotę odbędą się również pokazy filmów o wyprawach żeglarskich i kajakowych, Regatach Pucharu Świata SOPOT MATCH RACE 2006 oraz wielkim zlocie żaglowców The Tall Ship Race 2007 w Szczecinie. Przez cały dzień będą trwały pokazy "Bezpieczna Woda 2006" (wśród tematów m.in.: bezpieczeństwo podczas żeglugi szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, wypraw kajakowych i nurkowania, techniki ratownictwa wodnego, sprzęt ratunkowy, asekuracyjny i sygnalizacyjny, bezpieczeństwo dzieci na wodzie).
Niedziela 12 marca, godz. 10-17
Można będzie m.in. spotkać się z Mateuszem Kusznierewiczem i Dominikiem Życkim, wziąć udział w spotkaniu poświęconym regatom Frans Maas Cup Puchar Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2006, poznać plany startowe, zasady i założenia nowej klasy regatowej Delphia 24, popatrzeć, jak buduje się tradycyjną drewnianą łódź.
Jak co roku pojawią się nowe produkty i oferty. Delphia - producent jachtów żaglowych oraz łodzi motorowych - zaprezentuje łodzie Phila oraz Delphia 24 MATCH. Na stoisku Delphia Yachts można będzie spotkać Tomasza Stańczyka i Pawła Kuźmickiego - załogę DELPHIA 49er Team, która przygotowuje się do igrzysk olimpijskich w Pekinie (w sobotę na targach odbędzie się chrzest jachtu). Firma Delta zaprezentuje najnowszą kolekcję odzieży żeglarskiej Helly Hansen, a Havel Composites - m.in. innowacyjne tkaniny o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Drabpol - przedstawiciel koncernu Siemens VDO - pokaże instrumenty VDO Marine do łodzi jachtowych i motorowych, m.in. czujniki i wskaźniki umożliwiające monitoring silników jachtowych oraz systemy nawigacyjne. PRO KAJAK zaprezentuje kajaki, kanadyjki, pontony, wiosła, pagaje, a także odzież i akcesoria kajakowe. Ma-Je-R pokaże zmodernizowaną serię znanych i sprawdzonych rolerów francuskiej firmy PROFURL. SPORTIS wystawi m.in. dwa nowe modele łodzi MC-3400 i MC-6800, a także kamizelki ratunkowe i środki asekuracyjne, w tym nowy model kamizelki żeglarskiej NIAGARA wypełnionej pianką wypornościową.
Festiwal Piosenki Żeglarskiej Wiatr i Woda 2006, piątek-niedziela
W targowej tawernie (specjalna hala namiotowa) wystąpią znane zespoły szantowe, m.in.: Latający Holender, Bory, Fordewind, EKT Gdynia, Perły i Łotry, Banana Boat, Nautilus, Matelot. W sobotni wieczór w części konkursowej Festiwalu jury oceni dziesięć debiutanckich zespołów szantowych. W organizacji festiwalu uczestniczy warszawska tawerna Gniazdo Piratów.
Jednodniowe - 15 zł, ulgowy 10, dla grup młodzieży z opiekunem 1 zł; wstęp do targowej tawerny na popołudniowe koncerty zespołów szantowych za okazaniem biletu, wstęp na koncerty wieczorne (od godz. 18) - 10 zł. Informacje:
http://wiatriwoda.pl , tel. 022 829 66 70, 829 66 96