XVIII Targi Sportów Wodnych i Rekreacji "Wiatr i Woda 2006" 9-12 marca, Centrum EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Już za tydzień w Warszawie Wiatr i Woda - największe i najstarsze targi sportów wodnych i rekreacji w Polsce

Impreza odbywa się od 1990 r. Figuruje na liście Międzynarodowej Federacji Organizatorów Targów Żeglarskich (International Federation of Boat Show Organisers). Jak co roku spotkają się tu przedstawiciele branży, miłośnicy sportów i rekreacji na wodzie oraz ci, dla których przygoda z żaglami, deską czy kajakiem dopiero się zaczyna.

W targach weźmie udział blisko 250 wystawców, również z zagranicy (m.in. z Chorwacji, Egiptu, Grecji, Litwy, Niemiec, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). Zaprezentują sprzęt i akcesoria związane z aktywnym wypoczynkiem na wodzie: żeglarstwem, jachtingiem motorowym, windsurfingiem, kajakarstwem, nurkowaniem. Nie zabraknie ofert organizatorów czarterów krajowych i zagranicznych, rejsów i szkoleń, a także prelekcji, seminariów, pokazów, projekcji filmowych. Obecne będą również media z branży.

Co w programie

Czwartek 9 marca

Godz. 10-15 specjaliści i prasa, 15-19 publiczność

Pierwszy dzień targów wypełnią spotkania branżowe.

Piątek 10 marca, godz. 10-19

Organizatorzy zapraszają przede wszystkim dzieci i młodzież (grupy z opiekunami wchodzą bezpłatnie). Będą konkursy z nagrodami (m. in. rysunkowy i wiedzy o żeglarstwie), wspólne śpiewanie, nauka podstaw nawigacji, techniki żeglowania i zachowań sportowych. Odbędzie się także cykl seminariów przygotowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze: "Bałtyk - morze, jakiego nie znamy", "Nurkowanie w Polsce w latach 1919-39", "Dzieci a nurkowanie".

Sobota 11 marca, godz. 10-19

Dzień rozpocznie się od wręczenia Gwoździ Targów Wiatr i Woda im. Jerzego Fijki. Nagrody te przyznawane są od 14 lat przez miesięcznik "Żagle" w kategoriach: jachty żaglowe małe, jachty żaglowe duże, jachty motorowe małe, jachty motorowe duże, osprzęt i wyposażenie. Najciekawszy spośród prezentowanych na targach produktów wybiera także publiczność. W sobotę odbędą się również pokazy filmów o wyprawach żeglarskich i kajakowych, Regatach Pucharu Świata SOPOT MATCH RACE 2006 oraz wielkim zlocie żaglowców The Tall Ship Race 2007 w Szczecinie. Przez cały dzień będą trwały pokazy "Bezpieczna Woda 2006" (wśród tematów m.in.: bezpieczeństwo podczas żeglugi szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, wypraw kajakowych i nurkowania, techniki ratownictwa wodnego, sprzęt ratunkowy, asekuracyjny i sygnalizacyjny, bezpieczeństwo dzieci na wodzie).

Niedziela 12 marca, godz. 10-17

Można będzie m.in. spotkać się z Mateuszem Kusznierewiczem i Dominikiem Życkim, wziąć udział w spotkaniu poświęconym regatom Frans Maas Cup Puchar Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2006, poznać plany startowe, zasady i założenia nowej klasy regatowej Delphia 24, popatrzeć, jak buduje się tradycyjną drewnianą łódź.

Nowości targowe

Jak co roku pojawią się nowe produkty i oferty. Delphia - producent jachtów żaglowych oraz łodzi motorowych - zaprezentuje łodzie Phila oraz Delphia 24 MATCH. Na stoisku Delphia Yachts można będzie spotkać Tomasza Stańczyka i Pawła Kuźmickiego - załogę DELPHIA 49er Team, która przygotowuje się do igrzysk olimpijskich w Pekinie (w sobotę na targach odbędzie się chrzest jachtu). Firma Delta zaprezentuje najnowszą kolekcję odzieży żeglarskiej Helly Hansen, a Havel Composites - m.in. innowacyjne tkaniny o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Drabpol - przedstawiciel koncernu Siemens VDO - pokaże instrumenty VDO Marine do łodzi jachtowych i motorowych, m.in. czujniki i wskaźniki umożliwiające monitoring silników jachtowych oraz systemy nawigacyjne. PRO KAJAK zaprezentuje kajaki, kanadyjki, pontony, wiosła, pagaje, a także odzież i akcesoria kajakowe. Ma-Je-R pokaże zmodernizowaną serię znanych i sprawdzonych rolerów francuskiej firmy PROFURL. SPORTIS wystawi m.in. dwa nowe modele łodzi MC-3400 i MC-6800, a także kamizelki ratunkowe i środki asekuracyjne, w tym nowy model kamizelki żeglarskiej NIAGARA wypełnionej pianką wypornościową.

Impreza towarzysząca

Festiwal Piosenki Żeglarskiej Wiatr i Woda 2006, piątek-niedziela

W targowej tawernie (specjalna hala namiotowa) wystąpią znane zespoły szantowe, m.in.: Latający Holender, Bory, Fordewind, EKT Gdynia, Perły i Łotry, Banana Boat, Nautilus, Matelot. W sobotni wieczór w części konkursowej Festiwalu jury oceni dziesięć debiutanckich zespołów szantowych. W organizacji festiwalu uczestniczy warszawska tawerna Gniazdo Piratów.

Bilety

Jednodniowe - 15 zł, ulgowy 10, dla grup młodzieży z opiekunem 1 zł; wstęp do targowej tawerny na popołudniowe koncerty zespołów szantowych za okazaniem biletu, wstęp na koncerty wieczorne (od godz. 18) - 10 zł. Informacje:

http://wiatriwoda.pl , tel. 022 829 66 70, 829 66 96

Więcej o: