Wybrzeże usłane... niebieskimi kulkami! Tajemnicze zjawisko może przynieść opłakane skutki

Wielka Brytania mierzy się z kłopotliwym problemem. Na wielu plażach pojawiły się tajemnicze, niebieskie kulki, które niepokoją mieszkańców, a także ekologów. Służby apelują do lokalnej ludności o zgłaszanie wszystkich takich przypadków.

Zanieczyszczenie środowiska jest głośnym tematem w całej Europie. Tym razem kolejne niepokojące wieści docierają z Wielkiej Brytanii, gdzie na wybrzeżu można zauważyć tysiące niebieskich piłeczek wyrzuconych przez morze. Władze apelują, by informować służby o wszystkich takich przypadkach. 

Zobacz wideo Adam Wajrak o nowym rządzie: Liczę na rozmowę, otwartość i ucywilizowanie tego, co się dzieje na granicy

Tajemnicze, niebieskie piłeczki na plażach i wybrzeżach Anglii 

W tym tygodniu na plażach Wielkiej Brytanii morze wyrzuciło ponad 1000 tajemniczych niebieskich kulek, przypominających niewielkie piłeczki. Sytuacja zaniepokoiła lokalną społeczność, a także ekologów, którzy niemal od razu dostrzegli w nich potencjalne zagrożenie dla środowiska. 

Tajemnicze piłeczki odnaleziono na brzegach doliny Tees. Eksperci z Tees Valley Wildlife Trust twierdzą, że kule pochodzą z elektrowni Hartlepool, która wykorzystuje je do czyszczenia rur instalacji. Niebieskie ścierniwo rzadko trafia do wód, jednak gdy w elektrowni niespodziewanie narasta ciśnienie, takie zjawisko może mieć miejsce. Właściciel i operator elektrowni zaprzeczają jednak, by taki wypadek miał miejsce w ostatnim czasie. Podejrzewa się zatem, że zalegające na dnie morskim piłeczki zostały poruszone przez prądy i tym samym wyrzucone na plaże. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekolodzy i władze alarmują o powadze sytuacji

Chociaż kulki ulegają biodegradacji, ich całkowita degradacja zajmuje dwa lata, co stwarza zagrożenie dla lokalnej dzikiej przyrody. Ekolodzy obawiają się zatem o wpływ produktu na lokalną faunę i florę. Jak tłumaczy Jacky Watson z organizacji Tees Valley Wildlife Trust:

Te małe niebieskie kulki są wykonane z naturalnej gumy, są używane do czyszczenia rur w systemach chłodzących elektrowni. Te systemy używają wody morskiej, rury są przedmuchiwane z pomocą tych kulek, żeby usunąć morskie stworzenia. Robią tak co tydzień, to zamknięty system i kulki nie mogą się wydostać. Czasami jednak się to zdarza.

Jak dodaje Watson: "Mamy bardzo starą elektrownię jądrową, ma około 40 lat. Nadal chcemy coś z tym zrobić, podobnie jak wiele grup zajmujących się sprzątaniem plaż wzdłuż wybrzeża". 

Lokalne władze proszą  o informowanie służb o każdym znalezisku - dzięki temu niebieskie kulki zostaną usunięte, a zwierzęta i rośliny nie będą zagrożone. 

Więcej o: