Mieszkańcy mają dość nazwy swojego miasta. Żądają powrotu do tej, która obowiązywała krótko po wojnie

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego nalegają na zmianę nazwy miasta na tę, która obowiązywała przez kilka miesięcy po drugiej wojnie światowej. W tym celu powstał nawet specjalny komitet obywatelski, który planuje podjąć działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne. Konsultacje z urzędnikami mają ruszyć w połowie przyszłego roku.

Gorzów Wielkopolski to miasto na prawach powiatu, położone w województwie lubuskim, na zachodzie Polski. Pierwsze wzmianki historyczne sięgają drugiej połowy trzynastego wieku, a do zakończenia drugiej wojny światowej miejscowość związana była z niemiecką Brandenburgią. Od 1945 roku Gorzów Wielkopolski znajduj się w granicach ziem polskich.

Zobacz wideo Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego żądają powrotu do starej nazwy. To jednak nie takie proste

Pomysł zmiany nazwy miasta pojawił się już na początku dwudziestego pierwszego wieku. Wtedy jednak opinia publiczna opowiedziała się za pozostaniem przy obecnej nazwie. Projekt wracał jeszcze kilkukrotnie na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia, jednak dopiero niedawno zyskał realny rozgłos. Część mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego utworzyła komitet obywatelski, którego głównym celem jest usunięcie z nazwy miasta członu "Wielkopolski". Gorzowianie argumentują to tym, że ich miejscowość nie znajduje się w Wielkopolsce.

Jak podaje lokalny portal gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl komitet jest w trakcie przygotowań do akcji promocyjnej, która będzie informować, dlaczego miasto powinno wrócić do nazwy, która obowiązywała przez kilka miesięcy po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jej hasło i zarazem motyw przewodni to: "Wybieram Gorzów". 

"Fizycznie kampania ruszy po Nowym Roku, po Trzech Królach. Będziemy chcieli dotrzeć ze spotkaniami do każdej szkoły średniej i zorganizować spotkania tematyczne. Będziemy robić spotkania w środowiskach - od młodzieży do seniorów, poprzez środowiska gospodarcze, prawnicze", podkreślił na łamach serwisu Jerzy Korolewicz - jeden z członków komitetu.

Na mapach istnieją już dwa Gorzowy. W przyszłości mogą być aż trzy

Początkowo konsultacje z Urzędem Miasta miały ruszyć jeszcze w listopadzie tego roku. Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego zadecydował jednak, że odbędą się one w terminie od szóstego maja do drugiego sierpnia przyszłego roku. Oznacza to, że ewentualna zmiana nazwy weszłaby w życie dopiero z początkiem 2025 roku. 

Co ciekawe, na mapach Polski już dziś można wypatrzeć kilka miejscowości o nazwie Gorzów. Jedna z nich to wieś w powiecie oświęcimskim (Małopolska). Druga z kolei to Gorzów Śląski, który leży w województwie opolskim. Niewielkie miasteczko zostało założone zaledwie kilkadziesiąt lat po Gorzowie Wielkopolskim. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: